Radeon, nebo GeForce? ICC profilu pro LCD je to jedno

0

V recenzích LCD monitorů na EHW takřka pravidelně předkládáme zkalibrovaný ICC profil pro stažení. Nedávno se v diskuzích začaly ozývat hlasy, že přece nemohu použít ICC profil vytvořený na grafické kartě GeForce i na Radeonu či naopak. Přetrvává tu také pár legend o tom, že ATI má lepší (2D) obraz než GeForce a ještě lepší by to bylo s Matroxem. To jsou ale relikty z doby analogové. Tehdy v dobách řekněme od TNT2 až min. po GeForce 2 včetně opravdu Nvidia neměla u výrobců zajištěny kvalitní low-pass filtry a dokud jste je neodpájeli, byl obraz zastřený. Dnes už je problém vyřešen a hlavně: komu záleží u technologie LCD na obraze, používá digitální DVI, HDMI či DisplayPort. Zde ke konverzi na analog (RAMDAC) a zase zpět (v monitoru) nedochází a život je zdánlivě jednodušší.

Po nutné odbočce ale zpět k dokazování stejného výstupu alespoň skrze DVI-I. Začal jsem s grafickou kartou MSI Radeon HD 6870. Kolorimetrickou sondu X-Rite One Display 2 jsem při celé době měření udržoval na stejném místě zhruba ve středu LCD panelu (1920 × 1200 px, H2-IPS). Jelikož se jednalo o tak trochu noční měření, kalibroval jsem na 80 cd/m² a jinak pro sRGB standardních 6500 K a gamu 2,2.

Nyní jsem pouze rychle vyměnil grafickou kartu, nainstaloval ovladače a profil vytvořený na HD 6870 použil právě pro nově nasazenou GeForce GTX 460. Výsledek:

Zkalibroval jsem ještě jednou přímo na GeForce GTX 460 a dosáhl opět podobného výsledku:

Profil vytvořený na GTX 460 jsem pro změnu zase vyzkoušel na Radeonu HD 6870:

Odchylky jsou minimální a dost možná se vejdou do chyby měření daným přístrojem a softwarem. Jelikož se podoba odchylek (stále však minimálních) pro měřené referenční barvy trochu opakovala, je (ale velmi) mírně jiná práce ovladače možná. Podobu křivek jsem kontroloval i pomocí LUT Manageru, zde se výsledek neměnil nijak:

Co z toho plyne? ICC profil vytvořený pro LCD na grafické kartě Radeon, můžete použít i s GeForce a zase naopak. Tedy alespoň pokud máte v ovladačích nezměněné (výchozí) nastavení barev, gamy a nehráli jste si s položkami jako kontrast či někde vibrance apod.

Horší už to je s tím, jak moc stejný bude LCD panel. Já jsem v tomto případě dělal pokusy na HP ZR24w a jelikož to byl už třetí panel, co rukama naší redakce prošel, tak jsem zkusil ICC profil z předchozího. Výsledek aplikace se opět o něco lišil. V základním (továrním) nastavení naštěstí ne mnoho (tento byl ze srpna, předchozí z června; pouze ten prvně testovaný cca o půl roku starší se lišil výrazněji), i tak ale může ICC profil pomoci jen trochu, nebo také naopak vůbec ne. Druhý případ je naštěstí většinou vidět hned „od oka“, tedy i bez sondy.

Ohodnoťte tento článek!