Radeon RX 480 pro notebooky na cestě? AMD má MXM verze Polarisu pro trh Embedded

0

Protože návrh čipů je dnes víc než v minulosti drahou záležitostí, snaží se Nvidia i AMD svoje GPU uplatnit vedle primárního trhu herních grafik také v dalších oblastech – pro profesionální grafické stanice, výpočty a tradičně také v sektoru embedded zařízení. Pro tuto oblast nyní AMD vydalo novou „generaci“ založenou na 14nm čipech Polaris 10 a Polaris 11. Ty pro nás na desktopu už nejsou ničím nové, ale podoba, v jaké se objevují pro sektor embedded, pozoruhodná je. Jde totiž o verze těchto grafik v provedení MXM, běžně mířeném na notebooky. Jinými slovy, s embedded Polarisy nám AMD vlastně ukázalo zatím pořádně nevydaný Polaris pro notebooky – včetně Radeonu RX 480(?) s plně aktivovaným čipem Polaris 10 v TDP 95 W.

Embedded Radeony s 14nm GPU mají stejný základ a výbavu jako ty běžné, takže nabízejí devizy jako vyšší efektivitu, dekódování a kompresi 4K videa v HEVC (včetně 10bitového profilu Main 10) a také podporu výstupů HDMI 2.0a a DisplayPort 1.3 (oficiálně podporovány by asi po validaci měly být i HDMI 2.0b a DP 1.4, používají stejnou fyzickou vrstvu). Embedded verze ale mají vlastní ovladače s funkcemi navíc; pro Linux jsou například postavené na otevřeném kódu.

 

Prvním a nejzajímavějším modelem je Embedded Radeon E9550, který je právě tím mobilním alter egem Radeonu RX 480. Jde o plně aktivovaný čip Polaris 10 s 256bitovou sběrnicí a 8 GB paměti GDDR5 v mobilním provedení MXM. Jeho spotřeba tudíž musí být pod 100 W, přesněji je to podle specifikací TDP 95 W. Toto je zřejmě dosaženo dílem použitím výběrových čipů, nižšími napájecími napětími a agresivnějším řízením spotřeby.

Embedded Radeon E9550
Embedded Radeon E9550

Bohužel nemáme přesné parametry, takže není snadné říci, jak moc se redukce spotřeby podepíše na výkonu. Máme potvrzeno, že čip je plně aktivní a má 36 CU, tedy všech 2304 stream procesorů. Maximální takt by měl být poměrně blízko desktopovému Radeonu RX 480, jelikož AMD uvádí výkon až 5,8 TFLOPS v jednoduché přesnosti jako u RX 480. Nicméně základní takt by mohl být proti desktopu snížen více. Grafika má mít opět 8 GB paměti GDDR5. Je však možné, že bude mít nižší takt než 8,0 GHz, což by bylo poměrně logické, protože tím by se o něco snížila spotřebu pamětí, jinak poměrně vysoká (GDDR5 a napájení si na RX 480 vezmou 40 W ze 150W TDP).

Na tomto adaptéru je možné použít až šest výstupů DisplayPort, vyvedených skrze konektor MXM. AMD má v prezentaci ilustrační snímky nových grafik, na kterých můžete orientačně spatřit jejich provedení. Ovšem skutečně jen orientačně – podle webu VideoCardz jde jen o vizualizace neodpovídající tomu, jak budou opět karty vypadat. Mělo by jít o obrázky založené na podobě 28nm embedded grafik s čipy Bonaire a Tonga (viz zde).

 

 

Druhý model, Embedded Radeon E9260, je založen na Polaris 11, a podobá se silně Radeonu RX 460. Stejně jako ten má v GPU aktivních 14 CU, tedy 896 stream procesorů. V turbu ale E9260 patrně bude taktované výše, možná až někam k 1350 MHz. Karta totiž má mít výkon až 2,5 TFLOPS, zatímco pro RX 460 se udává jen 2,2 TFLOPS. Nicméně základní takt může opět být nižší, jelikož TDP je i zde sníženo, a to jen na 50 W.

Embedded Radeon E9260. Existuj ejako modul MXM i karta PCI Express
Embedded Radeon E9260. Existuj ejako modul MXM i karta PCI Express

Karta opět dostupná jako MXM modul, ale také ve formě nízkoprofilové jednoslotové kartě PCI Express. Ta má nicméně jen čtyři výstupy Mini DisplayPort 1.3, zatímco z verze MXM je možné dostat pět výstupů. U karty PCI Express je možné pátý výstup využít jen s pomocí MST hubů.

Obě verze E9260 mají být vybaveny 4 GB paměti na 128bitové sběrnici. Opět ovšem neznáme jejich takt. Pravděpodobně jde opět o GDDR5, ovšem ve slajdech typ paměti rozepsán není. Tyto grafiky mají stejnou výbavu co do výstupů či multimediálních schopností jako E9550. AMD uvádí, že se E9260 bude vyrábět (respektive prodávat) déle, na trhu bude pro zákazníky dostupná minimálně pět let, zatímco E9550 má tento cyklus plánován na tři roky.

Embedded Radeony generace Polaris
Embedded Radeony generace Polaris

 

Pokud jde o termín, kdy budou tyto karty skutečně vydány a dostupné zájemcům, podle AMD tato doba nastane v čtvrtém kvartále. V případě Radeonu E95550 (s čipem Polaris 10) to bude až na jeho konci, ale karty a MXM moduly Radeon E9260 by se měly objevit dříve, údajně již na začátku Q4 2016. Prodávat by se tedy měly začít prodávat poměrně brzy, pravděpodobně příští měsíc. Podobné by to snad s určitou tolerancí mohlo být i s dostupností mobilních verzí, tedy herními Radeony pro notebooky, jelikož po stránce hardwaru by měly být velmi podobné. Radeon RX 480 pro herní notebooky by se tak možná také mohl objevit během druhé poloviny podzimu – v listopadu či prosinci.

Embedded Radeon E9260 v provedení PCI Express
Embedded Radeon E9260 v provedení PCI Express

Zdroj: AMD

Radeon RX 480 pro notebooky na cestě? AMD má MXM verze Polarisu pro trh Embedded

Ohodnoťte tento článek!