Radeon R9 290X asi bude dražší, než se čekalo. Stojí víc než GeForce GTX 780?

0

Minulý týden na akci GPU14 AMD při představení Radeonů generace Volcanic Islands sice oznámilo ceny nových grafických karet, u jednoho modelu ale udělalo výjimku. A to zrovna u nejvyššího, Radeonu R9 290X s čipem Hawaii, který vás asi zajímá nejvíce. Naštěstí to vypadá, že se informaci o chystané cenovce podařilo včera získat z polooficiálních zdrojů. Asi vás ale nepotěší, protože to vypadá, že karta bude stát o dost víc, než se čekalo.

Doposud různé zdroje či odhady hovořily o tom, že Radeon R9 290X by měl stát okolo 600 USD. Nicméně první zveřejněné ceny v obchodech míří výš. Asi nejlepší indicii poskytl americký obchod Newegg. Do nabídky totiž již vložil limitovanou verzi karty (konkrétně od firmy MSI), ke které je zdarma k dispozici Battlefield 4. Přímo na stránce byla sice cenovka skryta, nicméně skutečnou hodnotu šlo stále nalézt v kódu HTML: Newegg bude za kartu chtít 730 USD. Web techPowerUp, který na věc upozornil, kalkuluje, že s obvyklou přirážkou 15–30 USD, kterou si tento obchod většinou připisuje k oficiálním cenám produktů, vychází oficiální cena Radeonu R9 290X buď na 700 či spíše 699 USD.

Cena Radeonu R9 290X prozrazená obchodem Newegg (Zdroj: techPowerUp)
Cena Radeonu R9 290X prozrazená obchodem Newegg (Zdroj: techPowerUp)

Ačkoliv předobjednávky zmíněné speciální edice s Battlefieldem 4 – omezené na pouhých 8000 kusů – již běží (start 3. října/októbra), cena karty stále ještě nebyla oficiálně zveřejněna. A zřejmě ani nebude až do chvíle, než 15. října (dle neoficiálních zdrojů) vyprší informační embargo a karty oficiálně vyjdou. Zájemci jsou tedy v poněkud nejisté situaci. Tedy byli, jelikož díky přešlapu Neweggu už zřejmě cenu za svou objednávku znají.

 

Při ocenění na 700 USD se nový Radeon dostává nad GeForce GTX 780 od Nvidie, jejíž oficiální cena je 649 USD. Jak již bylo řečeno, většinou se mělo za to, že AMD opět zaútočí cenou a půjde níže i pokud by jeho karta byla rychlejší. To však zdá se firma učinit nehodlá a naopak chce asi cenou sdělit, že má v rukou výkonnější či lepší grafiku. V přepočtu na koruny bude tedy asi Radeon dejme tomu o 1000 – 2500 CZK dražší než GeForce GTX 780, která u nás obvykle začíná cenami okolo patnácti tisíc.

Speciální edice Radeonu R9 290X s přibaleným Battlefieldem 4

Ve hře je samozřejmě možnost, že takto vysoká cena bude jen u speciální edice. Battlefield 4 ale asi nemůže ospravedlnit zdražení o 50–100 USD. Je-li edice označována jako bundle, cítili by se totiž kupující po zjištění cenového rozdílu asi podvedeni.

Zdroj: techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!