Radeon RX Vega nalezen v databázi CompuBench. Rychlejší než GTX 1080, s taktem 1,2 GHz?

48
Architektura Vega

Nvidia tento týden přišla s novou highendovou grafickou kartou, když posunula čip GP102 z cenově nedostupného Titanu X do jakž takž normální cenové hladiny (něco přes 22 tisíc Kč) a vydala jej jako GeForce GTX 1080 Ti. Možná to nebude úplně náhoda, ale právě v těchto dnech se na internetu objevil zajímavý únik informací ke kartě, kterou proti dražším modelům Nvidia založeným na čipech GP102 (nebo možná spíše GP104, podle toho, kde se výkonem octne) chystá AMD.

Radeon RX Vega, jak se bude jmenovat karta založená na 14nm highendovém čipu Vega 10 od AMD, se pravděpodobně objevil v databázi výsledků benchmarku CompuBench. Lépe řečeno, dost možná jde o prototyp této karty a nikoliv vzorek finálního Radeonu. Podle webu VideoCardz, který na nález upozornil, by ale mělo jít o znamení, že se uvedení této grafiky přiblížilo. Patrně by mělo nastat v řádu týdnů, nicméně většina zdrojů jej uvádí nejdříve na květen, takže se asi nebavíme o vyloženě bezprostřední budoucnosti. V dubnu by totiž údajně měly vyjít jen Radeony RX 500 založené na čipech Polaris.

4096 stream procesorů na taktu 1,0–1,2 GHz

Karta s čipem Vega se v databázi objevila pod kódem AMD 687F:C1. Ten už máme potvrzen přímo od AMD, neboť takto se karty Vega hlásily v demech hry Doom, která firma ukazovala novinářům. Detailní výpis ukazuje (lépe řečeno potvrzuje, neboť informace se již vícekrát objevila), že tato grafika nese 4096 stream procesorů. GPU má totiž 64 bloků CU, které by i v architektuře Vega stále měly mít po 64 shaderech. Čip Vega 10 má tedy nominálně stejnou „šířku“ jako 28nm Fiji a AMD zřejmě spoléhá, že výkon zvýší architektonickými zlepšeními.

Možné takty a počet CU pro GPU Vega 10, dle databáze CompuBench
Možné takty a počet CU pro GPU Vega 10, dle databáze CompuBench

V CompuBench je také detekována frekvence GPU – ta je u tohoto vzorku či prototypu(?) zdá se 1000 MHz v základu. Uvedena je ještě druhá, vyšší frekvence 1200 MHz, což by zřejmě mohl být takt boostu. Je možné, že stejné parametry měly i prototypové karty, které AMD demonstrovalo na CES, GDC a v prosinci při představení Ryzenu na akci new Horizon a pouštělo na nich Star Wars Battlefront a Doom.

Otázka je, zda jsou tyto takty blízké finální podobě Radeonu RX Vega. Minulý rok v CompuBenchi podobným způsobem unikl čip Polaris 11 a indikovaná frekvence byla pouze 1000 MHz, tedy nižší, než s jakou šel Radeon RX 460 s tímto čipem na trh. Je tedy určitá šance, že Radeon RX Vega bude mít ve finále takty vyšší. Karta Radeon Instinct Mi25 s čipem Vega 10 má zřejmě frekvenci jádra okolo 1,5 Ghz, jenže také 300W TDP, zatímco Radeon RX Vega zatím vypadá na TDP menší než 250 W. Jeho prototypy jsou totiž napájené osmipinem a šestipinem. Za takových podmínek by měl herní model být taktován výrazně níže.

Prototyp karty AMD Radeon s GPU Vega (Zdroj: PCGamesHardware)
Prototyp karty AMD Radeon s GPU Vega (Zdroj: PCGamesHardware)

Výkon?

CompuBench slouží k testování výkonu pod OpenCL, tedy nikoliv toho herního, který nás zajímá nejvíce. Do určité míry je zajímavé, že v těchto testech karta s čipem Vega 10 obvykle skončila někde mezi GTX 1080 a GX 1080 Ti. Otázka ovšem je, zda by takto vypadal i výkon herní, a nejen výpočetní. Tyto výsledky asi také mohou trpět chybami či nedoladěností ovladačů, jelikož architektura Vega je zcela nová a GPGPU výpočty nejsou úplně přímočará věc. A naopak zase může benchmark v OpenCL nadhodnocovat výkon GPU od AMD proti čipům Nvidie. Zatím bych tudíž tato čísla nebral moc vážně, „chyba měření“ je tu příliš velká.

Ohodnoťte tento článek!

48 KOMENTÁŘE

  1. Je mi celkem jasny, co se ted deje v AMD – zkouseji, co vsechno Vega vydrzi a az kam ji muzou nataktovat, aby vyuzili aspon 50% cipu. Vysledek bude, ze Vega pojede na dvou osmipinech a spotreba bude minimalne 350W. Cela karta bude nataktovana na naprosty limit procesu a architektury, aby dotahla GTX 1080 Ti. Stejne, jako to je u Polaris vs GTX 1060.

    • Popravdě nechápu, proč tenhle typ diskutérů nebanujete automaticky. Pochopil bych, kdy by jelo o zpestření diskuze, ale tohle je troll jak vyšitý. Ne že by u červených nebyli, ale tohle zelené holátko s prominutím zasírá diskuze podobně jak Crha. Celkem by fóru prospělo balení příspěvků dle reakcí.

      • Nezapomeňte, že web se živí clickbaity a reklamou. Proto tu tyhle trolly nechávají koexistovat, aby všichni divoce reagovali a reloadovali stránku.

        Jinak vyhnané RX4xx na maximum je samozřejmě vtip a provokace. Nemá smysl reagovat.

        • Obecně/nokonkrétně na toto téma.

          Nemyslím si, že by to nějak výrazně měnilo proklikovost. Flamovací příspěvky já teda osobně z machiavelismu netoleruju. Otravní (trollové, demamgogové, etc) diskutéři obecně nejsou zabanovaní proto, že práh moderace je poměrně vysoko. Většinou to dopadá tak, že chytřejší děti si dokážou pohlídat, kam až smějí a ten prostor využívají. Třeba mírné vulgarity jsou tu dost časté, takže je těžko postihovat. Pokud to někdo fakt hodně nepřehání, tak není moc pák/vůle s ním něco dělat. Hrubost/prohřesšky proti pravidlům slušného chování občas překročí mez, ale jsou agresivnější diskutéři, kteří je pořád napínají, ale tak nějak proti nim není nějakej konkrétní prohřešek, kterej by byl už příliš.

          • Je potreba jeste doplnit jeden duvod – kdyby tu nebyla protivaha, promeni se to tu na soustavne a vzajemne placani po zadech mezi AMD fans, jako jiz na dvou dalsich ceskych serverech. // vsichni vime, o kom je rec

            Docela by me zajimalo, kde berou AMD fans cas na takovou aktivitu. Jak je mozne, ze skupina se sotva 20% zastoupenim vygeneruje tolik prispevku (mnohokrat vic, nez fandove Nvidie a Intelu dohromady). To by vydalo na docela dobrou studii. Kdyby nemel Firefox pinned taby s upozornovanim na zmeny, tak to ani nestiham sledovat, natoz reagovat. A oni jsou tu z nejakyho duvodu porad a v hojnym poctu 😀

          • Ad Maudit, a kde si zobral tú informáciu, že skupina ktorú nazývaš AMD fans má zastúpenie 20% ? A ešte zastúpenie z čoho alebo naproti čomu ? žeby naproti nVidia, intel fans ? Dúfam že si nebral základ pomeru z predaja spomenutých značiek, pretože nemôžeš brať niekoho kto si kúpi kartu s čipom od nV automaticky za nV fans, toto platí pri každej značke. Napríklad ja mám vo všetkých troch PC cpu od intelu a dá sa povedať že trochu fandím AMD. No a fandím im preto lebo viem že pre mňa ako zákazníka je najlepšie ak je zdravá konkurencia blízka 50/50. Ak budú na tom biedne nV tak budem fandiť im a tak podobne. Takže s tými 20% si asi moc netrafil, ale ak máš nejaký zdroj kde sa porovnáva kvantita fans tak ho postni.

          • tynyt: pařím pařím jen se ze mě kouří. z grafiky se nekouří ta je v pohodě, má habaděj výkonu, FarCry primal na ultra. Ale ještě hraju na facebooku vláčky a vojáčky, tak odskočím sem zkontrolovat co novýho.

          • Crha: Ty ještě hraješ Primal? Ten už jsem dávno dohrál s druhou šancí na expert obtížnost… i s Watch Dogs 2 + 3 další hry, co dával Ubisoft zdarma k výročí. 😀 Nj, asi kvůli Home Creditu na 1080 sis nemohl hru dovolit. To potom chápu 🙂 ALe neboj, během 2 měsíců si nejspíš koupim 1080Ti za cenu tvé 1080, ale na rozdíl od tebe za hotové 😛

          • Maudit 11.3.2017 at 15:15
            Tak muzes pozadat Jana Olsana o statistiku prumerneho poctu prispevku za mesic, za obdobi treba posledniho roku. To by bylo myslim zajimavy.

            Mě stačí průměrný počet příspěvku za měsíc od tebe a Crhy dohromady, protože vy vydáte za 50 AMD haters. Tzn. za víc fanoušků Intel+AMD tady dohromady 😀

          • rynTynytýne, používej mozeg, čti, hloupější už nebudeš …nejednou jsem tady vychválil Ryzen, nebo dokonce, Vegu, která ještě neexistuje, ty jsi ale vrchol neobjektivity v hodnocení konkurence … škoda slov

        • @Warda áno všetko napísane proti Polarisu je spiknutie, sprisahanie a malo by sa trestať tvrdo a rázne, k múru a guľka ! No nie to som prehnal, 20r ťažkého žaláru by stačilo !
          Ale k veci „vyhnané RX4xx na maximum je samozřejmě vtip a provokace. Nemá smysl reagovat.“

          Tak ja zareagujem, lebo minimálne RX480 – a Maudit píše „Polaris vs GTX 1060“ takže asi na RX460ku nemyslí že – JE VYHNANÁ NA MAXIMUM.

          Jej Polaris 10 jadro AMD v referencii nastavilo v booste na 1266MHz, nereferenčné OC modely Asus, MSI, XFX od nejakých 1286 do 1330MHz, ergo jadro dokázali posunúť o smiešnych 5%. Taktovači na vzduchu končia na +/- 1400MHz, to jest necelých 11% OC jadra.

          Pýtam sa, ak výrobcovia nereferencií dokážu RX480 popohnať na jadre len o 5% a taktovači doma o 11%, vážne ti nepríde že to jadro je skutočne „vyhnané na maximum“ ? Tvoj názor, ale čísla hovoria jasne.

          A porovnaj to s nereferenciami 980Ti, tie dokázali spraviť 20-25% vyšší takt než ref. model, na vzduchu išla OCnúť aj o 35% oproti referencii – to jadro malo rezervu a nie Polaris 10, obzvlášť z „topmodely“ RX480.

          PS: a to isté platí samozrejme aj pre nVidiu a 1060/1070/1080 – rozdiel taktov medzi nereferencia a referenciami, nárasat výkonu taktovaním – minimálne čísla, 5-10% – čo je to oproti 980Ti, prvému Titanu, HD 7970…

          • Matko, AMD ty takty resi nadoraz uz nejakou dobu. Mozna to lip neumej. Pokud to jede a nepada to, tak v cemby mel byt problem. Treba takova bude i VEGA..pokud prinese dobry pomer vykon/cena, tak proc ne. Ja osobne jsem se vzdycky bavil nad hlaskami typu „lepsi provozni vlastnosti“ u 960. Kde dneska ta karta je to vi kazdy, a to ji byli ruzni zelenotvorove schopni doporucovat i oproti 380x…spis mi je lito lidi,m co takovym skoci na lep a priste to udelaji znovu.
            Pokecame nad Vegou az aspon bude o cem. Tady tyhle ty souboje bez jedineho testu, jsou fakt zbytecne.

          • @tombomino problém nieje samozrejme nikde, len som narážal na tú poznámku od Ward-y ktorou chcel povedať že RX4xx má nejakú rezervu alebo čo…

            „lepsi provozni vlastnosti“ – no, ja zase hovorím, prečo nie, je to argument rovnako ako viac pamäte, vyšší výkon, hlučnosť a pod… …druhá vec je samozrejme aká váha sa mu dáva.

            „960…doporucovat i oproti 380x“… – to aj taký sa našli ? 😀 Kto mal rozpočet na 380X tak to bola jednoznačná voľba ak mu šlo o výkon. Asi ak odnes 470 vs 1050Ti

            Nesporne, bez testov a recenzií sú takéto debaty o ho*ne ale tak treba nejako vyplniť to čakanie.

          • PS: som rád že sa ti tie zhrnutia páčia, pár hodín to zabere ale potom je ten obraz o výkone karty a môj názor podložený aj percentami a nie len „správne“ vybraným testom ktorí vyhovoval mojej dušičke 😀

          • to samé, co u RX platí i pro nejvýš taktované Ryzeny … na druhou stranu, s tím zprzněnýcm Samsung procesem to asi jinak nejde … nebo je proces v pořádku, ale tolik roky velebená hustota tranzistorů, nebo některé jeho součásti žádné kompromisy v taktech nepřipouští …

      • Již připuštění, že by se Vega mohla na 1080Ti vůbec mohla dotáhnout bychom měli brát jako velký krok. V to bych se ani jako AMD fanda (používající v poslední době kombo Skylake/Geforce) vůbec neodvážil doufat. 😉

      • Tovis, vyrovnat se s nepohodlnou skutecnosti (slozita situace AMD na poli grafik) neni jednoduchy. Nemam ti za zly, ze chces vytvorit tlak na adminy misto snahy si to nejak srovnat. Ale jde to i jinak. Staci si uvedomit, ze nejakych 10-15% vykonu vlastne neni tak dulezitych. I pomalejsi grafika muze byt porad „dostatecne dobra“. Tyhle diskuze tady nejsou nic jineho nez zabomysi valky.

        Dalsi cast je o snaze splasknout tu bublinu kolem AMD, kterou se nektera individua na ceske HW scene snazi vytvorit, a ktera neodpovida realite. To uz je trochu vaznejsi problem, ale zatim se ho v pohode dari resit. Pohopili to konecne i vyrobci, kteri temhle individuim prestali poskytovat hardware na testy.

        Zajimavy je, ze tem individuim to ale jeste nedoslo. Porad vydavaji clanky, ktere jsou vyrazne zaujate a nejak naivne si mysli, ze si to vyrobci nedokazou precist/prelozit. Asi netusi, ze dnes v dobe machine learningu existuje pokrocila kontextova/sentiment analyza, ktera jim odchylky dokaze odhalit. Ze tam semtam napisou „my nejsme zaujati, mame radi Nvidii i Intel“, to cely sentiment clanku vazne nezmeni.

        • Ja myslim, ze to najlepsie vystihol nemenovany najobjektivnejsi redaktor s absolutnym sluchom, ktory skonstatoval, ze „ludia su divni“, lebo kupuju Nintendo Switch a povaz to – hraju sa na nom hry. Asi tak tri prispevky pod tym, kde sa rozplyval nad tym, ze Ryzen je najvacsi pocin vesmiru, lebo sice dava v hrach v normalnych rozliseniach o tie 1-2 fps menej nez Intel, ale az sa hry zoptimalizuju na vela jaddier (predstavte si pod tym cokolvek, napriklad, ze cursor left pobezi na threade 0 a kurzor right threade 1 ;-)) tak to bude uz o 1-2 fps viac a to bude uplna, ale uplna bomba, takze sup-sup vsetci horsa kupovat Ryzen. 🙂

          • Nerozumim jedne veci, proc mate potrebu neustale „valcit“. DD si jede svoje komentare, ktere nemusi kazdemu sedet. Mi treba obcas uz taky lezou na mrkev, presto jsem si schopen na DD svete vybrat z tech clanku to, co se mi hodi. Kdyz by se zlobrik drzel recenzi na taktovani a nepsal opravdu hloupe a obcas i vyfabulovane „novinky“ o AMD, tak je mi ukradeny. Kazdy kdo ma na krku tu kouli a ma v ni trochu mozku, tak mu musi byt jasne, ze AMD potrebujeme. Jak hodne, je prikladne videt na vydani Ryzenu. To jestli ma nekde o prd vic fps nebo min je uplne sumak na obe strany. Hlavni je, ze pomer vykon/cena sel ted s RYzenem uplne jinym smerem, nez u Intelu. Z toho profituje preci kazdy.

          • Už sa teším ako niektorý experti začnú vypisovať že intel by šiel s cenou dole a 6C/12T v mianstreame aj bez počinu AMD. Im už nikto nedokáže vysvetliť potrebu konkurencie a prečo je monopol zlý pre koncového zákazníka.

          • @tombonimo: „Kdyz by se zlobrik drzel recenzi na taktovani a nepsal opravdu hloupe a obcas i vyfabulovane „novinky“ o AMD, tak je mi ukradeny.“

            Hehe a mne to iste s Dedem vycitas. To je prave ta vasa objektivita. Pravda, u „Zlobrika“ tvoj komentar aspon ostane, ze. 😉 A Zlobrikove „novinky“ nie su PCTuning. 🙂

            Inak mne je AMD ukradnute, a je mi ukradnuta vlastne i NVidia. Nejak bolo, nejak bude. Ak by AMD skrachovalo, ich know-how niekto kupi, mozno Samsung a bude tu konkurencia ovela lepsia, nikdy nevies. Ja sa akurat bavim komickymi postavickami, to je vse. Prskanie Dedeho ked to AMD nejedde je pre mna uz davno ovela lepsia zabava, nez mat lacnejsie CPU, co mi da o 2 fps viac. Vsetko je relativne. 😉

          • ..abych byl ferovy.. jsou veci ktere dd opakuje zbytecne dokolecka, ale mnoho z toho najdes na jinych daleko vetsich webech taky. Jediny jeho pruser jsou komentare a pak samozrejme vesteni z kristalu, ale to je problem vsech, kteri se snazi nejak „predvidat“ budouctnost. Zlobrik mi prijde, ze je horsi, protoze se za temi vymysly jednak schovava a jednak to dela schvalne.

          • Já nechápu, proč když někdo zmíní jeDDnoho lháře má někdo potřebu kontrovat Obrovským lhářem(a samozřejmě naopak). To je přece klasické „Vy zase bijete černochy“.

            Nevěřím žádnému z nich ani nos mezi očima.

  2. Osobně jsem ohledně frekvencí okolo 1500MHz dost skeptický, pokud dosáhnou na 1400, bude to IMHO úspěch. Pokud vezmeme jako fakt, že s refreshem Polarisu dosáhli taky ~1500MHz, pak bych nečekal, že větší a složitější čip dostanou na stejnou frekvenci, leda že by Vega byla opravdu revoluční.

  3. tak nižší takty pokud je výkon odpovídající není problém, ovšem problémem bude raketově rostoucí spotřeba i při menším zvedání taktů. Už u Polarisu se ukázalo že sice podá nějaký výkon, ale ta spotřeba a teploty po oc jsou drastické. Pokud to bude takhle u velkého čipu tak to radši ať to nevydávají dokud to obstojně nevyladí.