Radeon RX 490? AMD ho omylem uvedlo na svém webu, mohl by vyjít letos

0

AMD tento týden vydalo svou první grafiku vyrobenou s tranzistory typu FinFET na nejnovější 14nm technologii, Radeon RX 480. Dalo si přitom ale záležet, aby bylo jasné, že nejde o nejvyšší model nové řady, ale toliko o relativně levnou střední třídu – byť jde o první a zatím nejrychlejší GPU s architekturou Polaris. Samozřejmě to vyvolává otázku, kde je tedy nějaký highendový model nad ní.

 

Zdá se, že nad Radeonem RX 480 skutečně bude existovat něco nazvaného Radeon RX 490 – a možná by se to dokonce mohlo objevit ještě letos. Zmínka o takovémto modelu se totiž objevila přímo na webu AMD, ačkoliv asi nedopatřením. Byla totiž nalezena na tomto místě v seznamu produktů (viz položka „Check Eligibility“), jejichž uživatelé mají nárok na získání hry zdarma, pokud si je pořídili jakou součást hotového PC či notebooku od jednoho z několika konkrétních výrobců. Mezi těmito kartami je řada položek, které asi existují jen na OEM trhu, ale také třeba APU Bristol Ridge (desktopovánotebooková) a vedle Radeonu RX 460, RX 470 a RX 480 i onen Radeon RX 490.

Radeon RX 490 na webu AMD (Zdroj: VideoCardz)
Radeon RX 490 na webu AMD (Zdroj: VideoCardz)

K tomu je třeba podotknout, že tato promoakce se vztahuje na nákupy učiněné v době od 15. února až do 31. prosince 2016. Zmínka o Radeonu RX 490 tedy vůbec nemusí znamenat, že se objeví zanedlouho. Ale na druhou stranu by se – pokud se na tomto detailu vůbec dá seriózně stavět – zase měl objevit nejpozději někdy v prosinci, pokud se mají nějaké produkty s ním letos prodávat. Možná tedy existuje určitá šance, že by se vyšší model 14nm Radeonu mohl někdy na podzim ještě objevit. Dlužno však říct, že AMD mezitím dotyčný dokument pozměnilo a RX 490 i někteří další „návštěvníci z budoucnosti“ z něj zase zmizeli.

 

Co čekat?

Pokud bychom však toto nedopatření vzali vážně (a ono by teoreticky i mohlo být vážně míněným marketingovým popíchnutím, někteří zaměstnanci s novinářskou zkušeností by takový nápad klidně dostat mohli) a uvažovali, že Radeon RX 490 letos přijde – co od něj čekat? Pokud jste ještě nezapomněli na souhrn informací, které se vyřinuly při uvedení RX 480, zabývali jsme se v nich i značením 14nm řady. Ta se prefixem RX, ale také samotným číslováním liší od těch předchozích – jednotlivé číslice mají konkrétně definovaný význam, z něhož se dá usuzovat na povahu karty.

Sémantika značení zavedeného s Radeony řady RX 400 (Zdroj: PC Games Hardware)
Sémantika značení zavedeného s Radeony řady RX 400 (Zdroj: PC Games Hardware)

Podle této nomenklatury by karta RX 490 měla mít stejnou architekturu, jako čipy Polaris 10 a 11 – respektive stejnou verzi architektury GCN, neboť první číslice značí její generaci (momentálně je to čtvrtá). Je otázka, zda to vylučuje, či nevylučuje architekturu Vega a čip Vega 10 (dříve zřejmě Greenland). AMD prý původně čipy Polaris (jako Baffin a Ellesmere) a Vega (Greenland) vyvíjelo jakou součást stejné rodiny Arctic Islands. Vega 10 by tudíž mohla mít stejnou čtvrtou generaci architektury GCN a lišit se třeba jen paměťmi HBM2.

Druhá číslice v názvu pak má znamenat výkonnostní segment. AMD ve svých materiálech upřesnilo, že devítku má vyhrazenou pro karty, které mají výkon pro vysoká rozlišení (přesahující obvyklé Full HD a 2560 × 1440), včetně rozlišení 4K. Zároveň má u těchto modelů být vyšší paměťová propustnost než u karet značených osmičkou či sedmičkou (ta přísluší 256bitové sběrnici). To by znamenalo, že by Radeon RX 490 měl mít širší sběrnici, nebo rovnou paměti HBM. Vychází z toho, že by tato karta asi měla být highendová.

 

Tyto úvahy jsou ovšem hodně spekulativního charakteru a rozhodně bych je nebral jako jasný doklad nějakého plánu na 14nm highend. Ten asi jednou přijít musí, ale zda to bude údajný Greenland/Vega 10 a hlavně kdy tomu tak bude, to je velká otázka. AMD původně architekturu Vega situovalo až do příštího roku, takže uvedení někdy na podzim by bylo změnou plánu. Objevily se sice již zvěsti, že by tyto karty mohly přijít již v říjnu, zatím bych do nich ale moc nadějí nevkládal – mimo jiné ani nepocházely z moc dobrého zdroje. Kolem onoho Radeonu RX 490 nám tedy momentálně vyvstávají jen samé otázky a asi to tak ještě chvíli zůstane.

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Radeon RX 490? AMD ho omylem uvedlo na svém webu, mohl by vyjít letos

Ohodnoťte tento článek!