Radeony deváté generace do roka a do dne

0

Radeony HD 5800 jsou na trhu žhavou novinkou, ale již se začíná spekulovat o příští generaci grafických čipů od ATI. Server NordicHardware tvrdí, že Radeony deváté generace vyjdou ve třetím čtvrtletí roku 2010, čili nejpozději rok od vypuštění prvních modelů série HD 5000 a hovoří o pracovním názvu „Radeon 100“. Tedy v případě, že si AMD za výrobce čipů opět zvolí TSMC. Pokud zakázku dostane GlobalFoundries, pak se vydání minimálně o čtvrt roku posune.

ATI údajně chystá tři čipy z řady R9xx (jak by se jmenovaly při zachování numerického schématu), jejich kódová označení mají být Cozumel, Ibiza a Kauai. Pro ty, kdo by nevěděli: zatímco Cypress, Juniper, Hemlock a Redwood jsou názvy rostlin, čipy příští generace jsou pojmenovány podle ostrovů.

Řada HD 5000, ač dostala do vínku podporu Direct3D 11, stále staví na základech položených již u čipu R600 (Radeon HD 2900). Radeon 100, R9xx nebo jakkoliv budeme novou generaci nazývat, bude založena na zcela nové architektuře a můžeme se tedy oprávněně obávat, že alespoň v počátcích bude ATI horečně řešit dětské nemoci ovladačů.

Tolik tedy malá ochutnávka příští generace Radeonů, která však vzhledem k časovému odstupu může být také úplně mylná…

Zdroj: Nordic Hardware

Ohodnoťte tento článek!