Radeon R9 270 přijde 13. listopadu. AMD jím chce porazit GeForce GTX 660

0

Ačkoliv velká podzimní uvedení Radeonů máme ze strany AMD již za sebou (poté, co byl vydán Radeon R9 290), v nižších cenových patrech ještě firma neřekla všechno. Už v nejbližších dnech má totiž doplnit do nabídky poslední model řady R9, kartu Radeon R9 270. Ta bude pomalejší, ale také levnější verzí již vydaného Radeonu R9 270X, založenou na stejném GPU, tedy čipu Curracao.

Radeon R9 270 má dle čínského webu VR-Zone vyjít 13. listopadu (novembra), a to v poledne. Údaj se nicméně týká východoamerického času, v našich končinách už v tu dobu bude pět hodin odpoledne. Prodeje údajně mohou začít okamžitě, takže dostupné by karty – přinejmenším v omezených množstvích – měly být už v den vydání.

Proti předchozím informacím se dozvídáme určité změny. Platí, že čip Curracao alias Pitcairn bude mít aktivních všech 1280 stream procesorů. Podle některých zdrojů mají být oslabeny texturovací jednotky, kterých by bylo jen 64, pravděpodobnější je ale asi, že počet zůstane na původním čísle (Radeon R9 270X jich nese 80). Rasterizační jednotky každopádně zůstanou na počtu 32. Karta také má mít plnou 256bitovou paměťovou sběrnici a paměti na stejném taktu jako model s X, tedy 2 GB GDDR5 na 5,6 GHz efektivně. Takty GPU ale budou o něco nižší, než jsme psali minule. Frekvence turba má být 925 MHz a základní takt zřejmě 900 MHz. VideoCardz však naznačuje, že některé vzorky jsou v základu taktovány na 950 MHz, možná se v jejich případě už jedná o přetaktované modely.

Nižší takty také naštěstí přinášejí nižší TDP, které má údajně být 150 W (a nikoliv 175, jak jsem psal minule). Tím se karta dostává do většího souladu se svým napájením – má totiž jen jeden přídavný konektor o šesti pinech. Referenční karty ale údajně na trhu stejně nakonec nebudou. AMD je sice posílá recenzentům, výrobci ale místo nich mají prodávat jen modely s vlastním chlazením.

 

Pokud jste zvědaví na nějaký ten výkonnostní nástřel, poslouží vám španělskojazyčný web El Chapuzas Informático, na kterém unikly grafy s výkonem ve vybraných testech. Ty je pochopitelně třeba brát s rezervou (zejména Battlefield 4 asi bude jedním z nejlepších výsledků), nicméně naznačují, že AMD chce kartu výkonem cílit nad model GeForce GTX 660 od Nvidie. Grafy ze všech pěti testů naleznete u zdroje.

Úplně jasno ještě nemáme o tom, kolik bude Radeon R9 270 stát. Podle El Chapuzas Informático má oficiální cena činit 179 USD. VR-Zone ale nesouhlasí a hovoří místo toho o rozmezí od 160 do 175 USD.

Zdroje: VR-Zone, VideoCardz, El Chapuzas Informático

Ohodnoťte tento článek!