Radeon RX 7900 XT prý vyjde v listopadu. Vezme Nvidii výhodu rychlejších pamětí GDDR6X

19
AMD GPU Radeon ilustrace 1600
AMD GPU Radeon, ilustrace
-
Zdroj: AMD

Čerstvé drby o nové generaci grafik Radeon: první highendový model vyjde v listopadu a bude mít překvapivě vysokou paměťovou propustnost, což je změna proti Radeonu RX 6900 XT.

Vypadá to, že po několika zprávách o přicházející nové generaci GPU Nvidia prosákly další informace o připravovaných grafikách AMD, Radeonech RX 7000 s architekturou RDNA 3. Jednak o tom, na kdy to momentálně vypadá s jejich vydáním, ale také o specifikacích. Vypadá to, že AMD docela výrazně posílí paměťovou propustnost highendového modelu, což se tak úplně nečekalo. Proti Radeonu RX 6900 XT půjde hodně nahoru.

RDNA 3 v listopadu, až po RTX 4000

Leaker Greymon55, od nějž pochází většina zvěstí o budoucích Radeonech, teď na Twitteru sdělil, že by se dle jeho informací mělo vydání Radeonů RX 7000 uskutečnit v listopadu (novembri) letošního roku. Pokud Nvidii vyjde vydání jejího highendu GeForce RTX 4090 v září nebo říjnu (což je verze, která se dnes nejvíce ozývá v neoficiálních drbech), bude tedy odpověď AMD opět přicházet se zpožděním jednoho až dvou měsíců.

Je tu ale jedna změna proti starším informacím. Greymon55 uvádí, že tato listopadová premiéra má patřit GPU Navi 31, což je 5nm (respektive 5nm plus 6nm čipletové) GPU, jež je nejvýkonnějším členem generacei RDNA 3 a bude na něm založený nejvyšší model v řadě, tedy asi něco jako Radeon RX 7900 XT (pozn. finální jméno karty není zatím známo, toto tedy berte jen jako pracovní označení). Dříve Greymon55 uváděl, že AMD jako první vydá naopak mainstreamovou variantu Navi 33 pro (relativně) levnější grafiky.

Mainstreamové Navi 33 až v roce 2023?

Teď ale píše, že Navi 33 asi bude mít premiéru až na v lednu 2023 na CES. To znamená, že i AMD asi letos uvede jenom nejvýkonnější grafiky nové generace (totéž se čeká od Nvidie, která dokonce údajně vydá jen katu jedinou, GeForce RTX 4090). Toto by mohlo být způsobeno tím, že AMD a výrobci karet potřebují doprodat velký objem GPU generace Radeon RX 6000 zbylý po kryptotěžební horečce.

Výkonnější paměti a budoucí refreshová generace

Druhá informace od Greymona55 je také zajímavá. Ze začátku se čekalo, že AMD půjde dál cestou užší paměťové sběrnice, což si může dovolit kvůli Infinity Cache (jak demonstroval Radeon RX 6900 XT, který jen s 256bitovou sběrnicí boxoval proti mnohem vyšší váze Nvidie s 384bitovými pamětmi). Ale jak se ukázalo, highendové Navi 31 tentokrát posílí a nasadí 384bitovou sběrnici. Stejnou, jako používá Nvidia.

Ale podle aktuálního Greymona55 se dokonce AMD chystá také v podstatě dorovnat Nvidii v rychlosti pamětí. Sice nepoužije paměti GDDR6X, na které má asi Nvidia exkluzivitu, ale highendový Radeon RX 7000 (7900 XT?) s čipem Navi 31 údajně bude používat GDDR6 s efektivní frekvencí 20,0 GHz. To by dávalo propustnost 960 GB/s. GeForce RTX 4090 má mít „jen“ 21,0GHz GDDR6X propustností 1008 GB/s, takže highendová karta AMD bude prakticky na stejné úrovni. Navíc bude profitovat z Infinity Cache nové generace, takže efektivní propustnost využitelná ve hrách nejspíš bude výrazně vyšší.

Tyto rychlejší paměti mohou ale být jen u highendového modelu, má je mít řada Radeon 7900. Pro nižší modely potvrzené nejsou, takže tam by mohly rychlosti být nižší (18,0 GHz, 16,0 GHz nebo něco mezi).

DRAM čipy typu GDDR6 od Samsungu (zdroj: Samsung)

Radeon RX 7950 XT s 24,0GHz pamětí?

GPU čipy RDNA 3 by výhledově mohly mít k dispozici ještě lepší propustnost, protože by se asi eventuálně mohla párovat také s 24,0GHz GDDR6, což by dávalo propustnost již 1152 GB/s (jako má mít 800W monstrum, které chystá Nvidia na rok 2023 s plně aktivním čipem AD102). Nebo si to aspoň Greymon55 myslí, toto asi je méně zaručená informace.

Nenastane to teď v první vlně karet. Takto zrychlené paměti by prý mohl mít až eventuální refresh grafik generace RDNA 3, který vyjde později. Nejspíš je prý plánovaný až na první polovinu roku 2024.

Šlo by tedy opět o podobný upgrade v druhé polovině životního cyklu architektury, jakým letos byly grafiky Radeon RX 6950XT, RX 6750 XT a RX 6650XT, jež podobně přezbrojily paměť. V jejich případě to bylo z původních 16,0GHz čipů na výkonnější s efektivní frekvencí 18,0 GHz. Generace RDNA 3 by podle Greymona55 tedy měla mít podobný refresh naplánovaný také.

Tip: Nečekaný upgrade pro grafické karty. Samsung zrychlí GDDR6 o 50 %, až na 24,0 GHz

Zdroje: Greymon55 (1, 2, 3, 4, 5, 6)

Radeon RX 7900 XT prý vyjde v listopadu. Vezme Nvidii výhodu rychlejších pamětí GDDR6X
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.33%) 12 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Do clanku vytvoreneho podle drbu o novych grafikach od AMD se nam jaksi neveslo, ze se vzrustajici frekvenci pameti nam roste i spotreba. Tudiz dodavam, ze ty Radeony asi budou podobne nenazrane svine jako ty nove GeForsky. :-/

 2. Rýchla pamäť PLUS Infinity Cache???
  No to som teda zvedavý čo toto urobí. Som si myslel že Infinity Cache má odľahčiť prístup k pamäti, tak načo potom dávať rýchlu pamäť keď dáta sú Cache?
  Ale tak asi vedia čo robia… možno sa im páči ako to funguje v tých Apple procesoroch kde tá priepustnosť je tiež extrémna.

  • Tak delaji co mohou, ja je chapu, ja kdybych videl ty drby, jak poleti vykon u NVidie nahoru, tak bych na jejich miste byl taky nervozni. Ovsem, jak jiz jsem psal v prvnim komentu, jedine jak lze dnes posunout vykon, je na ukor vysoke spotreby.
   Zdaleka ne kazdy potencialni kupec ovsem ma zajem o zravou grafiku. Aby se to nakonec AMD nevymstilo, bude-li chtit za kazdou cenu konkurovat NVidii.

   • V oboch prípadoch ale pôjde o high-end modely a tam je snáď jasne, že ukážkou takých kariet ma byt hlavne vykon súčasnej generácie a až potom spotreba.

    Inými slovami, ťažko budete na prezentácii ukazovať polovičnú spotrebu, ale o 40% nižší vykon, ako u konkurencie. Každý pointu sice chápe, ale všeobecne to proste nepôsobí tak ukážkovo, ako podobny vykon za cenu vyššej spotreby

    Ešte inými slovami, nemôžete konkurovať výkonu spotrebou, tak to proste nikdy nefunguje, aj keď si všetci uvedomujú výhodu a nevýhodu oboch riešení.

    Na rozumnejšiu spotrebu a solídny vykon sa potom môžu sústrediť nižšie postavené modely. Ten high-end, ale predsa musí byt postavený na tom najvyššom výkone, aký sa súčasnými technológiami dá dosiahnuť.
    A úprimne, mne je občas aj trochu luto zákazníkov, ktorí pozerajú po tých najvyšších radách. Dá sa ušetriť krásna suma, keď človek nemá zahmlene pred očami…

    • Kéž by se níže postavené modely soustředily na spotřebu. Jenže spíš budou kopírovat spotřebu highendu. Akorát už to nebude 400, 300, 200W, ale 700, 500, 300W a to je docela problém.
     Mám RTX 3080 s 320W TDP, to jest jakou grafiku příští generace můžu očekávat, že bych mohl pořídit, pokud odmítám vyměnit zdroj a teda pro mě nepřipadá v úvahu jít nad těch 320W. Bude to vůbec highend? A bude ta grafika mít větší výkon než ta současná?
     Uvidíme, ale prozatím podle drbů to moc optimisticky nevypadá.