Radeon RX Vega 64 je v obchodech, s výkonem okolo GTX 1080. Recenze chválí spíš Vegu 56

124
Radeon RX Vega 64, základní referenční verze

Včera se do prodeje po výjimečně dlouhé době čekání (neboť první veřejné prezentace se odehrály už na přelomu roku) konečně dostaly grafiky s čipy Vega 10 od AMD, čímž se Radeony vrací do highendu. Současně vyšly i recenze a zbytek informací, které se nedostaly ven předtím – což bude téma tohoto článku.

AMD parametry, ceny a další podrobnosti obou karet odhalilo před dvěma týdny a poté jsme se ještě zde věnovali ještě architektuře a výbavě čipu – pokud vám tyto články unikly, doporučujeme se k nim vrátit. Od včerejška je v prodeji první z karet, Radeon RX Vega 64. Radeon RX Vega 56 byl vydán současně, ale jen papírově – můžete si přečíst recenze referenční karty, ale koupit se bude dát až od 28. srpna, tedy o dva týdny později.

Oficiální parametry Radeonů RX Vega 64 a RX Vega 56
Oficiální parametry Radeonů RX Vega 64 a RX Vega 56

Šest profilů spotřeby a výkonu

Jednu novinku máme ohledně nastavení spotřeby. U karet RX Vega 64 i 56 lze nastavit nezvykle mnoho režimů výkonu. Místo již dříve používaných dvou rovnou šest. Referenční karta má dva přepínatelné BIOSy, ale oba mají navíc ještě tři různé volitelné profily spotřeby, které by se měly dát zvolit v aplikaci Radeon Settings (sekce Global Wattman): Power Saver, Balanced a Turbo. Tyto režimy určují limit spotřeby samotného GPU (nikoliv celé karty) a například pro primární BIOS vzduchem chlazené RX Vegy 64 volí hodnoty 165 W (Power Saver), 220 W (Balanced) a 253 W (Turbo). Sekundární BIOS má limity o něco nižší.

Profily spotřeby pro Radeony RX Vega 64 a 56 (čísla zahrnují jen TDP GPU)
Profily spotřeby pro Radeony RX Vega 64 a 56 (čísla zahrnují jen TDP GPU)

Také vodní RX Vega 64 má těchto šest profilů, ale všechny jsou nasazené o něco výš. Kompletní přehled můžete vidět v tabulce. Změna těchto profilů bude posouvat takty GPU výš nebo níž a tím přímo ovlivňovat výkon. Výchozí nastavení by mělo být Balanced (a primární BIOS), přičemž výkon má být ještě dost blízko režimu Turbo. Režim Power Saver má naopak za cenu snížení výkonu výrazně zvedat efektivitu (poměr výkonu a spotřeby) – až o čtvrtinu i víc, tedy alespoň podle AMD.

Rozdíly ve výkonu podle měření The Tech Reportu
Rozdíly ve výkonu a zátěžové spotřebě (celá sestava) podle měření The Tech Reportu

Jak zapnout High Bandwidth Cache Controller

Minule jsem psali i o odlišném způsobu práce s pamětí, kdy Vega 10 v podstatě používá stránkování, kdy ne všechny části určitého bloku dat musí být v lokální paměti GPU. AMD tuto funkci označuje termínem High Bandwidth Cache Controller, ale zdá se ještě není používána ve výchozím nastavení, alespoň nyní. Můžete ji však i se současnými ovladači vyzkoušet. V globálních nastaveních Radeon Settings k tomu slouží volba HBCC Memory Segment, jež řídí objem paměti, kterou může Vega připojit ke svému lokálnímu paměťovému prostoru (tento objem jde samozřejmě z operační paměti počítače) – kapacity by se měly sčítat. Nastavení segmentu na nenulovou hodnotu by mělo HBCC zapnout.

Volba zapínající High Bandwidth Cache Controller v Radeon Settings
Volba zapínající High Bandwidth Cache Controller v Radeon Settings

AMD doporučuje tuto funkci vyzkoušet, pokud se potýkáte s hrou nebo aplikací, která naráží na omezení kapacity fyzické paměti na grafice, která má u RX Vega 8 GB. Fungovat by to mělo i tehdy, pokud nějaká hra přímo vypovídá službu kvůli nedostatku paměti, HBCC vlastně zvedá efektivní kapacitu dostupnou pro GPU. Teoreticky by tedy měla zabránit tomu, že vám v budoucnu neújde spustit nějaká hra nebo modifikace bez snížení kvality textur.

Testy ohněm

Včera vyšly, jak už bylo řečeno, pro obě karty recenze. Přečíst si můžete například tu od PC Perspective, The Tech Reportu, Tom’s Hardware, AnandTechu, techPowerUpu (RX Vega 64, RX Vega 56), HardwareCanucks či na Hardware.fr pro francouzštináře a ComputerBase pro němčináře. Z netradičnějších pojednání by vás mohlo zajímat například podvoltování Radeonu RX Vega 56, které zkoušel GamersNexus, a to také ve spojení se zvýšením limitu spotřeby pro zvýšení výkonu tohoto modelu. Pro uživatele Linuxu má pak test Phoronix, jenž zkoušel i otevřený ovladač.

Radeon RX Vega 64 podle recenzí podává výkon zhruba ekvivalentní GeForce GTX 1080, s níž sdílí oficiální doporučenou cenu. Platí to ale v průměru, v individuálních hrách se výsledky i značně liší, někdy ve prospěch GeForce, někdy Radeonu. Určité plus pro Vegu asi je, že jde o novou architekturu s ovladači podle všeho tak trochu na počátku cesty. To spolu s výpočty FP16 slibuje výraznější zvýšení výkonu do budoucna, které u rok starého Pascalu už určitě tak vysoké nebude.

Na druhou stranu je tu hlavní slabina, kterou je podstatně horší energetická efektivita Vegy proti Pascalu. Spotřeba je vyšší o víc jak 100 W proti konkurenci. To u referenční karty také znamená značnou hlučnost, profukovací chladič není rozhodně ideální a dosahuje hlučnost okolo 45 dB, byť mu AMD nastavuje ještě relativně nižší otáčky, než by mohlo. Tyto bolesti snad odstraní nereferenční modely, na které se asi vyplatí počkat. Momentálně je alternativou jen vodní verze karty, která má vyšší výkon a nízkou hlučnost, avšak je výrazně dražší, pokud nevytěžíte extrémně efektivně slevu na Ryzen 7 1800X, AM4 desku a hry zdarma z bundlu Radeon Packs (ten vodní oficiálně stojí 18 699 Kč).

Nahoře Radeon RX Vega 56 s referenčním chladičem, pod ním limitovaná RX Vega 64 (Foto: HardwareCanucks)
Nahoře Radeon RX Vega 56 s referenčním chladičem, pod ním limitovaná RX Vega 64 (Foto: HardwareCanucks)

Ořezaný model lepší

Z obou karet je podle recenzí podstatně atraktivnější Radeon RX Vega 56. Ořezání mu podobně jako u R9 Fury vůči R9 Fury X neubližuje příliš – výkon by měl klesnout jen o 10 % při o 20 % lepší ceně. Spotřeba je přitom také nižší (a referenční chladič je tím pádem snesitelnější), což by i mělo dávat lepší prostor pro přetaktování. Důležité ale je, že Radeon RX Vega 56 vychází výkonnější (o zhruba 8 %) – ač opět žravější – proti GeForce GTX 1070, vůči níž je postaven. To z ořezané Vegy dělá celkem atraktivní grafiku. Na PC Perspective nebo techPowerUpu třeba dostala cenu za poměr/cena výkon, ačkoliv její plnotučný model zdaleka tolik ovací nesklízí. Je to hlavně výsledek toho, že AMD svým ořezaným verzím ubírá procentuálně méně fyzických zdrojů než Nvidia.

Kromě toho také Radeonu prospívá nepřímo podpora FreeSync – tento model by měl být vhodný k 144Hz monitorům s rozlišením 2560 × 1440 bodů, které s adaptivním obnovováním pro AMD pořídíte podstatně levněji než k Nvidii, což lze snad brát jako kompenzaci za onu horší spotřebu. Některé recenze mimochodem také zmiňují, že i bez FreeSync plynulost her docela dobře zvyšuje režim Enhanced Sync uvedený v červencových ovladačích. Ten by ale měl fungovat i na ostatních Radeonech, nejen na Vegách.

Zda verdikty z recenzí budou platit, nicméně bude záležet na cenách, za které karty naleznete v obchodech. Oficiální ceny 399 a 499 dolarů za referenční vzduchové verze (u nás byla zdá se v obchodech nasazena částka 15 999 za RX Vegu 64, model 56 zatím v cenících není) se mohou nafouknout kvůli spekulacím s těžením kryptoměn. Současné ovladače v něm sice nemají nijak pozoruhodný výkon, ale podle zatím nepotvrzených drbů by se prý v budoucnu mohla po aktualizacích zvednout hashrate Etherea na dvojnásobek a možná i výš. Zda je to pravda, těžko říct, ale pokud by se toto potvrdilo, asi by zase mohlo dojít k výraznému zdražení u bezskrupolóznějších prodejců a vyprodání karet u těch, kteří budou méně hamižní a nezdraží.

Ohodnoťte tento článek!

124 KOMENTÁŘE

   • No ale uznej, ze je oddbornik legracni. Je jedinej na svete, komu vysla Vega o 5% rychlejsi, kdyz ve zbytku je to spis opacne 😀

    No a Soucek ani jeste vubec nic nenapsal. Nejspis doma breci do polstare 😉

    Ale konec srandy a zpet k faktum. Vega nedokazala porazit 15 mesicu starou GTX1080 od konkurence. To je zalostne. Navic je Vega extreme zrava (asi rekordne, srovnano s kartami za nekolik let zpet), hlucna (skoro o 10dB vic nez nejhlucnejsi GeForce), trpi velmi vyraznym piskotem civek, vysokou teplotou a taktovatelnost je nulova (nejspis proto, ze cip jede na hranici svych moznosti). To vse pri mnohem vetsim cipu, nez ma GTX1080, coz je asi nejhorsi znamka spatneho navrhu Vegy. Nastupce, ktery by mel sanci to napravit, ma prijit

  • Nojo. Ubožáček DD nám zase vysvětlil tisíc důvodů, proč by produkt AMD mohl být lepší, kdyby mu ostatní neházeli klacky pod nohy. Začne Intelem, který mu leží v žaludku nejvíc. Sice to s Vegou nijak nesouvisí, ale proč si do něj nekopnout (při své inteligenci houpacího koně dodneška nepochopil, že většina peněz, co Intel investuje není do návrhu čipů, ale do výrobní technologie), pak pokračuje nVidií, která podle něj těží jen z třetího nepřítele a tím jsou výrobci her, kteří jsou líní a neschopní optimalizovat své hry na ty převratné technologie, co čipy od AMD nabízejí.
   No a když to nemá na koho svést, jako třeba spotřeba Vegy, tak se dozvíme, že když se trochu sníží frekvence a tím i výkon, že spotřeba klesne výrazně. Jen už zapomene dodat, že stejně výrazně klesne i konkurence. Jenže proč říkat pravdu, když armáda jeho stoupenců slintá blahem nad každou větou (nejlépe zakončenou vykřičníkem, který s oblibou používá).

     • @skaven321 očividne, už vážne nevieš ako máš reagovať, takže si sa dal na reči o masturbácii, no asi jej máš plnú hlavu, inak neviem.

      Ja som ale rád že si bol v „OK-ji“ keď pred vyše rokom po „D“ weboch behali „mastrubačné“ hlášky na 1080ku ako: „po tom mohutnym hype docela studena sprcha“ „Bublina splaskává“ – a nemal si vtedy potrebu písať o červenom „fappening“.

      Ale súcitim, byť červený fanboy s tričkom „poor Volta“ je teraz… frustrujúce 😀

   • No, je až nepochopiteľné ako veľmi dokáže Vegu ospravedlňovať a hľadať akékoľvek čo i len malé pozitívum…

    btw: „Výsledek je takový, že pokud někdo říká o VEGA, že je to fail, tak je prostě blázen a lže si sám sobě. “ – karta s o vyše 50% väčším jadrom, HBM2 pamäťami a po 15mesačnom „oneskorení“ po GTX1080 poskytuje podľa JEHO ultra super objektívno – slušnej recenzie o 6% vyšší výkon pri o 117W vyššej spotrebe !

    VEGA začína na 16kkč, luxusná Gaming X 1080ka od 15 400kč, skladom. – výkon rovnaký, spotreba -70W.

    Ako nazvať takú kartu ktorá po 15mesačnom odstupe od konkurencie pri o 100W vyššej spotrebe a o 50% väčšom jadre poskytuje rovnaký, o jednoty % vyšší výkon ?

    FAIL jak sviňa !

    btw. 1080Ti má o 37W nižšiu spotrebu pri o 30% vyššom výkone – podľa JEHO testu, ale to radšej nespomínajme, mohlo by sa DDmu urobiť s tých čísel nevoľno 😀

    • Nechcel som sa moc zapájať do diskusie o DD, ale tento jeho komentár k čiste DX12 hrám mi proste nedal:

     „pokud nechápete že obě uvedené hry jsou DX12 jen protože nejsou pod DX11 spustit (protože Microsoft), ale technologicky neumí z DX12 nic, tak se nemáme o čem bavit …“

     Existuje lepší dôkaz o tom, že on ani po rokoch netuší nič o týchto API a ani ako sa vlastne implementujú hry (aspoň základy)? Môže mu potom ešte niekto príčetný veriť jeho zmyšlenky, ktoré si cucá z prstu na základe vedomostí, ktoré nemá a len si myslí, že tomu rozumie?

     A BTW výkon kariet sa mu často v recenziách mení. Tá istá karta z predchádzajúcej recenzie má zrazu v novej, v určitom rozlíšení či celkovo, iný výkon. Napríklad 1080Ti má v aktuálnej recenzii Vegy nižší výkon ako bol u neho uvádzaný naposledy. Už to niekto spomínal aj u neho v komentároch k testu. Som zvedavý ako to vysvetlí. 🙂

    • Podle stejné logiky si každý může přečíst i ty recenze, z kterých čerpá informace pan Olšan.
     U konkurence bohužel nelze diskutovat, protože se tam mažou příspěvky ve velkém a účty banují také ve velkém. A to ne proto, že by v nich byly nějaká sprostá slova či nadávky. Stačí se podivit nad nějakým „logickým“ závěrem autora a ejhle, místo vysvětlení už není co vysvětlovat ani komu vysvětlovat.
     Tady je to naopak skvělé. Pan Olšan příspěvky nemaže a pokud mu člověk v něčem oponuje, v klidu to vysvětlí jinak a dost často se ukáže, že měl pravdu. Nebo naopak, pokud pravdu nemá, nemá problém chybu přiznat, případně v článku opravit.
     A myslím, že z toho profituje i tento web. Čím více diskusních příspěvků, tím více čtenářů a načtených stránek a tím více příjmů z reklamy.

     • @tombomino „kdyz tak nadavam pod jeho clanky, kam to patri“

      No, a keďže AMDaDDmin považuje akúkoľvek kritiku či spochybnenie jeho testu a objektivity za opovážlivosť a drzosť najhrubšieho zrna, útok na jeho osobu a ústavu ČR za čo ti právom náleží počastkovanie výrazmi ako „hlupák, úbožiak, idiot, blbec“ a okamžitý ban do piateho kolena – preto sa o ňom dá diskutovať všade inde len nie uňho.

      „Jsi opravdu tak ubohej“ ? 😀

     • @tombomino „frustraci zabanovanych“ – to dúfam nemyslíš vážne 😀

      Mám u neho 4 či 5 banov, podľa toho by som už mal byť „zasebevraždený“ 😀

      Ehm, frustrácia z banu od AMDaDDmina ?
      No to by na tom dotyčný musel byť pri všetkej úcte ozaj zle.

     • To myslim uplne vazne. Nikdy jsi napriklad neslysel o podprahovem chovani, ktere je vyvolano negativnim emocnim prozitkem?
      Myslis, ze se nikdo z tech co tady na nej nadava dokolecka, nema potrebu se mu podprahove pomstit? atd..
      Tohle nema s zadnym sebevrazdenim spolecneho. Je to celkem jednoducha psychologie

     • @tombomino, ako podľa mňa z toho orbíš prílišnú vedu a moc to komplikuješ 😀

      „negativnim emocnim prozitkem,podprahove pomstit“- podľa mňa je to o dosť jednoduchšie, nemožeme síce hovoriť za iných ale z tých diskusií a komentárov vyplýva že tých čo naňho vkuse píšu ser*e nie to že dostali ban ale správanie DDho – arognacia, neschopnosť prijať iný názor, nadávky, 1000% fandenie AMD a pritom 1000x zopakuje ako on je objektívny a nestranný.

      Ja sám som to už x-krát napsíal, až DD napíše že fandí AMD končím s akýmkoľvek komentovaním jeho osoby. Ale dokým bude písať ako je nestranný a pritom do očí bije jeho „AMD love“ – tak pokoja mu nedám 😀

      PS: „podprahove pomstit“ – koment na webe je chabá pomsta, to ja – keby mi teda je*alo trocha viac – a nemal som čo robiť by som na to išiel inak, založiť si nejaký webík, za free alebo pár €na rok a tam drbať všetky jeho protirečenia, klamstvá a porovnávať „objektívne recenzie“ + samozrejme s tým webom spamovať wšetky ostatné IT aj obchodné weby 😀

      niečo ako „http://oddbornik.spideyx.net/“

     • A vis, ze vlastne potvrzes presne co pisu? Negativni emocni prozitek neni jen o banu, ale presne jak to popisujes sam.. arogantni chovani DD, neschopnost prijimat jiny nazor, atd.. Tebe se takove chovani dotkne a pozdeji, kdyz nastane vhodna situace, se mu to snazis vratit. To je cely.
      Fakt jestli je to chaba nebo nechaba pomsta je v tomto pripade irelevantni. Tady nejde o formu, ale o princip.
      Mne je to celkem fuk, jsou to tvoje a dalsich emocni prestrelky, Mne vadi, ze se to probira pod clanky, ktere pise jiny autor, na jinem webu a kde by maximalne mely byt „prestrelky“ mezi nami a ne do toho tahat jeste dalsi web..

     • „Tebe se takove chovani dotkne a pozdeji, kdyz nastane vhodna situace, se mu to snazis vratit. “ – no ani nie vrátiť ako skôr vyhodiť na oči, vytknúť, poukázať ako si klame či protirečí – u ňho to urobiť nemožeme lebo ma zmaže, tu si ale nepomože 😀

      „Tady nejde o formu, ale o princip.“ nevravím že rezolútne nie, ale tak forma dosť odzrkadľuje ako vážne to myslíš – povedať chlápkovi v krčme že je debil a rozbiť mu hubu sú dve rozdielne veci – i keď v oboch prípadoch ho asi nemáš veľmi v láske…

      áno, zasierajú sa tým iné diskusie, je to blbé a je to škoda. Ale ako hovorím inde sa nedá, čo už…

 1. Tech 16, nebo dokonce 17k je hodne nadsazenych oproti podobnemu vysavaci nejlevnejsiho GTX 1080 modelu za lehce pres 14. Jestli obchody tyto desive ceny nestahnou, tak Vegu zachrani uz asi jen tezari..

  • Oficiální cena pro EU 499Euro tedy nějakych 13tisíc, ale je to stejně jedno, karty si zase rozeberou těžaři hned u vchodu do továren. A pokud by náhodou pár kousku zatoulalo až k nám, tak si za ni obchodník řekne 20tisíc. Viz. RX 580 na Alze – když je některá skladem tak 11tisíc.

    • Zdroj?
     Ja jsem nasel, ze 1080 Ti se pohybuje nekde mezi 35 – 44MH/s (http://bit.ly/2vBc9m2). Pokud se potvrdi, ze Vega zvlada mezi 70 – 100, tak to bude kolem 200% 1080 Ti. To je celkem nesrovnatelny rozdil, rekl bych. Pokud tedy porovname spotrebu, tak ja jsem v zadnem testu nevidel, ze by mela Vega 64 dvojnasobnou spotrebu 1080 Ti. Napr. tu: http://www.anandtech.com/show/11717/the-amd-radeon-rx-vega-64-and-56-review/19
     Uvazime-li, ze se i karty nad tezbu podtaktovavaji, tak Vega 56 by mohla byt pro tezare tim nejvetsim lakadlem.
     Stejne jak neustale hlasate, ze 1080Ti je vyhodnejsi nez 1080, tak zalezi z jakeho pohledu se na to divate. Ti je samozrejme vykonnejsi, ale take vice zere, coz uz nekomu muze vadit (treba mne). Pak jsou lide, kteri chteji hrat na plne detaily, ale nemaji 4k, dokonce treba FullHD jen (ano, zde je i 1080 overkill, ale tim spis Ti). Kdo ma Ti na nejakou tu praci, tak tam se samozrejme kazde % vykonu navic pocita, coz ale jde i ruku v ruce se spotrebou – coz je i jeden z nekolika duvodu, proc Vega 64 vypada (a jak se zacina potvrzovat tak i je) tak nevabne.

     • Je to jen teorie, kolik by mohla mít Vega výkon v těžbě. Zdá se že opravdu je nějak okleštěná, otázkou je kdy či vůbec bude vydán BIOS, který povolí plný výkon na těžbu.
      Nicméně i momentálně se současným BIOSem stačí si pohrát s voltáží a nastavení Power Balance a rázem se karty na těžbu stanou mnohem zajímavější než GTX 1070/1080.

     • siddhi 15.8.2017 at 21:38
      Jasne, zatim jen teorie a je i pochopitelne, ze AMD by se branilo proti tezarum firmwarem, aby jejich karty kupovali lide na hrani a tvorbu. Na druhe strane, pokud bude Vega „vabna“ na hrani a pro praci, tak by AMD bylo samo proti sobe, aby si jeste odriznulo trh s tezbou a karty jim pekne hnily na skladech. Kazdopadne AMD posledni dobou mlzilo a stale mlzi takovym zpusobem, ze uz se pomalu neda verit ani jejich logu.

  • 16k odpovídá ceně AMD, aktuálně totiž nejsou v nabídce samotné karty, ale bundle – radeon packy, tam je cena o 100USD vyšší, ekvivalentně tomu je ta česká cena navýšená. Až budou k dostání samostatné karty a nebudu brát současný stav cen na grafickém trhu, tak ta cenovka bude pod 14k jak odpovídá dolarové ceně sale ještě jednou opakuji na krámech jsou u nás jen radeon packy, ne samostatné karty.

   • Tak ja tedy nevim, ale treba Alfa ma dokonce za 17k a bez bundlu! Alza ma bundly zvlast a karty za 16k. Muzete nekde potvrdit svoje tvrzeni, ze za 16k jsou to bundly (informace z e-shopu)?
    Jinak jak jsem psal – doufam, ze to jsou jen predobjednavkove ceny, ktere se snizi az si obchody urci ceny (doporucene ceny jsou nadherne, lec u nas jen malokdy platne).

 2. Zbytecna karta pro fans.
  Rok a pul cekani na vykon, co tu uz konkurence ma takovou dobu a za lepsi penize a to i spotrebou.
  Co amd za posledni tydny delalo za habadury… bylo mi to jasny hned. Nejaky schovavani gpu a hadejte na cem hrajete. Takhle se uspesny produkt teda nepredvadi. A ty prutahy a sliby.
  Profesionalni karty maji tlacitko na gaming mode – k nicemu.
  Herni karty 6 biosu nastaveni wow. No aspon neceho vic nez ma konkurence 😃
  A ze karta ma spoustu funkci? V dobe kdy se objevi dalsi „doom“ uz budeme hrat na 3070tce s vykonem 1080ti a jeste polovicni spotrebou… vite kam mirim.
  Pozde, spatne, draze 😔
  Aspon ze ten ryzen se povedl. Moje cpu bude ryzen, cekani na vegu skoncilo. Zustavam u nv.
  Jsem gpu divizi amd zklaman.
  Tak snad s Navi…

  • (ad novy „doom“)mam pocit, ze o chvilu tu bude Wolfenstein 2. Bethesda, Ubi,CA spolupracuju s AMD, takze sa uvidi. Volta je v nedohladne(Volta for gaming, we haven’t announced anything. And all I can say is that our pipeline is filled with some exciting new toys for the gamers, and we have some really exciting new technology to offer them in the pipeline. But for the holiday season for the foreseeable future, I think Pascal is just unbeatable,“ Huang stated during a recent earnings call.)
   Ak mas freesync monitor, tak V56 je idealna karta http://www.gamersnexus.net/hwreviews/3020-amd-rx-vega-56-review-undervoltage-hbm-vs-core …dalsi radeon, ktory sa oplati podvoltovat bez straty vykonu 🙂

    • Diky za info. Myslel jsem si. NV celkem jede podle planu. Jedine co ji brzdi je amd (proc se snazit ze) a vlastni nenazranost (rejzujeme kdyz muzeme)
     Jinak souhlas tady ze vega 56 je z tech „veci“ asi nejzajimavejsi – ne nejlepsi.

     • Proč by NV měla být bržděná AMD? To není pečení rohlíků kdy uválím těsto hodím do trouby a za chvíli je hotovo. Vývoj čipu trva i roky, k tomu samo nejde jen o samotný čip ale celé to kolem, a drivery jsou to poslední, ale různé SDK pro vývojáře, případně celé platformy s komplexní dokumentací atd. To celé stojí ranec peněz a času a čip je jen jedna kostička do mozaiky.

      Nicméně právě proto že v tom je ten ranec peněz, tak NV potřebuje tuhle srandu financovat. A to může jen tehdy když bude prodávat. Jenže komu má prodávat staré produkty, které si lidi už koupili? Musí vydat nové produkty a to s takovými parametry aby přesvědčila vlastníky předchozích produktů ke koupi nových.

      Prostě nejde prodat jednou a konec… potřebujete zákazníky co nakupují pravidelně, jen tak ten kolotoč udržíte v chodu.

     • Komplík nemáš pravdu. Viz Intel posledních let. Proto vyjde letos maximálně Pascal refresh a ne herní Volta. Naopak kdyby se Vega povedla, Volta by tu byla obratem. Není konkurence = kompromis. Zvolnit vývoj, prodloužit časový rámec uvádění nových produktů atd..

     • Obchod se samozrejme neridi vyhradne podle konkurence, ale predevsim podle trhu. Pokud je hlad po vykonnych kartach na 4k a high fps monitory, je hloupost takove produkty neuvadet, pokud je mam. Samozrejme pak mohou vypadat ceny mene priznive, ale nevydavani pripravenych produktu kdyz je po nich poptavka a to bezpochyby je, jak se ukazuje, je sebeposkozovani.

     • To už je na finančně-analytickém odd. Nvidie, aby spočítalo, co je pro ně nejvýhodnější a našlo finanční equilibrium. Na 100% to ale není „totální nasazení“ a hrnutí produktů na trh v co nejkratším termínu, jako když se musla s AMD předbíhat v uvádění nejvýkonnější karty na trh. Teď má čas. rezervu, může pečlivěji připravovat nový proces a ideálně si časovat uvádění nových produktů, pokud nezaspí tak jako Intel, tak si pojede v klidu o level před AMD a bude z toho těžit maximum profitu.

      On ten technologický vývoj má určité hranice, hlad po 4k je, ale NV ví, že jí ten zisk neuteče, nemá kam, jednou ty 4k karty prodá tak jako tak a nevypadá to, že by jí ty zisky mohlo AMD v nejbližší době přebrat.

   • „dalsi radeon, ktory sa oplati podvoltovat bez straty vykonu“

    presne tak, a ešte FS monitor k tomu, samozrejme počkať za nereferenciami, počkať za Wolfenstein 2, vyladeným ovládačov, plne optimalizovanými DX12 hrami v roku 2021… proste počkať, veď to poznáme 😀

     • Myslels pastproof, ne? Za par mesicu je tady volta, zatimco vega ani nedohnala malej pascal, a ty mluvis o futureproof? Mozna by vega byla futureproof kdyby vysla spolecne s pascalem. Ted je mrtve novorozene.

      Apropos, amd fanboys a pohadky o futureproof. Meanwhile nvidie drti amd i v dx12.

     • jo, gtx1080Ti. a to je uplne ina cenova hladina. a je mi to jedno. tam kupuju len zazobanci a noliferi(alebo ich rodicia) proste v tej cenovej hladine – ked sa utrasu ceny aj za V56 bude najlepsi kauf ona…do tej volty, tj pol roka

     • Ne, i 1070/1080. Nikdo soudny nemuze povazovat za konkurenci pascalu monstrcip s HBM a dvojnasobnou spotrebou.
      BTW je sranda, ze doted jsme cekali na vegu, byl to megafail, a ted budem cekat az zlevni 56ka, nacez nvidia levou zadni zlevni 1070. A cerveni budou cekat dal, nebo jak? 🙂
      A co se tyce zazobancu, 15k za gpu je jako koser, a 22k kupujou jen zazobanci a noliferi. Okej 🙂

     • nvidia moze zlavnit lavou zadnou 1070 aj 1080 ale ceny nepadnu, lebo krypto kriza(a neviem ako trhu pomoze, ze padnu ceny FE edicii, lebo na ine nvidia dosah nema) 🙂
      a sranda ze stale zabudas na monitory – 1070 -1080 je na 2K, 1080TI je na 4K tam ceny rastu tiez
      ad marek,
      viem a potom este hra na fullhd, lebo ultra detaily. jo, master race je plny cudakov 🙂

     • spytaj sa JirkuK, nejake letecke simulatory.
      na mna poorvolta robit mozes, ja niesom ani akcionar amd ani ich zamestnanec. ale dobre by si zapadol do fora na wccftech, tam na takych veciach ficia, a dokonca si davaju aj liky 🙂

     • Asi proto se takove masove rozsirene hry bezne testuji jake referencni pripady, v kazde recenzi minimalne dva, ze 🙂
      To abychom zapocitali i armu s exile modem, kde mas na plnym serveru v Chernu 19fps i s Titanem – ve fullhd. Akorat ze gpu je vytizeno z 5%.

      No, necham te ronit slzy, kopat do tech co uz lezi se nema. I kdyz je to tak zabavne. (osobne zastavam nazor – pestma dokud stoji a kdyz padne, kopat dokud dejcha).

     • @Riogrande
      ty si jeden z tych co zoberie za 800€ kartu a potom ju da do zostavy s fullhd a vytesuje sa ze ma 200fps? Ja ten monitor mam uz vyse roka, ja ku Vege kupovat ziaden monitor nemusim. Pisem ze kombinacia vega a freesync je vyhodnejsia ako gtx1070-1080 a gsync

     • @skaven321 1080Ti ve FE edici je výkonnější, úspornější a dokonce tichší než Vega64 s vodním chlazením… a světe div se, stojí obě stejně. Navíc jestli Vegu64 za 600USD nebo za 700USD 1080Ti… jako to je sotva 3000 rozdíl, to jsou dva nové herní tituly při uvedení… nebo jedna rodinná večeře v restauraci. Takové karty budou v sestavách za 50-60 tisíc nejméně a to bez monitoru, 3 tisíce je „plivnutí do moře“.

     • Po poslednom update čoho? Ovládačov alebo hry? T.j. čakáš na opravu chýb na vývojárov danej hry alebo NV na aktualizáciu ovládačov? Ak je to NV, nemôžeš použiť predchádzajúci ovládač?

     • Podľa čoho vieš, že čakáš na NV? Z toho čo píšeš, pôjde skôr o bug v samotnej hre a teda čakáš na patch od vývojárov (ako píše aj hnizdo vyššie). Vyskúšal by som na tvojom mieste rôzne ovládače či sa výkon nezmení. Aj keď očakávam, že to výkon nezmení.

     • @skaven
      15.8.2017 at 10:27
      „po poslednom update hry, tj cakam(na nvidii) na gameready drivery. takze som tam kde som bol pred 3rokmi na radeonoch. cakam“

      Proč proboha má neschopnost vývojářů řešit NV, zvláště pokud je to low level api, které právě vývojáři dává větší volnost v tom aby využil potenciálu karty lépe než může výrobce karty předvídat. Bohužel to je také problém těhle api, že to může vývojář nejen snadno vyladit, ale taky vyprasit.

 3. 100% výkonu reprezentuje Fury X. Porovnávam s pochopiteľne Vegou – v úvodzovkách uvedené či bola v teste „vodná“ alebo „vzduchová“ verzia, a samozrejme GTX1080 a 1080Ti – ak v teste nie je tak Titan X/Xp. Testy v 1440 a 4k. Všetko referenčné modely – iba ak sa nedá inak tak nereferencie. 15 testov, vrátane testov na 14-15-19-20 hrách !
  https://www.techpowerup.com 20 hier ! „vzduchové chladenie“
  1440p:
  Fury X 100%
  Vega 64 128%
  1080 129%
  1080Ti 166%

  4k:
  Fury X 100%
  Vega 64 128%
  1080 125%
  1080Ti 167%

  http://www.pcgameshardware.de 20 hier ! (19 games + 1 OpenCL application) „vzduchové chladenie“ bez počítania, majú parádny „Overall index (3 resolutions, weighted) (Average Fps)“:
  Fury X 100%
  Vega 64 129%
  1080 138%
  1080Ti 165%

  https://www.computerbase.de 19 hier ! „vzduchové chladenie“
  1440p:
  Fury X 100%
  Vega 64 150%
  1080 146%
  1080Ti 185%

  4k:
  Fury X 100%
  Vega 64 Max 146%
  1080 137%
  1080Ti 179%

  http://www.guru3d.com/ 15hier ! „vzduchové chladenie“
  1440p:
  Fury X 100%
  Vega 64 133%
  1080 132%
  1080Ti 170%

  4k:
  Fury X 100%
  Vega 64 127%
  1080 122%
  1080Ti 167%

  http://www.pcgamer.com 15hier ! „vzduchové chladenie“
  1440p:
  Fury X 100%
  Vega 64 131%
  1080 143%
  1080Ti 182%

  4k:
  Fury X 100%
  Vega 64 127%
  1080 138%
  1080Ti 182%

  http://www.hardwarecanucks.com 14 hier ! „vzduchové chladenie“
  1440p:
  Vega 64 100%
  1080 105%

  4k:
  Vega 64 100%
  1080 103%

  http://www.tomshardware.com 10 hier „vzduchové chladenie“
  1440p:
  Fury X 100%
  Vega 64 124%
  1080 121%
  1080Ti 152%

  4k:
  Fury X 100%
  Vega 64 126%
  1080 123%
  1080Ti 160%

  https://nl.hardware.info 10hier „vzduchové chladenie“
  1440p/ultra:
  Fury X 100%
  Vega 64 127%
  1080 125%
  1080Ti 157%

  4k:
  Fury X 100%
  Vega 64 140%
  1080 139%
  1080Ti 180%

  http://www.eurogamer.net 10hier „vodné chladenie“ !!!
  4k:
  Fury X 100%
  Vega 64 128%
  1080 128%
  1080Ti 166%

  http://www.anandtech.com 9hier „vzduchové chladenie“
  1440p/ultra:
  Fury X 100%
  Vega 64 123%
  1080 126%
  1080Ti 160%

  4k:
  Fury X 100%
  Vega 64 126%
  1080 124%
  1080Ti 164%

  http://www.hardware.fr 9hier len v 1440p „vzduchové chladenie“
  1440p:
  Fury X 100%
  Vega 64 130%
  1080 134%
  1080Ti 166%

  http://www.pcper.com 8 hier, 1440p aj 4k nepočítam, už sa mi nechce 😀 , veď majú to pekne zhrnuté…
  GTX1080 = Vega 64
  GTX1080Ti 25-30% nad Vegou 64

  „The RX Vega 64 has a tough battle ahead of it with the GTX 1080, as it offers nearly equivalent performance but at the cost of noticeably higher power consumption and noise.“
  „GTX 1080 Ti with it still holding a 25-30% lead over the GTX 1080 and RX Vega 64.“

  https://www.pcgamesn.com 8hier „vzduchové chladenie“
  1440p:
  Vega 64 100%
  1080 107%

  4k:
  Vega 64 100%
  1080 104%

  http://techreport.com 7 hier len v 1440p (8ma hra GTA V je v 4k) „vzduchové chladenie“
  1440p/ultra:
  Vega 64 100%
  1080 102%

  http://www.pcworld.com 6hier, najvyššie nastavenia, „vodná“ aj „vzduchová“ verzia Vegy *GTX 1080Ti je OC verzia PNY !
  1440:
  Vega 64 100%
  Vega 64 Voda 105%
  1080 94%
  1080Ti* 128%

  4k:
  Vega 64 100%
  Vega 64 Voda 108%
  1080 103%
  1080Ti* 136%

  Záver: v niektorých recenziách dopadla vzduchom chladená Vega 64 výkonom 2-3-4-6% nad GTX1080, v ďalších dopadla 2-3-4% pod, na iných z rozdielom +/-1% vyšli na rovnako. Ergo, usudzujem že Vega 64 je na/ľahúúúčko (2-3%) nad výkonom ref. GTX1080, vodou chladená Vega 5-6% – tých je ale z recenziách pramálo, takže skoro hodnotiť.
  1080Ti/Titan Xp sú úplne mimo dosah, 25-30-35% nad Vegou 64, tu sú zbytočné nejaké slová.
  Uvidíme čo nereferencie, GTX1080/Ti pridávajú +/- 10% výkonu, ergo, bude podstatné čo prinesú tieto verzie u Vegy.
  Spotreba v hrách učinená katastrofa, ako sorry ale spotreba karty/PC s Vegou o 100-117 či dokonca 150W nad GTX1080/PC s ňou, aj GTX1080Ti žerú o desiaty W menej pri o 30% vyššom výkone – tu sa ťažko nájde nejaké pozitívum 🙁

  Osobne, Vega je tu 15 mesiacov po GTX1080, s o 54% väčším jadrom a 100+W vyššou spotrebou pri rovnakom/kozmeticky vyššom výkone. Za mňa sklamanie aj hrom !

  • Diky za ten souhrn. Je mozne, ze treba s podporou FP16 a vyladeni ovladacu se jeste nejake tituly dostanou o nejakych 10% vys, ale ta spotreba je otresna – s tim souvisi i chlazeni. Uz jsem si delal srandu, ze Vega 64 je kartou na tvrde zimni noci 😉 Za me je to zklamani take, hlavne po tom Kakoduriho hypu…

 4. Veka 56 vypada zajimave. TDP 190W (podle tabulky) v Turbo rezimu a vykon nad 1070 je na AMD dobry vysledek. Spotreba v turbo modu se drzi okolo 230+W, coz je jen o neco vic, nez nektere edice RX 580. Na efektivitu pascalu to samozrejme nema, ale tahle karta se da. Pokud se AMD podari doladit ovladace pro hry, kde zaostava za GF, tak to bude dobry. Pokud ji nevykoupi tezari…

   • To vedi jenom u AMD… Musel (mozna stale je) tam byt nejaky pruser…a kdyz to tak reknu trochu blbe..mlzi a mlzi a mlzi… 3 technlogie patrici k tem klicovym nejsou dodelane…IPC v principu stejne jako predchozi generace neco je blbe.
    Na druhou stranu jsou titulu, kde 56 dorovna na chlup 1080FE…
    Zvlastni 🙂

    • Veku neobhajuji a nemyslim si ze se povedla. Marketingove blaboly mne nechavaji chladnym.. Slysel jsem jich uz tolik..
     Mne prijde zajimava pouze 56. Zere sice vic, ma nevyrovnany vykon, ale je tu potencial, ze se muze zlepsit. Historie je tomu naklonena.. 390 vs 970, 380 vs 960.
     Mozna to vyjde, mozna ne..

   • Ale pokud bych chtel investovat 11+k do grafiky (za normalnich netezicich okolnosti) tak bych do ni klidne sel. Docela verim tomu, ze AMD jeste nejake procenta z toho vytahne, mozna klidne i 10+. Zajimave jsou prave ty hry, kde to ma vykon 1080FE, to jedocela prislib, ze to neni cele blbe

    • Architektúry GPU mávajú slabšie aj silnejšie miesta. Potom záleží od toho, čo z toho daná hra využije. Z minulosti keď ešte neboli unifikované shader-e, tak sme mali pixel a vertext shader-e, ktoré vedeli len tú svoju prácu. Takže v scénach, kde najväčší žrút výkonu bola geometria, boli slabšie tie GPU, ktoré mali menej vertex shader-ov. Tam, kde zasa išlo o operácie na pixel shader-och, tak boli lepšie tie, ktoré mali tento typ shader-ov vo väčšom počte. Z dnešných prípadov viď napríklad teseláciu. NV je v tomto dlhodobo silnejšia a využíva toho v Gameworks. Masívne sa teselácia používa v ich Hairworks a God rays. Silne sa to prejavuje potom u grafík ktoré sú silné na geometrii a tie tak nestrácajú toľko z výkonu. Takže by som to bral skôr z tohto hladiska a nie z celkového. Podľa mňa bude záležať, či vývojári danej hry využijú silnú stránku Vegy, ktorá dovoluje Vege 56 sa problížiť ku GTX 1080.

     • market share je pro vývojáře skutečně klíčový. Však vzopomeňme autory Hitmana. AS hnané do mrtě, byť AS na slabých kartách lidi nepocítí vůbec protože efekty které je vypínají (třeba antialiasing) vypnou okamžitě.

      Autoři tvrdí že AS přinesly 5-10% výkonu maximálně ale že práce s tím spojená za ten přínos vůbec nestála – přínos je hlavně na těch silnějších kartách, kde si člověk může dovolit efekty které AS využívají zapnout, ale na druhou stranu ty karty potřebují boost výkonu nejméně protože i tak běží dostatečně dobře.

      Tzn. skupina lidí co to využije je díky podílu na trhu malá, v případě AS to má aspoň přínos napříč generacemi i značkami, když se správně poladí pro každou kartu, ale v případě technologií čistě pro vegu do toho vývojáři jdou v dnešní době jen proto že je tím bude AMD propagovat, když ne přímo platit. Jinak není důvod aby nějaké velké studio ztrácelo čas a tím i hodně peněz implementací něčeho co není ověřené, co ovlivní jen malou skupinu lidí… hodně peněz za málo muziky.

     • @MarekNr
      Podle mne je otazka, jestli je Veka opravdu spatne udelany navrh a nebo jen neni dotazena do konce. Vzhledem k tomu ze nektere ty jeji ficury nejsou ani aktivni, mohlo by se zdat, ze to spatne odhadli a nebo nemeli dostatek zdroju pro dokonceni. To bylo do budouctna o dost lepsi, nez pokud ma ta architektura opravdu problem. Vem si, ze s tim budou vychazet APU Zen, tudiz se ta architektura rozsiri tak jako tak. Pokud je tam ale fakt chyba v designu toho celeho, tak mam dost obavy co APU Zen prinese..a to by byl dalsi pruser..

   • Někdy to nejde a nejde. Např. je zajímavá historie vývoje AIM-120 AMRAAM, tuhle raketu měli Amíci hotovou po HW stránce za „pár dní“, a pak skoro 15 let ladili SW, hledali chyby, proč se to nemůže strefit, a když už program hrozil ukončením, tak na chybu přišli, a od té doby je to jedna z nejlepších zbraní na světě ve své kategorii.

 5. Z pohledu člověka, který by si příští týden měl koupit grafickou kartu to cítím tak, že by to opět byla stejná GTX 1080 – navíc výhoda SLI…. Jen mne trochu mrzí, že v G Sync monitorech je menší výběr než Free Sync. G Sync považuji za kvalitnější a rád si připlatím, kdyby jen bylo za co…. Snad až v 2019. Obecně bych si přál mnohem rychlejší uvádění technologických novinek do praxe. Ale chápu existující systémová omezení. Zajímavé totiž je, že právě Vega je technologická novinka – s HBM2 pamětmi :-))) Tak snad pomohou ovladače, optimalizace her, atd…

  • Osobne si myslim, ze ty 4K displaye byly odlozeny kvuli brzkemu nastupu nove verze HDMI, ktera ma byt schopna obslouzit mnohem vetsi banwidth, tzn. zvladne velke rozliseni (4K a 8K zaroven s HDR – 10bit,12bit).

 6. Jistojistě určitě každý čeká na vyjádření guru IT pana Jaroslava Crhy, a já na takový článek čekal, tak nebudu zdržovat a pojďme na to:

  Čekal jsem na dobu, kdy i věhlasní obránci AMD klesnou na dno, nasypou si popel na hlavu a konečně uznají že to FAIL. Proč? Naschvál, abych mohl všem ukázat jak pokřivenou duši mají, jak se jim nedá věřit. Ještě před dvěma týdny psali jak je potřeba s výkonem počkat na oficiální uvedení herních karet…
  …a tak vyjadřuji údiv, že opravdu je to zlomilo a pod tíhou argumentů potvrzených vlastností nVidia karet uznali že to je “ FAIL „. Přitom já velký CRHA pravím jen jedno už dlouhou dobu a to že MARKETING AMD JE FAIL! Vega sama o sobě je dobrá karta, která pro spoustu nás obyčejných pařanů je až příliš dobrá s funkcema, který nevyužijeme. Domnívám se, že plná podpora DX12 zajistí opravdu menší pokles FPS než u nVidie. Plná podpora DX12 navíc zajistí spoustu navazujících funkcí, které třeba ještě ani nespatřili světlo světa. Vega se hodí pro vývojáře, pro práci s grafikou, pro člověka který ji využiji v profesionální i poloprofesionální sféře určitě to bude výkoná karta pro renderování nějakých výpočetních grafik možná i CAD systémů v průmyslu kde 400W nic neznamená.
  FAIL je hype, že to bude lepší než 1008sátka, FAIL je marketing, který nepracuje se svými zákazníky, FAIL je neuvedení nečistokrevné herní varianty osekané o zbytečné fíčury. Ale za vším hledej marketing.

  Tuhle při servisní prohlídce tiskárny Xerox, tady byl technik, pobavili jsme se a vyměnili zkušenosti. Člověk co to dělá celý život a ví kam má šáhnout a já mu ukázal co na té tiskárně tisknu a co z toho leze a řekli jsme si své, já byl spokojený a on také. No a pak za nějaký čas ani nevím proč, se tady objevil markeťák a prohlásil o té tiskárně že to je to nejhorší co prodávají, že to je naprostou hloupá a pitomá tiskárna se špatným podáním barev a nevím co ještě. Já jsem na něho koukal a pak jsem mu důrazně a neoblomě řekl, že tomu absolutně nerozumí, že za ty peníze je to nejluxusnější záležitost co se dá sehnat, že jsem s ní naprosto spokojený a nevyměnil bych ji za nic na světě. On na mě koukal a já pochopil, že to je markeťák naprosto odtržený od reality, žijící ve světě tiskáren kdy žlutá na tiskárně za 70tisíc není tak žlutá jako z tiskárny za 500tisíc.
  A stejně tak koduri, nejspíš chtěl vyhovět ultra fanouškům a nacpat na tu kartu všechny špecinky a technologie a výkon neřešil. Ono totiž pokud se někdo spokojí s 60FPS a lockne to na této frekvenci tak i karta bude potřebovat menší příkon. A vtomto duchu možná implenetoval Koduri ty serepatičky.
  Takže ne, Vega samotná není Fail, je to prostě další HiTech karta (neplést s highendem), která není určena pro masy tak jako Fury, FuryX a nebo ProDuo.
  Fail je prezentovat tyto karty jako konkurentky gtx1070 a gtx1080, nemá to cenu, každé míří na jiný trh.
  Ano také tomu nerozumím proč AMD a Koduri jde touhle cestou, místo toho aby nasadili opravdu nějaký těžký kalibr a urvali alespoň kousek hráčů pro sebe. Nevím to a jen mě napadají konspirace, protože mi to přijde jako čiré bláznovství, jako řízená sebedestrukce. Napřed si musím zajistit stabilní příjmy z nějakých klasických masových karet a pak teprve mám čas a peníze se věnovat okrajovým záležitostem a špecinkám. Prakticky AMD může být jenom ráda že vznikla nějaká kryptoměna, protože když navrhovali Vegu, tak o kryptománii ještě vůbec nikdo nevěděl. Ta se rozhořela až letos, kdy už první Vegy byly venku.

  Moudro na konec:
  Kdyby Koduri řekl NAROVINU hned v prosinci 2017, co chystá, že to bude Hi-tech karta a nesrovnával ji s gtx1080, domnívám se, že by bylo míň nasraných lidí na AMD, než je tomu teď.

 7. „Radeon RX Vega 64 podle recenzí podává výkon zhruba ekvivalentní GeForce GTX 1080, s níž sdílí oficiální doporučenou cenu.“
  Bohužel pro AMD – většina lidí pro které byl lákavý tento poměr ceny a výkonu už GTX 1080 koupila, nejpozděj po tom březnovém zlevnění. Navíc je tu ještě ta horší spotřeba. Chápu, že Vega má ještě vyšší výrobní náklady než ta 1080 a nemohli ji dát o 100 dolarů níž, ale takto je ta konkurenceschopnost mizivá.

  Vega 56 je určitě atraktivnější a vůči GTX 1070 si stojí lépe, bohužel vlajková loď je ona plná verze a ta kartě již udělala nepříliš zvučné jméno.

  Vodní verze mi nedává moc smysl. Vodou chlazené grafické karty mají IMHO smysl jen u nejvýkonnějších modelů na trhu (přidávají málo výkonu za moc peněz) a to Vega prostě není. GTX 1080Ti v běžné verzi roznese vodní Vegu totálně na kopytech a má lepší poměr ceny a výkonu i spotřeby. Vodní Vega je tak opravdu jen pro ortodoxní fanoušky.

  S čím v článku naprosto souhlasím je, že aktuální největší konkurenční výhoda Radeonů je FreeSync a Nvidia by se měla zamyslet, jestli si předražením G-Sync do budoucna neváže docela velkou kouli k noze. Zatím to takový vliv mít nebude, monitory se upgradují mnohem méně často jak GK, ale stejně tak douho to pak může Nvidii tížit, pokud teď příliš mnoho lidí nakoupí monitory s FreeSync. I kdyby k tomu teď teď neměli Radeon, čistě protože není na trhu žádný, co by např. soupeřil s 1080Ti, tak v budoucnu být může a pak mnoho lidí co koupilo monitor s FreeSync díky ceně, i když měli Nvidia kartu, tak bude mít najednou jasno jakou kartu si koupit.

 8. Ty vole..to tu je zase raz diskusia ako lusk. 50% prispevkov je onanovanie nad DD ktory snad pise clanky na EHW kazdy den…40% sa tu vylieva nad spotrebou, akoby to rovno znamenalo, ze zrazu kupis Vegu a namiesto 1000 Kc zalohy na elektriku mesacne budes davat 3000 Kc. Uplne tu vidim medzi vami 24/7 gamerov ktori by to pocitili, hlavne ked mnohi z vas tu hladkaju pentium/750Ti combo, nehovoriac ze najviac casu travite prave prispievanim do roznych diskussii. To je presne ta aktivita ktora vytazuje GPU uplne najviac. Takze fakt neviem, kupis Vegu, tak realne namiesto 1000Kc budes davat 1100 max a to ti este na konci roka budu vracat, lebo tie dve hodky denne co budes hrat viac ani nezozeru.
  Ta spotreba je asi tak relevantna ako prd vypusteny v open space, sice si ponadavas ktory k…t si to usral ale realne ta to nezabije. Realne ta ta spotreba bude ohrozovat ak zarabas 15k v hrubom, ale to nebudes rozmyslat na vegou/gtx 1080, vasa slintavka pojde smerom ku GTX 1030.

  • On problém je v tom, že i když vůbec nevezmete vůbec v úvahu tu spotřebu, tak pořád Vega není zrovna zajímavá, v tu chvíli je to prakticky kopie 1080 za stejnou cenu stejný výkon….akorát jaksi o rok a čtvrt pozděj, očekávanou bombu od AMD si opravdu představuji jinak. 😉

   • Ja nejdem popierat ze to je nejaka bomba. To kazdy vie ze nie je a to ze to prislo neskoro je problem AMD, to rovno mohli este pockat a vydat to s GDDR6, respektive kludne aj ako R9 590 za rozumnu cenu s GDDR5. Ta spotreba vacsia nemusi byt az tak zla koniec koncov, aspon to odradi tych co tazia kryptomeny (mozno). Podstatne je, ze to je proti 580 viac vykonu, ta 56 bude aj za rozumnu cenu snad a urcite si to najde zakaznikov.

    Moj koment bol ohladom toho ze na uplne inej stranke tu riesia nejakeho DD a potom spotrebu akoby to niekoho islo zruinovat. Normalne to budu take palky za elektriku, ze sa tu clovek nedoplati. To je samozrejme blbost. Ma to asi tolko k pravde ako to ze Kapitan Danko povedal suvislu vetu v mediach a Zeman si nedal aspon 3x do tyzdna Becherovku.

    • S tou GDDR5 souhlasím, mělo by to nižší výrobní náklady a nejspíš i dřívější uvedení, holt né vždy se vyplatí sázka na „technologie budoucnosti“.

     56 verze je nepochybně výhodnější, pokud člověku stačí ten výkon mezi 1070 a 1080 (jako majiteli 1070 by mi stačil 🙂 ). A také bude dost záležet na tom, kdy vydá Nvidia další generaci a jaký poměr cena/výkon nabídne – samozřejmě čím pozděj a čím horší, tím líp pro Vegu

     Co se těžařů týče – jsou tu ty fámy, že těžební výkon bude nebývale vysoký a pak by jí nepomohla ani ta spotřeba, ale pokud to nebude pravda, mohla by být Vega opravdu dostupnější než 1070 i ta 1080.

    • Na 10h provozu v zatezi ten rozdil oproti 1080 dela kolik, cca 4Kc? Na bezne hrani to cenu nezmeni, ale cena take neni vse. Pokud ta karta papka, take vyzaruje teplo a to teplo se musi nekde projevit v prostoru. Neco to teplo musi odvest a kartu uchladit a najednou uz tu mame tema vetraku a hluku. Potrebu dobre resene skrine (vetsinou i vyssi cena). Dalo by se jit dal…
     Na druhe strane s vami souhlasim, diskuze jako „lusk“ 😉 Je z toho ale videt jedno: v lidech to vyvoalva emoce, protoze evidentne cekali neco jineho a dost mozna prave kvuli tomu, co jim AMD sazelo do hlav rok a pul…

     • Oukej, ale co bolo zatial testovane je referencny model. Nereferencne napr. MSI/ASUSI si s teplom dokazu poradit ,resp. to dokazu lepsie uchladit ako to co tam je teraz. A teraz uz ja tie lacnejsie skrinky maju dobry air flow, s hlukom je to samozrejme uz ine, ale da sa to odhlucnit ak clovek nechce investovat do nejakej lepsej skrinky ktora nema 1mm hlinik ako v plechovke od piva.

     • Coyotte: s tím chlazením se mýlíš. Nereference sice o něco lépe chladí kartu, ale mnohem více pak zatěžují chlazení celého kompu. Referenční chladič na Veze ale všechno teplo rovnou tlačí ven, takže celkově chladí velmi dobře, ale chlučně. Proto se také dělá, protože je jistota, že když ji nějaký BFU dá do nevyhovující skříně, tak ji neupeče, ani nic jiného.
      Takže 50 W navíc u V56 je celekm ještě v poho ale 150 u V64 je dost velký problém, to nároky na zdroj a chlazení dost zvyšuje.

     • To je pravda, na druhou stranu myslím, že většina lidí co si kupuje karty jako GTX 1080 a RX Vega v neref. OC verzích většinou má i kvalitní – dobře větrané skříně. Ale samozřejmě v opačném případě to může být značný problém.

     • Coyotte 15.8.2017 at 23:58
      Gildor 16.8.2017 at 17:01
      Tady nejde ciste jen o finance. AMD rok a pul rozsirovalo marketingove hlouposti a spoustu lidi si prepragramovalo na to, ze Vega bude revoluce. Pak zacalo mlzit a vymlouvat se na kde co a vyvadet hlouposti s gaming modem u FE apod. (resp. ja gaming mode neodsuzuji, ale kdyz uz teda neco predtavim, tak to ma fungovat). Nasledne kecy o „jdeme vstric hracum, co chteji cross-fire“ a hle, cross-fire najednou neni podporovany pri release.
      Takze vsechny vyhody, co AMD roznaselo (vcetne tech technologickych, jak je HBM2 ultrakruterychle apod.) najednou neexistuji a zbyvaji ty nevyhody, ktere konkretne 64 ma proti kartam od konkurence, ktere jsou na trhu pres rok a pul. A mozna spotreba pro nekoho neni problem, nebo chlazeni. Jinemu nevadi cena. Nicmene vsechno dohromady najednou dela ty karty pomerne nevyhodne oproti konkurencnim aneb z jakeho duvodu bych si mel kupovat stejne rychlou kartu, kterou budu muset uchladit a o to vic resit naroky na skrin, platit vic za elektrinu, poslouchat huceni vysavace (nebo opet resit odhlucneni) a za toto vse plati +- stejnou cenou? Proc bych mel AMD verit, ze ty karty budou uzasne az vyvojari zacnou podporovat vse, co ty karty HW nabizi? Vzdyt rok a pul tu poslouchame lzi a technologicke prevratni technologie od AMD, ktere nikdo nikdy nevyuzil, take zname. A na toto dohromady ted reaguje vetsina lidi, protoze AMD slibovalo kozene masazni kreslo a dorucilo rozpraskany verpanek.

   • Za stejnou cenu není, oficiálně stojí o 10dolarů méně + jde o referenční kartu a většina lidí ji srovnávají s OC verzema Nvidie. V porovnání s FE edicí je Vega výkonější + o těch 10 dolarů levnější, vše teď záleží na dostupnosti, ceny jsou obecně pokřivené těžaři.

    • Ano, dostupnost bude bohužel zase nejvíc o těžařích. Na druhou stranu pořád není jasné, kdy vůbec půjdou do prodeje nereferenční verze.

     A s tím – „o pár % výkonnější a levnější“ – dobrá, nebudu popírat, ale pořád je to tu jako žhavá novinka ve chvíli, kdy ona o vlásek horší konkurence bude nejspíš za pár měsíců nahrazena novější-výkonnější generací a to je o začátku ten největší problém.