Radeony HD 7900: nová architektura a paměti XDR2

0

V blíže neurčeném termínu, avšak zcela jistě do konce tohoto roku, by mělo AMD vydat grafické akcelerátory generace Radeon HD 7000. Server Expreview zveřejnil kompletní specifikace modelů od mainstreamového Radeonu HD 7570 až po nejvýkonnější HD 7970. Informace obsahují docela důležitá odhalení a vysvětlení nesrovnalostí, nad kterými jsme si doposud lámali hlavu.

Aktualizace: Díky rozboru Jirky Součka vyšlo najevo, že tyto specifikace jsou zčásti či kompletně smyšlené.

Překvapení č. 1: řada HD 7000 bude architektonicky nesourodá

Pokud alespoň trochu sledujete dění v oblasti grafických karet, nejspíš víte, že různé čipy ze série Radeon HD 6000 se od sebe mírně liší: jádro Cayman (Radeony HD 6900) jako jediné používá výpočetní jednotky VLIW4, zatímco zbytek rodiny má jednotky VLIW5 (laicky řečeno číslo znamená počet stream procesorů v každém shaderu) a v OEM segmentu se můžete setkat i s přeznačenými kartami generace HD 5000.

Architektonická nesourodost není jenom momentálním výstřelkem, ale novým trendem. Jsou-li nově zveřejněné informace pravdivé, pak Radeony HD 7900 s čipem Tahiti jsou postaveny na nové architektuře nazvané Graphics Core Next (GCN), zatímco všechny ostatní čipy jsou deriváty Caymanu s VLIW4 jednotkami. Tím se vysvětluje, proč Radeon řady HD 7000 integrovaný v APU Trinity podle nedávných zpráv je „malý Cayman“, když už dříve se hovořilo o změnách pod hlavičkou GCN.

Údajné specifikace Radeonů od HD 7570 po 7870 vidíte v následující tabulce:

Stream procesory byly očividně překřtěny na „Radeon cores“, čímž se asi AMD snaží vyvolat dojem, že to je něco podobného jako CUDA cores. Čip Thames (Radeon HD 7870/7850) je 28nm die-shrink Caymanu, od něj se liší pouze zvýšenou frekvencí jádra i pamětí a o polovinu nižší spotřebou – zatímco TDP Radeonu HD 6970 je 250 W, model HD 7870 si vystačí se 120 watty. Lombok je pak přesnou polovinou Thames, podobně jako Juniper byl poloviční Cypress (AMD asi takto šetří náklady na vývoj).

Překvapení č. 2: paměti XDR2 od Rambusu

Druhá tabulka ukazuje specifikace Radeonů HD 7970, 7950 a původního HD 6970 pro srovnání. Kromě modelů uvedených v tabulce existuje také karta kódově označená New Zealand, to je dvoučipová varianta Tahiti.

Pro jádro Tahiti, které je základem Radeonů HD 7970 a 7950, zvolilo AMD jinou variantu výrobního postupu, zřejmě takovou, která velkému čipu umožňuje běžet na rovném 1 GHz. Tento čip má úctyhodných 2048 Radeon cores, 128 texturovacích jednotek a 64 ROP jednotek – dvojnásobek proti Thames.

Šířka paměťové sběrnice ale zůstala stejná, 256 bitů. Na rozdíl od Nvidie, která u high-endových čipů používá 384bitovou nebo 512bitovou sběrnici, se AMD vydalo jinou cestou zvyšování paměťové propustnosti. Nejvýkonnější Radeony nové generace prý budou osazeny pamětmi XDR2, které vyvinula firma Rambus. S taktem 8 GHz je teoretická propustnost hezky kulatých 256 GB/s, pořádný kus za hranicemi možností GDDR5.

Vypadá to slibně, že? Pamatujte ale, že oficiální vydání je ještě týdny vzdáleno a že specifikace mohou být jen zdařile vypadajícím podvrhem. Koneckonců z překladu z exotických jazyků občas vypadne slovíčko „spekulace“, „odhad“ a podobné, které význam celé zprávy zásadně mění…

Zdroj: Expreview via NordicHardware

Ohodnoťte tento článek!