Radeon RX 470, 240Hz monitor, 120Hz LCD v laptopech a další novoty [Computex]

0

Už jsme zde tento týden měli dvě aktuality se směskou hardwarových výstavních exponátů z Computexu 2016. Show na Tchajwanu stále pokračuje, takže od tohoto tématu ještě chvíli nebudete mít pokoj. Tentokrát to ovšem bude mít i určitou pojící nit, spočívající v rychlých (počítáno v hertzích) herních LCD a grafikách.

V prvních dvou „výcucech“ se nám objevil nejprve 180Hz herní monitor, pak zase 144Hz prototyp, ale už na DisplayPortu 1.3 a s rozlišením 4K, což je dnes ještě Sci-Fi. Zdá se, že na Computexu byla takováto LCD posouvající standard směrem k vyšším obnovovacím frekvencím širším trendem, což je dobrá zpráva. Zvýšení obvyklé frekvence z 60 Hz výš by totiž bylo ještě lepší změnou, než masové rozšíření monitorů s variabilním obnovováním.

240Hz herní monitor

Ve zpravodajství z Tchajwanu se objevilo, že Asus nakonec nemá jen ten 180Hz monitor. Podle webu ComputerBase totiž firma chystá také herní model, který bude údajně běžet až na 240 Hz. Toto LCD by mělo nést označení PG258AQ, což by asi znamenalo, že je přítomna technologie G-Sync a vysoká frekvence je realizována jejím prostřednictvím. Použit je panel s úhlopříčkou 24,5 palce a technologií TN. Rozlišení je 1920 × 1080 bodů, opět tedy půjde o LCD extrémně zaměřené na rychlost a kvalita obrazu bude muset jít stranou.

Asus PG258AQ, 240HZ herní monitor (Zdroj: ComputerBase)
Asus PG258AQ, 240Hz herní monitor (Zdroj: ComputerBase)

 

DisplayPort 1.3 na scéně

Asus také mimochodem předváděl monitor ProArt 5K UHD. Ten sice nemá vysokou obnovovací frekvenci, ale jde o další vlaštovku využívající přínosů rozhraní DisplayPort 1.3. Úhlopříčka je 32 palců, panel typu IPS a rozlišení 5120 × 2880 bodů. Oproti současným modelům s tímto rozlišením už ho ale konečně můžete připojit jediným kabelem (i když logicky možná stále půjde o „skládaný“ MST monitor).

Asus ProArt 5K UHD (Zdroj: ComputerBase)
Asus ProArt 5K UHD (Zdroj: ComputerBase)

 

120Hz obrazovky v noteboocích

Téma hráčských LCD s vyšší obnovovací frekvencí se ovšem objevilo hned dvakrát v noteboocích. Nejprve MSI oznámilo, že do svých herních laptopů začne nabízet 120 Hz panely. Tato možnost má být dostupná u modelů GT73 a GT73 S. LCD by to mělo být 17,3″ s rozlišením 1920 × 1080 bodů s matnou či polomatnou úpravou. Ve specifikacích se mluví o „širokých úhlech“, ale nikoliv o IPS (čímž se MSI u jiných typů chlubí), takže by teoreticky mohlo jít i o technologii TN.

MSI GT73 S. Jeden z modelů, kde bude dsotupný 12Hz displej (Zdroj: PCGamer)
MSI GT73 S. Jeden z modelů, kde bude dostupný 120Hz displej (Zdroj: PCGamer)

A 120Hz panely podle všeho bude mít v herních noteboocích také konkurenční Asus. Podle některých zdrojů má na ně sice mít MSI půlroční exkluzivitu, ovšem Asus oznámil, že je také nasadí v noteboocích řad ROG a ROG Strix. Ty tedy buď budou na trhu později, nebo jde pokaždé o jiného dodavatele panelů. To je možné, jelikož Asus uvádí, že 120Hz LCD nasadí jak u sedmnáctek, tak i v patnáctipalcových přístrojích. Jeho výrobcem má být AU Optronics a technologie bude AHVA. Kdy se na trhu tyto notebooky objeví, není bohužel známo.

Notebooky Asus řady ROG a ROG Strix mají také dostat 120Hz LCD
Notebooky Asus řady ROG a ROG Strix mají také dostat 120Hz LCD

 

GeForce GX 1080 „ne M“ bude i v noteboocích

Když už jsme u těch herních notebooků, vynořila se během Computexu (kde ji možná novináři také vyšťourali) jedna zpráva o příchodu mobilní verze právě uvedené grafiky Nvidia GeForce GTX 1080, tedy prvního Pascalu. Podle webu PCGamer ale nemá jít o GeForce GTX 1080M. Místo toho prý Nvidia zopakuje taktiku s „desktopovou“ GTX 980 pro notebooky a udělá to samé s modelem GTX 1080. Tato karta tedy opět bude mít proprietární provedení a spotřebu vyšší než 100 W, což je maximum přípustné pro karty MXM (TDP by opět mohlo být až 150 W). Specifikace by ale výměnou za to mohly být blízké plnotučné desktopové kartě.

 

 

Příští 14nm grafika AMD je prý Radeon RX 470

Aby byla zachována červeno-zelená rovnováha (jestlipak je náhoda, že smícháním těchto barev vzniká hnědá?), máme tu i drobečky o 14nm Radeonech, konkrétně o čipu Polaris 10. Za prvé se objevila oficiální vizualizace GPU. Ta probleskla hned při předváděčce Radeonu RX 480 ve středu, kde mi ovšem trestuhodně unikla. Obrázek připomíná GPU Tonga a Tahiti s charakteristickým pootočeným uložením čipu a kovovým ochranným rámečkem. Je trochu s podivem, že zatím neunikla přímo fotografie, což se u Nvidie s GP104 a GP106 stalo poměrně dávno.

Polaris 10 alias Ellesmere z prezentace AMD (Zdroj: VideoCardz)
Polaris 10 alias Ellesmere z prezentace AMD (Zdroj: VideoCardz)

Kromě tohoto vizuálního příspěvku přišel web VideoCardz ještě s jednou informací o Polarisu 10. Na tomto GPU podle něj bude založen jako druhá 14nm karta v pořadí ještě Radeon RX 470. Vypadá to, že se možná nechystá žádný RX 480X coby výkonnější varianta RX 480 a ono X se zdá se přestěhovalo za počáteční písmeno R. Model RX 480 je tedy asi tím, co by dříve neslo jméno R9 480X a z pomyslné R9 480 se stane právě karta RX 470. To by mělo mimo jiné tu implikaci, že v systému značení je nyní méně místa, a že tedy celkově 14nm řada bude možná obsahovat méně modelů, než bylo zvykem dříve.

 

 

Nováček ve výrobě řadičů pro SSD

Aby byla přece jen zachována nějaká nesouvislost, tak na závěr ještě novinka ze světa úplně jiných čipů – řadičů pro disky SSD. Tam se v poslední době po (dočasném?) vymizení SandForce objevuje vydatně Phison, Silicon Motion, přetrval Marvell a Samsung si řadiče dělá zcela sám. Zdá se ale, že se opět objevuje nové jméno: tchajwanská firma Maxiotek.

 

Mělo by jít o čerstvého nováčka v oboru, tato firma ale již nabízí první dva řadiče. Maxiotek MK8113 je určen pro 3D i planární MLC a také 2D SLC NAND, podporuje velikost až 2 TB a používat se bude v discích s mezipamětí DRAM. Druhý řadič MK8115 už DRAM nepotřebuje, bude tedy v levných řadách SSD. Zde je podporována planární NAND typu MLC a SLC a 3D NAND typu MLC a TLC, kapacita disků je omezena na 1 TB. První, kdo disky s těmito řadiči uvede, je Adata s SSD SU700. Má jít o velmi dostupná SSD s čipem MK8115 a 3D TLC NAND od Micronu.

Zdroje: ComputerBase, BitTech, KitGuru, AnandTech, VideoCardz (1, 2), techPowerUp

Radeon RX 470, 240Hz monitor, 120Hz LCD v laptopech a další novoty [Computex]

Ohodnoťte tento článek!