Radeon R9 490X se prý začne prodávat v červnu, je založen na GPU Polaris 10

0

Do této chvíle jsme měli o termínu příchodu nové generace 14nm Radeonů tu informaci (dokonce oficiální), že je AMD hodlá vypustit „uprostřed roku“. Pro Nvidii se neoficiálně proslýchá uvedení 16nm GeForce okolo nebo po Computexu 2016. Podle poslední šeptandy by se konkurence od AMD mohla objevit téměř zároveň, také v červnu.

Tuto informaci přinesl včera korejský web HardwareBattle. Podle něj bude první GPU s architekturou Polaris částečně poodhaleno na Computexu (který se koná 31. května až 4. června), ale nepůjde o uvedení, nýbrž maximálně o nějaké papírové odhalení s omezenými informacemi. Fyzická dostupnost karet má nastat až koncem června, kdy zřejmě také vyjdou recenze. Oficiální vypuštění bude tedy až v onen konec měsíce a rozvržení by tak hodně připomínalo loňský rok s Radeonem R9 Fury X. Ten byl vypuštěn 24. června 2015.

Ještě předtím má, opět dle webu HardwareBattle, údajně vyjít rovněž Radeon Pro Duo, tedy dvojčipová verze GPU Fiji s HBM. V obchodech má údajně být dostupný od 26. dubna, tedy za necelé tři týdny.

Grafika s čipem Polaris 10 na akci Capsaicin (GDC 2016, Zdroj: VRWorld)
Grafika s čipem Polaris 10 na akci Capsaicin (GDC 2016, Zdroj: VRWorld)

Tento termín se má podle Hardware Battle týkat čipu Polaris 10, což je větší a výkonnější z obou chystaných (druhým je „Polaris 11“). Karta na tomto čipu založená má údajně nést jméno Radeon R9 490X a zřejmě to má být model tvořící špičku řady 400. Nebude nad ním tedy asi již žádný přeznačený model založený na Hawaii, a Polaris 10 by tudíž také měl mít vyšší výkon než toto 28nm GPU. Přímo v řadě „Radeon 400“ tedy nebude ani přeznačené Fiji, to ale neznamená, že Polaris 10 jej nahradí a že bude rychlejší. Fiji stojí již nyní se značkou Fury/Fury X mimo základní řadu 300 a to může pokračovat i s řadou 400 až do doby, než Fiji dostane vlastní 14nm náhradu, pravděpodobně rukou architektury Vega.

GPU architektura AMD Polaris, první prezentace
GPU architektura AMD Polaris, první prezentace

Podle HardwareBattle má být Radeon R9 490X s čipem Polaris 10 protivníkem pro nadcházející GeForce GTX 1080 a 1070 (ovšem je třeba říct, že ani na jedné straně značení karet ještě není jisté). Zda je toto pravda, těžko posoudit. Z výše uvedeného by vyplývalo, že karta nemusí být nutně výkonnější než dnešní GPU Fiji. Zda bude GeForce GTX 1080 rychlejší než GPU GM200 (GeForce GTX 980, Titan X), zatím nevíme. Zde bych tedy zatím ponechal otazník, je klidně možné, že čip Polaris 10 (dle některých zdrojů poměrně malý) bude výkonem mířit níž a bude se prodávat za menší ceny, než herní GPU na bázi Pascalu (které se údajně také již chystá k uvedení), které uvede Nvidia.

 

Web VideoCardz, jehož prostřednictvím zprávu přebíráme, poznamenává, že se ji teprve bude snažit nějak potvrdit, ovšem HardwareBattle je dle jeho soudu z těch spolehlivějších zdrojů úniků. Jako vždy u těchto zákulisních zpráv, které nedostaly oficiální razítko z tiskových oddělení dotyčných firem, ale berte výše uvedené s rezervou. Vždy někde může dojít k omylům či dezinformacím.

Zdroj: VideoCardz (1, 2)

Radeon R9 490X se prý začne prodávat v červnu, je založen na GPU Polaris 10

Ohodnoťte tento článek!