Radeon HD 7790 možná bude již tento čtvrtek. AMD prý uspíšilo termín vydání

0

Zdá se, že s kartou Radeon HD 7790 to AMD bere skutečně hopem. Před měsícem se vynořil v ještě nejasné zprávě, další zmínka přišla během CeBITu, a před třemi dny už dokonce utekly první fotografie a testy této grafiky v přetaktovaném provedení od Sapphire. Možná už toto tempo leccos naznačuje. Dle webu 3DCenter je totiž nový Radeon již na cestě na pulty obchodů a jeho vydání prý nastane ještě tento týden.

Konkrétně se tomu tak má stát buď v pátek, nebo již ve čtvrtek. Poslední pracovní den v týdnu se obvykle uvádění nových výrobků ale nepraktikuje. Pokud se tedy 3DCenter nemýlí, je pravděpodobnější čtvrteční termín, a karta by tudíž mohla být oficiálně odhalena již za dva dny. Vybrané redakce již prý mají karty k testování.
Aktualizováno (20. 3. 2013): Fudzilla píše, že vydání skutečně nastane netypicky v pátek, kdy lze také čekat první recenze.

Sapphire Radeon HD 7790 (Zdroj: SweClockers)

Očekávaná cena nového Radeonu by měla odpovídat sumě 135 EUR. Jak se vydání blíží, kloní se různé zdroje čím dál více definitivně k tomu, že čip Bonaire, na kterém je založen, je zcela novým návrhem architektury GCN a nikoliv jen oříznutým GPU Pitcairn. Dle serveru SemiAccurate by mohlo jít o čip, který v mobilní sféře AMD později uvede pod kódovým označením Saturn (pro notebooky si AMD vybralo jména těles sluneční soustavy).

Přesné parametry neznáme, neboť v případě karty, kterou představil web SweClockers, šlo o nereferenční model. Vcelku bezpečně lze ale čekat 768 stream procesorů a 128bitovou paměťovou sběrnici – tato slabina (oproti čipu Pitcairn) by ale měla být kompenzována vysokou frekvencí pamětí GDDR5 (pozn. AV: jak v diskuzi podotknul KrteCZeq, snímky z GPU-Z, ze kterých údaj o počtu stream procesorů vychází, jsou z verze 0.6.8, jednou ze změn v poslední verzi oblíbené diagnostické utilitky 0.6.9 je právě oprava tohoto údaje.)

 

Radeonu HD 7790 se do cesty zřejmě postaví refresh modelu GeForce GTX 650 Ti z produkce Nvidie. O něm máme zatím jen první nepotvrzené informace, dle 3DCenter se však tato karta má prodávat o něco dráž, údajně za cenu okolo 150 EUR. O kolik bude karta rychlejší teprve uvidíme, lze ale čekat, že rozdíl ve výkonu bude nižší, než na kolik by oněch zhruba 15 EUR ukazovalo. I toto protiopatření Nvidie by ovšem teoreticky mohlo být po „ulitém startu“ Radeonu HD 7790 uspíšeno, upozorňuje 3DCenter.

Zdroj: 3DCenter

Ohodnoťte tento článek!