Radeon RX 470 se objevuje v noteboocích. Nabízí ho Dell v Alienware 15 a 17

0

Zatímco Nvidia již vynesla nové mobilní grafiky založené na čipech Pascal minulý měsíc, u AMD zatím takto extenzivní příchod FinFETových (14nm) čipů do notebooků nenastal, doposud firma avizovala jen dostupnost modelu RX 460, jenž má výkonem odpovídat své desktopové verzi. K tomuto modelu (určenému pro méně náročné hry) se ale nyní přidává o kategorii vyšší druh, Radeon RX 470.

Jelikož AMD (jako Nvidia) zřejmě hodlá do budoucna mobilní modely značit identicky jako ty desktopové, přičemž stejné modelové jméno by pak mělo znamenat i stejný nebo srovnatelný výkon, čekali bychom, že Radeon RX 470 v noteboocích bude také tento případ. Toto GPU se objeví jako volitelná možnost – vedle Pascalů – v nově představené generaci herních notebooků Alienware 15 a Alienware 17. Jde o notebooky vybavené procesory Skylake (je možné mít až Core i7-6820HK s přetaktováním), více můžete vidět zde na stránce Dellu, pod nějž značka patří.

Alienware 17
Alienware 17

Zvláštní je, že AMD na svém webu píše, že Radeon RX 470 v těchto noteboocích „není mobilní varianta“, nýbrž plná RX 470. Což by ale asi měl být míněno ve smyslu plného výkonu desktopové karty. Na stránce se zprávou o těchto noteboocích má dokonce vystavené specifikace RX 470, které kompletně desktopovému modelu odpovídají, včetně taktů 926–1206 MHz (6,6 GHz pro paměti), 2048 shaderů (32 CU) a výkonu až 4,9 TFLOPS při TDP 120 W. V obou strojích Alienware bude osazena varianta s 8 GB paměti GDDR5.

 

Údaj o spotřebě odpovídající standardní kartě je poněkud zvláštní, jelikož bychom čekali snížené napětí či jiná opatření pro zmírnění příkonu. Je ale asi možné, že zrovna tento údaj nesedí, použitý slajd je totiž z původní červencové prezentace pro standardní model (na obrázku je i referenční karta). GPU by minimálně mělo být v provedení MXM a mít tedy i jinou napájecí kaskádu, než desktopová referenční karta. Nvidia v poslední době TDP pro svá mobilní GPU vůbec neuvádí, takže je možné, že ani AMD je veřejně specifikovat nebude.

AMD k notebookové verzi ukazuje parametry desktopové karty, výkon má prý odpovídat
AMD k notebookové verzi ukazuje parametry desktopové karty, výkon má prý odpovídat

 

Zajímavé je, že pokud má mobilní RX 470 skutečně stále 2048 shaderů, pak AMD nevyužilo možnost snížit mu takt výměnou za aktivování vyššího počtu stream procesorů (jako to má Nvidia u GTX 1070 pro notebooky). To by snad mohlo znamenat, že pro notebooky uvede ještě i výkonnější verzi čipu Polaris 10 s plným počtem 2304 stream procesorů, možná Radeon RX 480. V jeho případě by ale takty dost možná musely být sníženy, neboť okolo 1266 MHz již zdá se GPU neběží v optimálním pásmu co do spotřeby.

AMD o mobilní variantě Radeonu RX 480 v dosavadních oficiálně poskytnutých informacích pokud vím nemluvilo (ani v konferenčních hovorech). Ovšem totéž platilo i o RX 470, doposud byla zmiňována jen mobilní uplatnění Radeonu RX 460. Možná by tedy takový model opět byl oznámen až v momentě, kdy by se jako zde RX 470 dostal do nějakých notebooků.

Zdroje: AMD, Alienware

Radeon RX 470 se objevuje v noteboocích. Nabízí ho Dell v Alienware 15 a 17

Ohodnoťte tento článek!