Radeony HD 7000: celkem tři 28nm čipy

0

Server Bright Side of News přinesl nové střípky o specifikacích chystaných Radeonů série HD 7000. Informace uvedené v mé starší novince tak dnes opravíme a doplníme.

Hromadné přeznačování nakonec nehrozí

Navzdory starším informacím se chystají tři nové čipy vyráběné 28nm postupem a přeznačování by se tak přeci jen mělo týkat výhradně nejlevnějších modelů. Tahiti a Pitcairn již znáte, k nim přibyde Cape Verde. A dost možná i Lombok, který je tak trochu záhadou. BSN jej uvádí jako mobilní čip, ale jménem se spíše hodí k ostrovům nežli místům v Londýně. A mobilní čipy už známe čtyři: Wimbledon, Heathrow, Chelsea a Thames. Možné vysvětlení nabízí diskutér vystupující pod přezdívkou „SpecialGuest“:

  • Pitcairn (desktop) = Wimbledon (mobilní)
  • Cape Verde = Heathrow a Chelsea
  • Lombok = Thames 

Stále je ale mobilních čipů o jeden více. Vysvětlit by se to dalo tím, kdyby jedno z „londýnských“ jader bylo notebookovým protějškem high-endového Tahiti. Jenže nejsilnější desktopové čipy zpravidla špičku mobilní nabídky netvoří.

Cape Verde: univerzální tahoun

Očekává se, že Pitcairn bude 28nm die-shrink Caymanu (Radeon HD 6900) a bude se prodávat jako řada HD 7800. Série HD 7500, 7600 a 7700, tedy celá nižší a střední třída s výjimkou těch nejlacinějších zobrazovadel, má být v režii jádra Cape Verde. Ten by se po stránce výkonu měl podobat Radeonům HD 6800 (Barts), avšak bude používat výpočetní jednotky VLIW4.

GCN: vyhrazeno pro Radeon HD 7900

Starší i novější zprávy naznačují, že novou architekturu GCN budou používat pouze Radeony HD 7900 s jádrem Tahiti. Tato řada čítá tři modely – HD 7950, HD 7970 a dvoučipový HD 7990 alias New Zealand. Rozhodnutí zůstat u nižších modelů u stávající architektury nejspíše souvisí s tím, že GCN podobně jako Nvidia Fermi obsahuje mnoho vylepšení pro výpočetní nasazení, mimo jiné celková kapacita registrů a vyrovnávacích pamětí v čipu Tahiti činí asi 5 MB. A tato vylepšení by karty zaměřené primárně na hraní obtěžkávala zbytečnými tranzistory.

Navzdory tomu, že Tahiti nebude v žádném případě malý čip (300 mm² je vzhledem k šířce paměťové sběrnice zřejmě minimum), AMD se rozhodlo jej vydat jako první (karty by měly být dostupné v lednu, paper launch ale možná přijde už toto pondělí) a až později modernizovat nabídku ve střední třídě. Nvidia podle nepotvrzených spekulací chystá opačný postup, tedy nejdříve si 28nm výrobu vyzkoušet na malých čipech a vlajkovou loď rodiny Kepler vydat až jako poslední.

Specifikace Radeonů HD 7900 podruhé

Architektuře GCN jsme se už věnovali a určitě se k ní ještě vrátíme, až budou nové grafické akcelerátory oficiálně venku, tentokrát tedy jen stručně. Základní stavební jednotkou GCN je Compute Unit (CU), která obsahuje jednu skalární a 64 vektorových jednotek (zhruba srovnatelné se současnými stream procesory). Jádro Tahiti má compute jednotek 32, oněch nejmenších vektorových je tak 2048. Texturovacích jednotek je 128, rasterizačních (ROP) pak 64. Už víme, že Tahiti má 384bitovou sběrnici, tedy šest kanálů. 64 ale není dělitelných šesti. To znamená, že ROP jednotky už nejsou svázány s kanály paměťového řadiče, jak bylo léta zvykem, nýbrž s Compute Units v poměru dvě ROP na každou CU.

Poučením z výše napsaného má být to, že v tabulce převzaté ze serveru NordicHardware je chybně uveden počet ROP jednotek u Radeonu HD 7950. Dvě deaktivované CU znamenají i čtyři deaktivované ROP jednotky, těch tak bude rovná kopa. Neznámé je zatím paměťové uspořádání levnějšího modelu s čipem Tahiti. Vzhledem k tomu, že odhadovaná cena je o celých $100 nižší než u Radeonu HD 7970, bych ale tipoval šířku sběrnice omezenou na 256 bitů a kapacitu na standardní 2 GB. Někde se ten rozdíl zkrátka projevit musí.

A málem bych zapomněl – na serveru Vimeo můžete zhlédnout hodinový záznam z konference AMD Fusion Summit 2011, kde Eric Demers hovoří převážně o architektuře GCN. Máte-li jen půl hodiny času, BSN doporučuje přeskočit na 26. minutu.

Zdroj: Bright Side of News, NordicHardware

Ohodnoťte tento článek!