Radeon R9 Nano s 4096 stream procesory? Podle webu AnandTech má plné Fiji

0

Na E3 před dvěma týdny ukázalo AMD překvapivovou malou verzi grafiky s nejnovějším highendovým GPU Fiji, Radeon R9 Nano. Ta má být určená pro malé sestavy díky PCB dlouhému 15,24 cm a TDP 175 W. Kromě toho, že karta bude mít napájení jedním osmipinem, ale zatím nebylo známo o mnoho více – tedy hlavně jak moc bude Fiji v tomto modelu ořezáno. V recenzi Radeonu R9 Fury X teď ale redaktor webu AnandTech ke kartě Nano nečekaně naznačil víc.

Ačkoliv tato informace se v materiálech, které AMD už v červnu posílalo redakcím, nikde nenachází, podle Ryana Smithe nemá být v modelu R9 Nano ořezané Fiji, ale naopak čip plně kompletní. To by znamenalo, že ponese 4096 stream procesorů, 4096bitovou paměťovou sběrnici a 4 GB paměti HBM. Zdroj této informace bohužel uveden není, ovšem nezdá se, že by o ní Smith měl nějaké pochybnosti. Je tudíž možné, že pochází z osobních kontaktů se zastoupením AMD, neboť AnandTech je jedním z nejetablovanějších IT médií a má speciální servis. Jako definitivní potvrzení plného Fiji ji asi zatím brát nelze, nicméně jde o docela zajímavý „drb“.

Pokud by 4096 stream procesorů a 4GB paměť byly pravdou, pak by asi R9 Nano bylo cosi jako ekvivalent mobilní grafiky. Redukce TDP z 275 na 175 W by zřejmě byla dosažena použitím vybraných nejkvalitnějších čipů zvládajících nízké napětí a určitým snížením taktů. Podle AnandTechu by se snížením napětí dalo dosáhnout stále relativně vysokých taktů (podle AnandTechu 800 MHz a více), neboť spotřeba se snižujícím se napětím a taktem klesá nelineárně.

Uniklé slajdy k Radeonu R9 Nano (Zdroj: techPowerUp)

 

Cena by mohla být vysoká

Podobně jako mobilní čipy stojí obvykle více než desktopové i přes nižší výkon, je ale také hodně pravděpodobné, že Radeon R9 Nano bude poměrně drahá záležitost. Pokud skutečně půjde o cosi jako „ULV“ grafiku s výběrovými čipy a navíc v ní budou použita plně aktivní GPU Fiji s plnou pamětí, pak bych se nedivil, pokud by karta stála stejně jako Fury X (tedy 649 USD/přes 19 000 CZK). Podle AnandTechu by zde dokonce mohl být příplatek navíc. I když dlouhodobě by se cena mohla snížit, pokud AMD v této specifické oblasti nezaznamená takovou poptávku, v jakou doufá.

 

AnandTech také na stejném místě zmiňuje pár dalších věcí o kartách s čipem Fiji. Předně, podle jeho redaktora nejsou v plánu žádné nereferenční karty Radeon R9 Fury X se vzduchovými chladiči. Ty budou k mání pouze u oříznutého Radeonu R9 Fury, který má vyjít přespříští týden.

 Radeon R9 Nano: GPU Fiji v miniaturním balení. Karta by měla mít TDP 150 až 200 W 

 

Kromě toho AnandTech píše, že kompaktní herní stroj Quantum s dvěma PGU Fiji považuje AMD za koncept, nikoliv za prototyp, který by samo chtělo vyrábět (ostatně tím by se stalo konkurentem svých klientů, čemuž se asi snaží zabránit). Podle AnandTechu jsou plány takové, že by se Quantum mohlo prodávat, pokud se pro něj podaří sehnat ochotného partnera, například některou ze společností prodávající značkové highendové počítače. Ten by jej pak vyráběl na své triko a pod sovu značkou.

AMD Quantum
AMD Quantum

Zdroj: AnandTech, VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!