Radeon HD 4870 X2 v černém

0

První testy Radeonu HD 4850 jsou už na světe a snad lze bez nadsázky říci, že karta splnila naše očekávání. Nvidia už všechny své nové zbraně vytasila a nyní se čeká už jen na dvoučipový Radeon HD 4870 X2.

Jak dokazuje tato fotografie, ATi již má vzorky duálních karet, které se dostávají i mezi recenzenty. Všimněte si, že plošný spoj je tentokrát černý, namísto tradičního červeného. Umístění konektorů pro přídavné napájení je stejné, jako u Radeonu HD 3870 X2. Fotografie dokazuje, že namísto osmipinového konektoru stačí zapojit šestipinový.

Co ale víme kromě kosmetických detailů? Na veřejnost unikly části prezentace ATi týkající se R700.

Dva Radeony HD 4870 X2 v CrossFire prý dosáhnou skóre 12515 v benchmarku 3DMark Vantage na nastavení Extreme.

Radeon HD 4870 X2 bude prý používat PCI Express můstek druhé generace a také vylepšenou sběrnici pro propojení čipů (tím se myslí zřejmě interface pro CrossFire). Výsledkem by mělo být lepší škálování výkonu v multi-GPU zapojení. Mimochodem, objevují se zprávy, že Radeony HD 4800 fungují v CrossFire s modely ze série HD 3800, tuto informaci ale momentálně nemohu potvrdit (a moc se mi to nezdá).

Uživatel w0mbat z Beyond3D fóra zveřejnil tento nádherný obrázek jádra RV770 a přidal informaci, že tento čip nepoužívá ring-bus známý ze starších čipů ATi. Udělala tedy ATi krok zpět a vrátila se ke klasickému crossbaru? Ne. Nový systém zajišťující propojení čipu s grafickými pamětmi a různých bloků v jádře navzájem se zdá být ještě vychytanější, než dříve používaný ring-bus. Více vám ale zatím prozradit nemohu.

Zdroj: TechConnect Magazine, OCXtreme fórum, Beyond3D fórum

Ohodnoťte tento článek!