Radeon RX 460 lze odemknout na 1024 shaderů úpravou BIOSu. Je s tím ale problém

2

U GPU Fiji se loni nadšencům podařilo přijít se způsobem, jak u některých ořezaných modelů R9 Fury odemknout zamčené jednotky a dostat se tak k 3840 (nebo výjimečně i všem 4096) shaderům. Nebylo to podle všeho naposled. Podle aktuálních zpráv se dají odemykat i některé 14nm grafiky s čipem Polaris 11 – Radeony RX 460. Toto GPU je zvláštní tím, že na desktopu se v plně aktivované formě vůbec nedá sehnat, ale právě odemknutím deaktivovaných bloků se k ní teď bude možno dostat.

Radeon RX 460 se dá odemknout nahráním upraveného grafického BIOSu, čímž se zprovozní všech 1024 stream procesorů a 64 texturovacích jednotek (16 CU), zatímco běžný Radeon RX 460 jich nese jen 896, respektive 56. GPU tak dostane navíc zhruba 12,5 % výpočetních prostředků. Prozatím je možnost toto provést potvrzena u dvou modelů. A to na kartách Asus RX 460 Strix O4G a Sapphire RX 460 Nitro 4G, pro něž má autor návodu, který naleznete zde, ke stažení upravené BIOSy. Je možné, že celkem by „postižených“ modelů mohlo být více.

Odemknutí Radeonu RX 460 na 1024 stream procesorů (Zdroj: Der8auer)
Odemknutí Radeonu RX 460 na 1024 stream procesorů (Zdroj: Der8auer)

Že byly jednotky skutečně aktivovány, potvrzují i benchmarky, které vykazují znatelný posun ve výkonu, byť ten není úplně lineárně úměrný k přírůstku hrubé výpočetní síly. Níže v galerii můžete vidět testy od autora tohoto „modu“ a webu VideoCardz.

Testy odemčeného RX 460 Nitro 4GB od Sapphire (Zdroj: VideoCardz)
Testy odemčeného RX 460 Nitro 4GB od Sapphire (Zdroj: VideoCardz)

Testy odemčených Radeonů RX 460 (Zdroj: Der8auer)

Testy odemčených Radeonů RX 460 (Zdroj: Der8auer)
Testy odemčených Radeonů RX 460 (Zdroj: Der8auer)

 

Je třeba říct, že není vůbec garantováno, že nově zpřístupněné jednotky budou pracovat správně. AMD totiž do těchto karet může osazovat částečně vadné nebo specifikacím nevyhovující čipy, takže může dojít k přílišnému zhoršení spotřeby nebo k poruchám obrazu a chybám. Možnost odemknout CU navíc je vždy spíše loterií, než zaručenou věcí. Nicméně uživatelům se karet údajně podařilo „upgradovat“ docela dost (u Asusů údajně pět z pěti zkoušených, redaktor VideoCardz zase uspěl se Sapphire), takže šance prakticky existuje.

 

A také musíme upozornit, že přeflashování BIOSu může přinést problémy, kvůli nimž vám poté karta nenaběhne, takže se do těchto operací pouštějte jen se značnou opatrností, náležitou přípravou a poté, co si problematiku nastudujete. Můžete totiž například potřebovat záložní grafiku nebo PC na zpětné nahrání starého BIOSu, pokud dojde na problém. Původní BIOS si vždy dobře zazálohujte, můžete ho ještě potřebovat. A aby nebyly pochybnosti, zdůrazňuji, že tyto úpravy vždy podnikáte na vlastní riziko, nevztahuje se na ně záruka výrobce a nikdo vám neručí za to, co se vám s hardwarem může stát.

Sapphire Radeon RX 460 NITRO OC (Zdroj: VideoCardz)
Sapphire Radeon RX 460 NITRO OC (Zdroj: VideoCardz)

 

Problém: podpis BIOSu

Tato jinak docela zajímavá příležitost experimentovat a třeba kartě trošku vylepšit výkon má ale jeden problém. AMD totiž zrovna teď – a možná to není úplně náhoda – do ovladačů vložilo opatření, které o podobné legraci brání. Ovladače totiž začaly odmítat karty s modifikovaným BIOSem – respektive BIOSem, který není podepsaný. Stalo se to bohužel v právě vydaných ovladačích Crimson ReLive, které zrovna přinášejí velký balík zlepšení. Ty se ve výchozím stavu odmítají s modifikovanou grafikou generace Polaris bavit a ve Windows skončíte s výchozím „standardním grafickým adaptérem“.

Ověřování podpisu (autenticity) BIOSu není úplně novinka, od Maxwellu by ho zřejmě měla praktikovat také Nvidia (s čímž měli problémy vývojáři ovladače Noveau). Ovšem v situaci, kdy se změnou BIOSu dají odemknout jednotky, jde pro nás o větší škodu. Naštěstí se zdá, že existuje cesta, jak nové ovladače přinutit fungovat, není ale úplně jednoduchá a vyžaduje modifikaci ovaldače a vypnutí ověřování podpisu ve Windows (naštěstí jen dočasně během instalace). Postup můžete nalézt tady, bohužel ho ale asi budete muset opakovat i při aktualizacích. Možná, že je na čase vyzkoušet funkci „feedback“, kterou byste teď měli v Radeon Settings mít a proti tomuto ověřování BIOSu „zalobbovat“.

Zdroje: VideoCardz, Overclocking.Guide, techPowerUp

Radeon RX 460 lze odemknout na 1024 shaderů úpravou BIOSu. Je s tím ale problém

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  • Myslim si, ze to nebude az take hrozne, ze by to viedlo k „zruseniu“ unlockingu na AMD kartach … je to predsa jedna z ich vyhod (aj ked neoficialna), ale uzivatelovi je to suma fuk … hlavne ze za svoje € dostane vykon naviac (zadarmo ?).

   A AMD urcite nezabije jednu zo svojich vyhod oproti (nV) konkurencii. Urcite to v nasledujucich verziach ovladaca „vyriesia“ (odstrania, modifikuju ?).ň

   PS: a to nebratie „neoficialnych“ BIOS kariet … je urcite „zapnute“ len z dovodu zlepsenia stability ovladacov (o ktorych tvrdia ze vela padaju … ani sa mi za tych 5 rokov akosi nezda!!!), ktore prezentuju ako NOVU VYLEPSENU FICURU … takze myslim ze ked vyvstal problem s nebranim mod BIOS kariet … AMD to v zapati opravi … AK MAJU ESTE ASPON TROCHU POD CAPICOU !!! PREDSA SA SVOJVOLNE NEPRIPRAVIA O JEDNU Z HLAVNYCH VYHOD … to uz to mozu potom rovno zabalit a skoncit.

   Ale je viac ako evidentne, ze skoncit nechcu (vid nova licencia na dodavku iGPU pre intel CPU, pripadne know how a technologie … za nieco na vymenu od intelu) … vid nove „profi“ karty, ktore mieria prave proti novy nV profi TESLA kartam.