Radeon HD 4890 X2 – bude, nebude?

0

Radeon HD 4890 je nejnovějším akcelerátorem v nabídce ATI. AMD se netváří, že by jádro kódově označené RV790 chtěla použít i do duálních karet a vytvořit tak Radeon HD 4890 X2. Theo Valich, šéfredaktor serveru Bright Side of News, se ale domnívá, že nové dvoučipové monstrum přijde. Vyvozuje tak z rozhovoru, který natočil server PCGamesHardware s německým zástupcem AMD Sašou Marinkovicem. Krátce po šesté minutě přichází otázka na případnou X2 variantu Radeonu HD 4890 a klasická vyhýbavá odpověď, pro kterou mají senzacechtiví novináři magické slůvko „nevyloučil“.

Kam by se zařadil hypotetický Radeon HD 4890 X2, můžeme odhadnout z testů CrossFire, které provedly některé zahraniční servery (TweakTown, techPowerUp!). Oproti Radeonu HD 4870 X2 je výkon pochopitelně vyšší, vůči GeForce GTX 295 ale stačí jenom na pochybnou plichtu či nepřesvědčivé vítězství, což samozřejmě silně závisí na výběru her.

Theo si však stojí za svým a tvrdí, že kromě standardních verzí budou existovat i přetaktované, kdy některé z nich ponesou celkem čtyři gigabajty paměti GDDR5 a napájení těchto karet budou zajišťovat dva osmipinové konektory. Takové karty by ale mohly narazit na problémy při schvalovacím procesu i organizace PCI Standard Interest Group – ta má totiž přesně stanovené specifikace, kolik jakých konektorů na kartě může být a cokoliv silnějšího než kombinace šestipinového a osmipinového konektoru už neodpovídá standardu. Jak ale už dříve zjistil server HT4U, výrobci si se standardy beztak velkou hlavu nedělají: při velkém zatížení testem FurMark hned několik karet od ATI i Nvidie překračuje povolené příkony na napájecích konektorech.

Mělo by tedy smysl vydávat rychlejší dvoučipovou kartu? Osobně se domnívám, že nikoliv: GeForce GTX 295 by nebyla pokořena a AMD by schytalo vlnu kritiky za vysokou spotřebu karty. Ale kdo ví, třeba nás AMD překvapí, nebo se o duální Radeon HD 4890 pokusí na vlastní pěst jeden z výrobců karet.

Zdroj: Bright Side of News

Ohodnoťte tento článek!