Radeony R9 280X budou už za týden. Z uniklých BIOSů známe takty karet Asus

0

AMD oficiálně oznámilo příchod nové generace grafických karet (Volcanic Islands) v posledním týdnu měsíce září (septembra). Mnoho informací ale odhaleno nebylo a i samotné datum, kdy budou vlastně karty skutečně vypuštěny na trh, zůstalo utajeno. Již z neoficiálních informací víme, že nejvyšší model, Radeon R9 290X s novým čipem Hawaii asi půjde na trh 15. října (októbra). Ještě předtím ale vyjde minimálně jeden další Radeon. Včero totiž prosáklo i datum uvedení modelu R9 280X.

Radeon 280X je druhá nejrychlejší z karet, které AMD zatím v rámci generace Volcanic Islands oficiálně oznámilo, a dostupná má být počínaje 8. říjnem (októbrom). V tento den skončí informační embargo (alias NDA), takže se dozvíte oficiální parametry a budete moci prostudovat první recenze. Tuto informaci prozradil server VideoCardz, ovšem bez udání zdroje.

Doplněno (2. 10. 2013): server techPowerUp dnes píše, že kromě Radeonu R9 290X mají být 8. října uvedeny rovnou i karty Radeon R9 270X a Radeon R7 260X. Dle tohoto zdroje mají být vedle referenčních modelů dostupné i nereferenční karty.

Další karty série Radeon R9 a R7
Další karty série Radeon R9 a R7

O oficiálních specifikacích karty zatím stále nic jistě nevíme. Na světlo světa ale přes web techPowerUp unikl údajný BIOS karty Asus Radeon R9 280X DirectCU II Top. Můžeme se tedy podívat alespoň na ni, ačkoliv asi půjde o nereferenční přetaktovaný model. Takty jádra (použito je GPU Tahiti z předchozí generace) má tento Asus stanoveny na 970 MHz (1070 MHz turbo), základ je tedy mírně pod gigahertzovou edicí HD 7970. Paměti jsou ale zase rychlejší, běží na 6,4 GHz efektivně (dle BIOSu nese karta 3 GB paměti). Dle webu VideoCardz mimochodem Asus chystá také Radeon R9 280X ROG Matrix, o němž ale nic víc známo není (mohlo by jít i o prosté přeznačení existujícího modelu HD 7970).

Asus Radeon HD 7970 DirectCu II (techPowerUp)
Asus Radeon HD 7970 DirectCU II (techPowerUp)

BIOS utekl také z o něco slabšího sourozence, a to karty Asus Radeon R9 270X DirectCU II Top. To bude grafika s 2 GB paměti GDDR5 (a tím asi s 256bitovou sběrnicí) a jádrem taktovaným až na 1120 MHz (základ by měl být rovný 1 GHz). Takt pamětí je 5,6 GHz, což by se mohlo ukázat jako důležitá věc.

 

Zatímco z jistých zdrojů to vypadá, že R9 270X bude používat ořízlé GPU Tahiti s paměťovou sběrnicí omezenou na šířku 256 bitů, jiné informace stále mluví o tom, že je uvnitř čip Pitcairn či Curracao (což by mělo být jen jiné jméno pro Pitcairn). AMD teoreticky může používat i obě varianty. Co se ale karty Asusu týče, pravděpodobnější by zde mohlo být právě Tahiti (či chcete-li, Tahiti LE). A to právě kvůli vysokému taktu GDDR5. Nejsem si totiž jist, zda je paměťový řadič v Pitcairnu na rozdíl od čipů Tahiti a Bonaire stavěn na použitou vysokou frekvenci. Radeony HD 7870 pokud vím používají toliko paměti s taktem 4,8–5,0 GHz. Výjimkou z toho jsou ovšem modely HD 7870 XT, založené právě na čipu Tahiti LE.

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!