Radeon s dvěma čipy Hawaii se prý jmenuje R9 295X2, má vodní chlazení [CeBIT]

0

S duální grafickou kartou založenou na GPU Hawaii to začíná vypadat čím dál víc reálně. Nejprve se vynořily zprávy o tom, že na tomto čipu Asus chystá exkluzivní nereferenční dvojče ROG Ares III. Tento týden dokonce převzalo řízení nad proudem spekulací samo AMD, když rozeslalo novinářům poštu naznačující mezi řádky, že by duální Radeon mohl být nedaleko. Podle nizozemského magazínu Bouweenpc to není všechno. Vybrané osoby už údajně měly možnost vidět (pochopitelně za zavřenými dveřmi) duální Radeon nyní na veletrhu CeBIT a zajímavé informace o podobě karty kdosi vynesl ven.

Podle Bouweenpc se dvojče bude nazývat Radeon R9 295X2, AMD tedy nakonec nesáhlo po žádném extravagantním označení. Karta, kterou AMD ukazovalo, byla údajně referenčním modelem, což měli potvrdit zástupci dva výrobců karet. Podle Bouweenpc má mít Radeon R9 295X2 stejný takt GPU jako jednočipový Radeon R9 290X, tedy 1 GHz. Není ale známo, zda to bude při plné konfiguraci čipu Hawaii, či zda třeba nebude okleštěn o část ze 2816 stream procesorů.


Hybridně chlazený ROG Ares II s dvěma GPU Tahiti

Již Radeon R9 290X má dosti vysokou spotřebu, takže u dvojčipové karty s plně aktivovanými GPU hrozí již skutečně velký příkon a také enormní množství odpadního tepla. Co se týče zajištění chlazení, už referenční model má být podle Bouweenpc vybaven vodním chlazením s uzavřeným okruhem (čistě vzduchové R9 295X2 tak možná ani nebudou existovat). Karta by tedy mohla být řešena velmi podobně jako Ares II od Asusu – GPU budou chlazena vodním blokem hadicemi napojeným na externí 120mm radiátor. Kromě vodníka bude zřejmě samotná karta ochlazována i vzduchově, mělo by se totiž jednat o hybridní řešení.

 

Duálnímu Radeonu s čipem Hawaii se dříve přisuzovalo interní kódové označení Vesuvius. Označení Radeon R9 295X2 by prý mělo být finální a oficiální, údajně už totiž stojí i v slajdech AMD. Ačkoliv zdroj nezná přesné datum uvedení, informace prý naznačují, že vypuštění karet není daleko a mohlo by se odehrát v následujících týdnech.

Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O
Další obojživelník: Asus ROG Poseidon. Radeon R9 295X2 má ale na rozdíl od něj mít chladič s uzavřeným okruhem

Web VideoCardz k tomu dodává, že podle drbů pro změnu z opačného tábora by na případné brzké uvedení duálního Radeonu mohla zareagovat Nvidia vypuštěním vlastní duální karty. Ta se má označovat GeForce GTX 790 a byla by pro změnu založena na dvou čipech GK110. Podle určitých zvěstí se údajně Nvidia rozhodla uvedení tohoto modelu uspíšit, takže by se také mohl objevit již brzy. Briefing výrobců údajně proběhl tento týden, přičemž první karty by se snad mohly na trhu objevit opět v řádu týdnů.

Zdroje: VideoCardz, Bouweenpc

Ohodnoťte tento článek!