Radeony RX 460 a RX 470 na fotografiích. AMD ořízlo Polaris 11 na PCIE 3.0 ×8

0

Zatímco Radeon RX 480 se již začal prodávat, AMD chystá ještě minimálně dvě (prozatím) další grafiky s 14nm GPU Polaris 10 a Polaris 11 – modely RX 470 a RX 460. Data, kdy by se tyto karty měly dostat na trh, se zatím ani oficiální, ani pokoutní cestou nedostala na veřejnost, ovšem nemělo by to již trvat příliš dlouho. Na webu se totiž začaly objevovat snímky.

Radeon RX 470, jenž je osekaným modelem čipu Polaris 10 (s aktivními 2048 stream procesory) má podle webu VideoCardz – respektive nějakého jeho informátora – stát okolo 179 dolarů. Z toho by přepočtem vycházelo asi 5350 Kč, ovšem u modelu RX 480 je oficiální česká cena v korunách trošku vyšší, než ekvivalent té dolarové, lze tedy možná čekat oficiální doporučenou cenu i někde okolo 5500 Kč.

Sapphire Radeon RX 470 (údajně provedení Platinum Edition; zdroj: Baidu)

K dispozici máme obrázek modelu Radeonu RX 470, který chystá Sapphire. Pokud si vzpomínáte na Computex, pak AMD naznačovalo, že tento model bude do velké míry ponechán v režii výrobců karet. Zdá se ale, že budou mít možnost využít i chladiče a PCB vyvinuté pro referenční RX 480, neboť verze na fotkách je podle všeho vyrobena přesně takto. Chladič můžeme vidět i sejmutý, takže nejde jen o stejný vrchní kryt.

Sapphire Radeon RX 470 (údajně provedení Platinum Edition; zdroj: Baidu)

Deska s GPU a pamětmi je pak také identická, včetně přípravy pro 6+1 fázi v napájecí kaskádě. Z té jsou v rámci úspor použity jen 4+1 fáze, což by ale nemělo být problémem, jelikož napájení je i pro RX 480 značně předimenzované a RX 470 bude mít nižší TDP (pro srovnání: GTX 1060 má jen 3+1 fáze). Ze zadní strany PCB je u této karty backplate, který však nekryje plnou délku chladiče.

 

 

Radeon RX 460

V případě Radeonu RX 460 máme karty dvě. Na první sadě snímků je zřejmě referenční (či prototypová?) verze karty, kterou používá přímo AMD na předváděčky. Má poměrně jednoduchý chladič, žádné přídavné napájení a trojici výstupů, mezi nimiž je jeden delegát od DVI, HDMI 2.0b i DisplayPortu 1.4. Fotky a také video běžící karty pocházejí od webu Tech ARP, který je má z demonstrace pořádané v Malajsii.

 

Polaris 11 se připojuje jen přes PCI Express 3.0 ×8

Od druhé karty Radeon RX 460 máme bohužel jen jeden méně kvalitní snímek z Číny. Tato karta od Sapphire je již čistě nereferenční a používá relativně dlouhý chladič s dvěma axiálními ventilátory, pod nimiž je hliníkový pasiv. Ten je poměrně jednoduchý a bez heatpipe, ovšem vzhledem k TDP někde okolo 75 W by to opět nemělo být problematické (zejména když ho srovnám s pasivem referenční karty). Tento model údajně má být dostupný v konfiguraci s 2 a 4 GB paměti, i Polaris 11 se tedy zřejmě bude volitelně prodávat s 4GB RAM.

Sapphire Radeon RX 460 (Zdroj: Baidu)
Sapphire Radeon RX 460. Všimněte si nevyvedených kontaktů v části konektoru (Zdroj: Baidu)

Všimněte si, že karta na snímku nemá vyvedené veškeré kontakty na slotu PCI Express. Ten je plné délky (kvůli tomu, aby dobře držel ve slotech), avšak používá zdá se jen osm linek PCI Express 3.0 (×8). To by při nižším absolutním výkonu nemuselo vadit a dovoluje to zřejmě mírně zmenšit čip a uspořit na vyvedených kontaktech.

Dost možná to také odráží, že se v případě Polarisu 11 jedná o GPU navržené zejména pro notebooky. AMD na aktuálních APU Carrizo nabízí pro připojení grafiky právě jen konektivitu PCI Express 3.0 ×8, dvoujádra Intel řady U by měla mít dokonce k dispozici linky jen čtyři. Oříznutý PCI Express je zdá se přímo vlastností všech čipů Polaris 11, neboť když se podíváte na druhou stranu karty na videu výše, můžete spatřit scházející kontakty i tam.

 

Zdroje: VideoCardz, Tech ARP

Radeony RX 460 a RX 470 na fotografiích. AMD ořízlo Polaris 11 na PCIE 3.0 ×8

Ohodnoťte tento článek!