Radeony HD 7950 zlevnily i o tisícovku, už jsou výhodnější než GTX 680

0

Nestává se moc často, aby některé informace zastaraly tak rychle a do té míry, jako je tomu v případě pondělní recenze GeForce GTX 680 od Gigabyte.

Před víkendem se objevily první neoficiální zprávy, že by AMD mohlo zlevňovat některé modely HD 7000. Začátkem týdne se oficiálnější cestou potvrdily slevy celkově dokonce o něco vyšší, než byly ty avizované minulý týden – Radeony HD 7970 zlevnily místo udávaných 60 rovnou o 70 dolarů, HD 7950 naopak místo 55 „jen“ o 50 dolarů, a konečně HD 7770 je místo očekávaných patnácti levnější o 20 dolarů. Konečné americké ceny jsou tedy 479 dolarů za HD 7970 (přibližně 11 000 Kč včetně DPH), 399 dolarů za HD 7950 (cca 9000 Kč s DPH) a 139 dolarů za HD 7770 (cca 3200 Kč s DPH).

Nemůžeme počítat s tím, že by všechny karty paušálně zlevnily o udávanou částku, jedná se o slevy oproti doporučeným cenám, které AMD zveřejnilo s uvedením karet. V případě HD 7970, které už v minulých týdnech zvolna zlevňovaly, může být sleva o něco menší.

Ale prodávají se ještě levněji

Kupodivu  ani uváděné částky nemusí být konečné, nejlevnější HD 7970 od HIS, která se ještě minulý týden prodávala na americkém Newegg za 529,99 dolarů, už tam dnes koupíte za 449,99 USD. Obdobně HD 7950 je k mání už od 379,99 USD a konečně HD 7770 tam pořídíte za 129,99 dolarů, vše bez daně.

A světe div se, cosi se nezvykle rychle začíná dít už i v obchodech u nás. Největší měrou se to asi promítlo do cen Radeonů HD 7950. Jeden model od Sapphire už je k mání za 8900 korun, zatímco ještě v pondělí ráno se nejlevnější HD 7950 dala ve velkých e-shopech sehnat za nějakých 9700 Kč s daní. U HD 7970 byly už v pondělí ceny o cosi nižší, přesto se ještě dále posunuly z 11 350 na 11 000 korun.

Zatímco Radeony HD 7000 zlevňují, české ceny nejlevnějších GeForce GTX 680 naopak pomalinku lezou nahoru. Od neděle jsou GTX 680 o nějaké dvě stovky dražší. Americké ceny jsou přitom pevné, už od uvedení se GTX 680 prodávají stále za 499 dolarů.

Výsledkem pohybů cen jsou následující grafy s poměrem cena/výkon. Už se dá říci že jen téměř aktuální, od šesti ráno se ceny zase hýbaly, ale snad už jen v řádech desetikorun. Co se ale bude dít v následujících dnech teprve uvidíme, zatím se úpravy cen spíš rozjíždí, než že by končily.

Nejprve graf s průměrným výkonem v obou rozlišeních, která testujeme, po něm následující dvojice grafů s pondělními a dnešními cenami,

Dále následují obdobné dvojice grafů s cenami a poměrem cena/výkon napříč celým spektrem výkonnějších karet. Grafy s cenami a poměrem cena/výkon by se měly změnit po najetí kurzorem myší.

Standardně jsou zobrazené nové ceny, po najetí kurzorem na graf by měly naskočit staré ceny a staré poměry cena/výkon. Pokud vám to z nějakého důvodu nefunguje, rozklepněte si grafy do záložek z textových odkazů pod grafem.

staré ceny | nové cenystaré ceny
| nové cenystaré ceny
| nové ceny
staré ceny
| nové ceny

Jak vidíte, HD 7970 už se na GTX 680 při dané skladbě testů poměrem cena/výkon konečně dotáhla, HD 7950 už ji dokonce předčí.

Jak to aktuálně vypadá s poměrem cena výkon při zahrnutí levnějších karet a řadou dalších přetaktovaných modelů, se můžete přesvědčit v dnešní recenzi Sapphire HD 7850 OC, z ní už jen jeden graf:

Otázka do pranice: co si teď po razantních slevách myslíte o řečech, že za zaváděcí ceny Radeonů HD 7000 a zejména HD 7900 nesli vinu všichni ostatní, jen ne samotné AMD, protože za vše mohly drahé 28nm čipy, výrazně dražší 3 GB paměti GDDR5 nebo drahý highendový referenční návrh a že prostě HD 7000 nemohly být levnější? Mohly zmíněné klíčové komponenty „tvořící cenu“ HD 7900 už tři měsíce po uvedení zlevnit tak, že to dovolilo srazit ceny špičkových karet s Tahiti o bezmála dva tisíce korun i přesto, že se stále mluví o tom, jak TSMC nestíhá uspokojovat poptávku?

Nebo byl problém jen ve scházející konkurenci a AMD využilo příležitosti a natáhlo cenu, kam až to šlo a drželo ji, jak dlouho to šlo?

A co GeForce GTX 680, které už jsou oproti cenám při uvedení o nějakých 700 korun dražší? Ani nereferenční modely na tom zatím nic nemění, místo vybrabčených a levnějších nereferenčních karet se teď výrobci soustředí naopak na lépe vybavené a dražší přetaktované modely.

Když jsem se po tom pídil, ze strany jednoho z výrobců grafik se mi dostalo ujištění, že ceny, za jaké dodávají karty obchodníkům, se od uvedení GTX 680 nezměnily. Také české zastoupení Nvidie mě ujišťovalo, že výrobcům ani obchodům nediktují, za kolik budou karty prodávat. Vyšší ceny tím víceméně svádí na samotné obchodníky.

Vsadil bych se, že zeptat se na vývoj cen přímo v obchodech, dočkáme se univerzální obligátní odpovědi „my nic, to dodavatelé podražili“. Myslíte, že je možné, že by Nvidia s uvedením nějaký čas vybraným obchodům nižší ceny GTX 680 nějak kompenzovala a po pár týdnech, kdy jim došly „slevové kupónky“ se teprve teď ceny dostávají k normálu, nebo jsou na vině skutečně jen ziskuchtiví oportunističtí obchodníci, kteří zdražují, protože jdou nové GTX 680 i s vyšší cenou dobře na odbyt?

Ohodnoťte tento článek!