Radeon HD 5570: představení a přehled modelů

0

Fotografie a specifikace Radeonu HD 5570 z dílny společnosti Unika jste si mohli na našem magazínu prohlédnout už počátkem minulého měsíce. Až včera však byly karty představeny oficiálně.

Radeon HD 5570 je postaven na nízkoprofilovém PCB a osazen nižší verzí 40nm jádra Redwood, které je použito v Radeonech HD 5670. Mezi hlavní rozdíly patří chybějící podpora pamětí standardů GDDR3 a GDDR5 a nižší frekvence jádra. Podporovány jsou tedy jen klasické DDR3 čipy (DDR2 pro oficiálně ještě neuvedený Radeon HD 5550), nikoliv GDDR3 jak je mylně uvedeno na konkurenčním magazínu.

Foto referenčního modelu

Jádro označované jako Redwood Pro tepe na frekvenci 650 MHz, obsahuje 627 miliónů tranzistorů, 400 stream procesorů, 20 texturovacích jednotek, 32 ROPs jednotek, video akcelerátor UVD 2.0 a s paměťmi komunikuje po 128-bitové sběrnici. Karta podporuje veškeré technologie a standardy společné pro sérii Radeonů HD 5000, např. DirectX 11, CrossFireX, ATI Stream. ATI Eyefinity (závisí na výrobci a modelu), OpenGL 3.2, atd. Spotřeba celé karty by se měla pohybovat okolo 10 W v klidu a TDP je stanoveno na 45 Wattů.

Pojďme si představit některé zástupce od různých výrobců.

PowerColor si připravil hned trojici modelů jejichž specifikace najdete v tabulce. Poslední model uvedený v tabulce je slabší Radeon HD 5550,  lišící se pouze osazením paměťových čipů DDR2 a nižší frekvencí jádra.

 

PowerColor představil opravdu širokou nabídku modelů

Další, kdo přišel s novými kartami je Sapphire. Ten si pro nás připravil dvě karty, které se liší pouze osazenými výstupy a podporou technologie ATI Eyefinity. Můžete mít buď kartu s kombinací D-Sub/DVI-I/DisplayPort (Eyefinity) nebo D-Sub/DVI-I/HDMI.

Dlouho na sebe nenechala čekat ani společnost MSI, která přišla s jediným zástupcem.

 

Velice podobný model jako MSI, jen s jinou barvou chladiče, představil HIS.

Karta a příslušenství nabízené společností HIS.

Nizozemští Club3D zašli trochu dál a uvedly kartu s nereferenčním návrhem tištěného spoje.

 

Pokud se chcete podívat jak si karty vedou po stránce výkonu, nabízíme vám odkazy na některé zahraniční recenze:

Karty některých výrobců jsou už dostupné v českých e-shopech a jejich ceny se pohybují kolem 2000 Kč včetně DPH.

Radeon HD 5570: představení a přehled modelů

Ohodnoťte tento článek!