Radeon R9 Fury přetočen na 1450 MHz, paměti HBM pod dusíkem zvládají 2,0 GHz

0

Nebývalé vedro pokračuje a předpověď počasí bohužel na nějakou úlevu nevypadá. Pro alespoň nějaké to osvěžení tu však máme zprávu tématem velmi studenou, a to o extrémním přetaktování Radeonu R9 Fury pomocí mrazivého kapalného dusíku. O jeho GPU Fiji je sice už známo, že má podstatně nižší rezervu pro přetaktování než konkurenční GM200, jak se ale ukazuje, nečekaný potenciál k přetočení má paměť HBM, o níž se původně uvádělo, že vůbec přetaktovávat nepůjde.

Tento experiment provedl (a vydatně ilustroval fotografiemi) uživatel s přezdívkou Xtreme Addict na fóru HWBOT. Jako výchozí bod mu posloužil Radeon R9 Fury v provedení Strix od Asusu, tedy ořezaná verze Fiji. Pomocí nástrojů, o nichž jsme psali minulý týden, se však tento exemplář podařilo odemknout na plných 4096 stream procesorů (64 CU).

Extrémní přetaktování Radeonu R9 Fury Strix (Extreme Addict)

Pro další přetaktování pak byl chladič nahrazen nádobou na kapalný dusík (výhoda je, že u GPU Fiji jsou jím díky integraci zároveň chlazené i paměti) a Xtreme Addict pak také provedl řadu úprav na PCB pro posílení napájení. Ty jsou na fóru podrobně zdokumentovány, ale následovat bych je moc nedoporučoval, pokud svou kartu vyloženě nechcete ničit.

 

HBM se dají přetaktovat o 100 % a výš

GPU se na kartě poté pod dusíkem podařilo přetočit na 1450 MHz, což je proti referenčnímu taktu 1000 MHz slušný posun. V oboru extrémního přetaktování ale o nic světoborného nejde, viděli jsme už čísla jak relativně, tak absolutně vyšší. S BIOSem odemykajícím uzamčené jednotky nicméně dosažený takt šel o něco níž – na 1400 MHz.

 

Zatímco GPU s přetaktováním rekordy netrhne, překvapivě naopak zazářily paměti HBM, použité u čipu Fiji (aby se s jejich taktem dalo hýbat, je zřejmě třeba zaškrtnout volbu „Overclocking Range Enhancement“ v utilitě Asus GPU Tweak II). Ty se totiž podařilo dostat na frekvenci 1000 MHz, což je ovšem skutečný, nikoliv efektivní takt. Efektivně tedy paměť běžela na 2,0 GHz, přetaktována o plných 100 %. Nebyla to dokonce asi ani její konečná – vyšší frekvence už jen nešla nastavit v použitém programu od Asusu. Napájecí napětí pro paměti bylo zvýšené na 1,55 V z výchozích 1,35 V, takže ani u něj nelze říct, že by se šlo na krev. To snad naznačuje, že HBM má ještě hodně prostoru k růstu – takto přetaktovaný Radeon R9 Fury měl k dispozici propustnost o hodnotě 1,0 TB/s, což je číslo, které se očekává od nejrychlejších highendových modelů příští generace, vybavených už HBM2.

Extrémní přetaktování Radeonu R9 Fury Strix (Extreme Addict)

Přibližný výkon naměřený 3DMarkem Fire Strike Extreme měla karta ve výchozím stavu 6237 bodů a 6756 bodů po odemčení na 4096 stream procesorů. S 3584 stream procesory bez odemčení a na taktu 1450 MHz měla karta výkon 9634 bodů; na 1400 MHz, ale s 4096 stream procesory pak 10 033 bodů. Více jednotek na úkor taktu se tedy v tomto případě vyplácí. I na vzduchu s původním chladičem Asusu se ovšem dala odemčená karta o něco přetaktovat – při 1100 MHz a efektivních 1100 MHz na pamětech dávalo R9 Fury ve Fire Strike Extreme 8121 bodů.

Zdroj: HWBOT, PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!