Radeon HD 6950 lze odemknout na HD 6970!

1

Vzpomínáte na Radeony 9500, u kterých se odemčením dal získat téměř dvojnásobný výkon? Tak tahle doba je nenávratně pryč. Se slzou v oku můžete ale na staré časy zavzpomínat při odemykání Radeonu HD 6950 (jádro Cayman), kterým můžete kartu zrychlit přibližně o 12 % (na úroveň modelu HD 6970). Zatímco většina „odlehčených“ variant v posledních letech používá zamykání bloků jednotek nevratnými způsoby (zpravidla přetavovací pojistkou uvnitř čipu), u Radeonu HD 6950 je jeden blok 128 stream procesorů a osmi texturovacích jednotek deaktivován pouze pomocí BIOSu, jak zjistil server techPowerUp!.

Aby toho nebylo málo, AMD vybavilo své nejvýkonnější jednočipové karty záložním BIOSem, takže pokud při flashování něco zpackáte, oprava je snažší než kdy předtím.

Nahrání BIOSu z Radeonu HD 6970 aktivuje všech 1536 stream procesorů a 96 texturovacích jednotek v jádře a zvýší frekvence z 800/5000 na 880/5500 MHz. Na původní hodnotě však zůstává limit spotřeby, kterou dovolí technologie PowerTune. Aby se karta chovala jako plnohodnotný Radeon HD 6970 i v náročných hrách a benchmarcích, je ještě potřeba zvýšit limit PowerTune o 20 %.

Odemykání podle všeho není jen doménou novinářských vzorků, funguje i na kartách zakoupených v obchodě; techPowerUp! zatím nasbíral údaje o devíti kartách (referenčního návrhu) od různých výrobců, které se podařilo úspěšně odemknout. Nelze vyloučit, že je to vlastnost pouze karet z prvních sérií, ale pokud jste šťastným majitelem jedné z nich a výkon vám nestačí, neváhejte se pustit do flashování (za jehož následky nenese odpovědnost autor novinky, Extra Publishing, ani techPowerUp!, kde najdete vše potřebné).

Ohodnoťte tento článek!