Radeon R9 Fury X2 možná uvidíme už příští týden. AMD mluví o „Polaris“

0

Při červnovém odhalení čipu Fiji a Radeonů R9 Fury X AMD uvádělo, že duální karta na něm založená přijde na trh ještě letos během podzimu. Moc času už ale firmě nezbývá, navíc se ani neobjevují nějaké úniky, které obvykle příchod novinky signalizují – až to skoro začíná vypadat na zpoždění. Ovšem tento týden se nakonec konečně známky objevily a dokonce to vypadá, že by zde duální Radeon R9 Fury X2 – pokud se bude jmenovat takto a ne jinak – mohl být mezi námi už velmi brzo.

Možná si pamatujete, jak Johan Andersson ze studia DICE (s nímž má AMD dobré vztahy například díky vývoji API Mantle) v květnu zhruba měsíc před uvedením ukazoval na Twitteru Radeon R9 Fury X, který dostal předběžně pro testování. „Povolení blogovat“ má evidentně stále, jelikož nyní se na Twitteru opět pochlubil zatím tajnou grafikou, kterou od AMD DICE dostalo. Tentokrát se ale moc nedozvíme mimo to, že „ještě nevydané GPU“ má vodní chlazení s uzavřeným okruhem. Podle tweetu byl totiž při přepravě chladič poškozen a tak je na přiložené fotografii jen vyteklá chladící kapalina.

Únik informací byl provázen únikem provozních kapalin
Únik informací byl provázen únikem provozních kapalin

Ukazuje to nicméně, že nějaká čerstvá grafika má opět před uvedením, a z historických důvodů to patrně bude Radeon. Alespoň zatím není známo, že by s vodním chlazením počítala Nvidia, u níž se objevilo jen na nereferenčních kartách. Shoduje se to ale hlavně s informací webu VideoCardz, podle nějž se někdy během prosince má konat zvláštní akce, na níž bude patrně duální Fiji představeno.

Byl jsem tu - Radeon R9 Fury X2
Byl jsem tu – Radeon R9 Fury X2

 

Polaris?

Tento černou řečí marketingu „event“ by se ale patrně mohl odehrát už v následujícím, prvním prosincovém týdnu. Naznačují to opět tweety, s kterými se tentokrát vytasili přímo lidé z AMD, Chris Hook a šéf nově zformované divize Radeon Raja Koduri. Ty se na oko grafik netýkají a mluví o hvězdě Polárce, tedy anglicky „Polaris“. Chris Hook píše, že „V Sonomě budou příští týden dobře vidět hvězdy, měl by být skvělý výhled na Polárku,“ k čemuž Raja Koduri připojil, že „Polárka je dnes 2,5krát jasnější, než když ji v roce 169 pozoroval Ptolemaios“.

Tweety z AMD, naznačující uvedení čehosi pojmenovaného Polaris příští týden v Sonomě
Tweety z AMD, naznačující uvedení čehosi pojmenovaného Polaris příští týden v Sonomě

Jelikož mají na starosti marketing a grafické karty, je velmi pravděpodobné, že jde o navnazovací přípravu na uvedení nějakého nového počinu. Tomu patrně patří kódové označení Polaris, s kterým jsme se zatím ještě (vím-li) nesetkali. Podstatnější by ale mohla být zmínka o kalifornském městě Sonoma, podle kterého se mimochodem si jmenuje i jinak nesouvisející procesor Sparc. Pokud si to dáme dohromady s předchozím, je velmi pravděpodobné, že jinotaje Chrise Hooka znamenají, že ono odhalení se bude pořádat právě v Sonomě, a co je podstatné, asi již příští týden. Novou kartu bychom tedy mohli vidět už hodně brzy – pokud tedy není řeč o uzavřené akci pod NDA jen pro média.

 

Jelikož by měl být představen právě duální Radeon R9 Fury X2 (ať už pod tímto, nebo jiným jménem), kódové označení Polaris nejspíše patří právě této kartě. Jisté to není, Polárka coby hvězda ukazující směr na sever má i jistou symbolickou souvislost s „arktickými ostrovy“, jak se označují GPU nové 16 či 14nm generace. Jenže na ty je nejspíš ještě moc brzo, kdežto o duálním Fiji lze už asi použít dějinný citát „Kdy, když ne teď?“.

Největší záhada je momentálně, k čemu se vztahuje ona číslovka 2,5 (něco znamená určitě, vzpomeňme si například na čipsy a havajskou vulkanickou minerálku symbolizující Radeon R9 295X2). Něco na novém Radeonu bude patrně 2,5krát lepší, než na nějakém minulém, co to ale bude, těžko říct. Pokud tedy „Polaris“ nebude nějaký GPU akcelerátor Javy, zrychlující 2,5krát nějakou nezajímavou enterprise úlohu na zmíněné serverové platformě Oraclu.

Zdroje: VideoCardz, ComputerBase, Twitter (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!