Radeon R9 390 od XFX na fotografiích. Chlazení je vzduchové, ne vodní

0

Za poslední léta si nebylo nic tak napjatě očekávanáno příznivci grafik Radeon, jako karty založené na čipu Fiji a zřejmě vyzbrojené kompletně novým typem pamětí HBM. Podle posledních drbů se tato generace GPU má objevit na Computexu 2015 začátkem června, a to včetně vodou chlazené speciální edice. Do té doby nám ještě zbývá osm týdnů, překvapivě se už ale stihly objevit první fotky připravovaných karet – a to dokonce jedné nereferenční.

Na obrázcích, které publikoval server WCCFtech, se objevil nižší model R9 390 (tedy alespoň dle nápisu na chladiči), čímž bychom také asi měli poprvé doloženo, že skutečně bude existovat. Trošku potíž je v tom, že všechny zajímavější partie cudně ukrývá chladič, takže vám nemůžeme říct, jaké bude mít karta výstupy nebo z PCB posoudit, zda jsou uvnitř skutečně paměti HBM (ty by měly obývat samotné pouzdro čipu, místo prostoru na desce). Nemůžeme si tedy být jistí, že je na obrázcích skutečně něco s čipem Fiji. Při kvalitě fotografie bohužel dokonce nelze vyloučit ani to, že nápis neznačí „R9 390“, nýbrž „R9 380“, i když za sebe bych řekl, že je tam spíše devítka.

Kartě chybí konektory pro CrossFire a napájení tvoří osmipinový a šestipinový konektor
Kartě chybí konektory pro CrossFire a napájení tvoří osmipinový a šestipinový konektor

Co se chladiče týče, je použito otevřené řešení s dvěma axiálními ventilátory, které foukají do dvou plochých pasivů s heatpipe. Tedy koncepce typická pro nereferenční chladiče poslední doby. Z provedení lze alespoň bezpečně říci, že karta je jednočipová. Na PCB má GPU k napájení dvojici konektorů – jeden osmipin a jeden šestipin. Napájení je tedy dimenzováno podobně jako svého času u HD 7970 nebo R9 290X. To asi naznačuje, že by se spotřeba neměla nějak vymykat z normálu, což byly obavy, které tu a tam vyvolávaly zprávy o vodním chlazení. Tedy alespoň u modelu R9 390, který tímto vypadá na docela konvenčně vyvedenou grafiku.

Radeon R9 390 od XFX na fotografiích

Pohled z hřbetní strany dává poněkud nahlédnout pod kabát chladiče, bohužel však s pramálo detaily. Skoro to vypadá, že se uvnitř prostírá spíše pustá pláň bez čipů GDDR5, nicméně kvalita nějaké definitivní závěry sotva umožňuje. Mnoho volného prostoru kolem GPU by sice zbytečně prodražovalo PCB, je ale možné, že touto cestou AMD šlo, aby zjednodušilo adaptaci existujících chladičů. Nebo aby byl čip vzdálen od rovněž hřející napájecí kaskády, jejíž pozici můžete na fotce také spatřit. Co je však vidět velmi dobře, je absence konektorů pro CrossFire – GPU tedy bude stejně jako Hawaii používat bezmůstkovou komunikaci XDMA.

 

Otázka je, zda je PCB karty (připomeňme raději, že nevíme jistě, zda je skutečně autentická a zda má uvnitř doopravdy Fiji) referenční, nebo nereferenční a vyvinuté přímo firmou XFX. Do uvedení ještě zbývá hodně času, což nahrává první alternativě, vyloučit ale nelze ani druhou. Je-li toto skutečný Radeon R9 390 s HBM, pak by to naznačovalo, že příprava k vydání běží dobře a neměly by se vyskytnout nějaké problémy. Možná měl tedy pravdu web Fudzilla, když psal, že verze s 4 GB RAM už je hotová delší dobu, nicméně AMD čeká, až bude mít i karty s kapacitou 8 GB. U nižšího modelu by se asi velikost RAM 4 GB dala čekat, neboť HBM by měly stát více, než GDDR5.

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech

Ohodnoťte tento článek!