Radeon HD 6970 zdržuje nedostupná součástka?

0

Server Fudzilla předevčírem přišel s trvzením, že Radeony řady HD 6900 s jádrem Cayman trpí snad všemi možnými problémy, které si lze představit. Od výtěžnosti výroby v řádu jednotek procent (kde už jsme to jen slyšeli), přes obrovskou spotřebu (dosavadním zkušenostem s konkurencí z rodiny Nvidia Fermi navzdory), až k odložení vydání oproti původním plánům.

Ohledně výtěžnosti ani spotřeby není nic potvrzeno ani vyvráceno, přímo od AMD ale víme, že původní termín vydání Radeonů s jádrem Cayman, 22. listopadu/novembra, už neplatí. Nově je launch naplánován na blíže neurčené datum v týdnu začínajícím pondělím 13. prosince/decembra.

Možné vysvětlení přináší magazín VR-Zone. Údajný důvod zpoždění je ale o mnoho prozaičtější, než problémy s výrobou velkého čipu: nedostatek jedné součástky pro napájecí obvody karet.


AMD totiž pro napájecí obvody Radeonů HD 6800 i HD 6900 zvolilo integrovaný driver-MOSFET (DrMOS) od firmy Texas Instruments. Konkrétně nějaký zbrusu nový model, který zatím ani nenajdete na jejích webových stránkách. A protože výroba se teprve rozjíždí, je těchto MOSFETů omezený počet (kdo by to byl čekal?) – a AMD tak stálo před Sofiinou volbou, zdali ohrozit dostupnost vydařených Radeonů HD 6800, nebo posunout datum vydání řady HD 6900.

AMD také prozatím partnerům neposlala finální BIOS pro nové Radeony. To má zřejmě co do činění s vydáním GeForce GTX 580, které se Radeon HD 6970 má postavit tváří v tvář, a AMD na poslední chvíli ladí formu.

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!