Radeony RX 480 se dají upgradovat na model RX 580, stačí přehrát BIOS z nového modelu

39
Radeon RX 580 od PowerColoru

Radeony RX řady 500, které AMD tento týden vypustilo na trh, jsou založené na stejném křemíku, jako loňské modely Radeon RX 460, 470 a 480. Už vás možná napadlo, zda by se nedaly BIOSy z nových karet, které po softwarové stránce (a do jisté míry i té hardwarové, neboť řídí provozní napětí a takty) dělají ze stejných čipů nové modely, přehrát i do původních karet. Odpověď je, že to jde a už to bylo i úspěšně vyzkoušeno.

Úspěch jako první ohlásil uživatel z fóra techPowerUpu, jehož Radeon RX 480 byl po přeflashování na RX 580 pomocí nástroje ATIFlash stabilní a plně použitelný, i když pro plnou stabilitu bylo potřeba ještě o něco zvýšit napětí jádra. To opět potvrzuje, že samotný křemík použitý v refreshovaných kartách by neměl mít zásadní odlišnosti. Případné rozdíly v kvalitě čipu (jeho leakage a frekvenčním potenciálu) zřejmě nejsou na překážku.

Tato operace může teoreticky o něco zlepšit možnosti přetaktování GPU, neboť BIOS refreshové generace používá pro většinu stavů vyšší napětí než ten původní a Možná má i další méně hmatatelné úpravy, které zlepšují toleranci. Výměnou za zhoršenou spotřebu tedy můžete dostat z grafiky více výkonu, než s jednoduchým přetaktováním. Hodit by se také mohlo zlepšení spotřeby při připojení druhého monitoru nebo při přehrávání videa, které karty řady RX 500 slibují. Na druhou stranu se zvýšenou spotřebou riskujete, že karta nemusí ustát větší zátěž, na kterou nebyla dimenzována.

Snímek GPU-Z z přeflashovaného Radeonu RX 480
Snímek GPU-Z z přeflashovaného Radeonu RX 480 (Zdroj: techPowerUp)

Je otázka, do jaké míry je modifikace Radeonu RX 480 na RX 580 (nebo RX 470 na RX 570) výhodná. Samo AMD nepovažuje výkonnostní rozdíl mezi první a druhou generací Polarisu za důvod k upgradu mezi těmito grafikami. Kde by se ale možnost přeflashovat mohla hodit, jsou Radeony RX 460. Ty by se s pomocí BIOSů z Radeonů RX 560 mohly dát poměrně komfortně odemykat na plných 1024 stream procesorů. Zatím to bylo možné jen modifikovanými BIOSy, které vedou k nepohodlí při aktualizacích ovladačů, jelikož těm nepodepsaný firmware nevoní. BIOS z RX 560 ale podepsaný bude, takže by problémy mohly odpadnout.

 

Na vlastní riziko a se zvýšenou opatrností

Při nahrávání neoriginálního BIOSu by mělo být nejlepší držet se stejného modelu karty, tedy použít BIOS z nereferenční verze, která je odvozená od karty, kterou už máme. Pokud tedy výrobce neudělal nějaké změny. Jinak je asi riziko, že si nový BIOS nebude rozumně s napájením na kartě. Ideálně by asi mělo PCB mít stejné komponenty. Nicméně podle fóra techPowerUp to minimálně někdy funguje i mezi kartami různých výrobců, onen první uživatel, který se s přeflashováním pochlubil, například nahrál BIOS Radeonu RX 580 od Sapphire do 8GB Radeonu RX 480 od XFX. V těchto případech ale asi víc než kdy jindy platí, že se hodí mít kartu se zdvojeným BIOSem a pokud ne, záložní grafiku, pomocí které spustíte počítač pro zpětné přeflashování. Původní BIOS si rozhodně dobře uložte pro případ budoucí potřeby, pokud totiž zapomenete, nebude snadné sehnat obraz ze stejné revize karty.

Co je také třeba hlídat, je chlazení. BIOSy karet Radeon RX 580 používají vyšší napětí a GPU s nimi mají horší spotřebu. Může tedy být nutné po úpravě ještě upravit profil ventilátorů, aby se chlazení posílilo. Každopádně je třeba podtrhnout to, co vždycky. Podobné úpravy jsou riskantní, a úplně bych je nedoporučoval, alespoň ne bez důkladného teoretického seznámení s postupy přeflashování a s možnými riziky. Především platí, že je děláte vždy na vlastní riziko a pokud dojde k poškození grafiky, nikdo vám za nic neručí. Tyto úpravy jsou důvodem k zamítnutí reklamace, takže pozor.

Radeony RX 480 se dají upgradovat na model RX 580, stačí přehrát BIOS z nového modelu

Ohodnoťte tento článek!

39 KOMENTÁŘE

     • tombomino: Od tebe sebereflexi opravdu čekat nemohu, jako od spousty dalších ze stejné líhně. Ty si myslíš že tam nechodím se podívat co je 3 dny starýho? Chodím a čtu si aji ty diskuze. A je mi z toho tam fakt nablití, ale pochopil jsem že tam nemá cenu nic psát. Buď tam ovečky a fanatici začnou řešit BAN toho kdo má jinej názor a nebo tam svorně békají jak je nVidia fuj fuj a AMD úžasné. Libila se mi ta hláška: “dneska je to tu samej článek o nVidii a žádnej o Ryzenu, co se děje?” A odpoledne už tamb yl článek na téma Ryzen. Prostě fakt ubožáci, AMD, linux. Aji BTJ to vzdal. A nejdrsnější ten kop s rozběhem do Titanu Xp… jak přímo brečí v nadpise že je to drahé. To je prostě už hysterie, protože AMD nemá co nabídnout a tak jim zbývá jen békat nad tím jak je to drahé. Chtěl jsem tím hlavně říct, proč kopu do diit. Aby si náhodný čtenář dal pozor na to kam chodí a co čte. A budu na diit upozorňovat všude kde jejich BANovací pracky nedosáhnou. Protože napsat jim to tam tak to hned smažou, proto využívám jiné žurnály. A na DD už ani nechodím, zjistil jsem že DD už je napříč internetm profláklé, že je červené od hlavy až k patě a i za roh a nikdo jej nebere vážně.

     • Jarousi, mas v tom trochu bordel. Diit neni a nema nic spolecneho s DD blogem. Na diit se normalne zadne bany nedavaji. To ze ty jsi si tam chodil ulevovat a delat ze sebe sasulu byla tvoje volba. Pak jsinto schytal nazpatek. Btj je jediny kdo vim ze tam dostal ban a opravnene, za neustale vulgarismy jeden za druhym. Nevsiml jsem si, ze by tam nekomu chybel. Ale na Tebe se tam obcas nekdo zepta 😉

     • tombomino: Bež za psychiatrem, protože to je těžká schizofrenie u tebe. Prej že se tam BANy nedávají. LOL, Crha BAN nedostal, ale spousta lidí co tam psala svůj názor BAN dostala, mazalo se jak na běžícím páse. Napíšeš tam něco proti Ježkovi na tělo a okamžitě BAN, chlapče ty se probuď ze snu. Fakt běž za psychiatrem že ty prášky co ti dává mají vedlejší účinky a zkreslují realitu, protože psát mi tady něco o tom že jsem spojil diit a DD dohromady může jen chorý mozek. BTJ dostal BAN? Myslím že on chtěl dostat BAN aby odešel se vší parádou… počkat neříkal jsi že na diit se bany nedávají? Víš pléts si pojem ulevovat a nadávat. Já jsem do diskuzí přispíval slušněji než BTJ to je pravda, ale u BTJ byla vidět ta deprese, jak tam jsou ti lidi zabednění. Vůbec jsem se nedivil že psal vulgárně, protože slušnost na takový zabedněnce byla k ničemu. Dodneška si pamatuju tu pámátnou větu nějakýho sráče, že “HDD je lepší než SSD”. To jsem šel do kolen a naprosto jsem souhlasil s tím, že “oba chčijeme a kašleme na lidi kteří tvrdí že HDD dneska stačí”. Psal pravdu tak jak je tak jak ji cítil a světe div se v demokratickém světě a byl umlčen. Tak kde je ta demokracie kdy si každej můžeme říkat co chceme? Jedinej komu ležím v žaludku je tynýt, protože jsem ho několikrát nachytal při lži a domnívám se že ho štve že dělal machry koupil si rx480 a zjistil jak naletěl když PAN Crha si koupil gtx1080 a nikdo mu to nevěřil. Tynýt má totiž potřebu se na někoho vytahovat a s rx480 se nemá na koho vytahovat, protože je to ubohej low-stream.

     • Jarousi, prvne by jsi mohl zkusit psychologa sam. K psychyatrovi te neposilam, na to je mi te lito, i kdyz nevim proc.
      Ale k tem tvym hloupostem .. BTJ dostal BAN za vulgarity. Pokud chtel sam odejit, nemusel tam prispivat. DD a Diit michas dohromady sam nesmysly, ktere pises. Asi je sam nevidis. To se dalo cekat. Mozna by jsi se mel trosky vic koncentrovat, asi pro neznaleho jako jsem ja, se v tom neda vyznat. Opetovne neznam nikoho dalsiho, kdo na diit dostal BAN. Mozna proto ze nenormalni jedinci se mu vyhybaji.
      Jinak vsiml jsem si, ze jsi oblibeny i treba na PCT..nez si stihnu tvuj prispevek precist, tak uz jsi zaminuskovany 😉
      Ale jinak si klidne kopej dal, sebereflexi taky nedelej..asi proto ti nikde na serverech nedavaji minusy. Ale aspon se nauc relaxovat, nebudes potrebovat kidat ty svoje emocni vyjevy.

     • Řešíš mínusy? Tvoje mínus. Opravdu se mi nechce tvoje fantasy vyvrace,t ale naposledy to zkusím.
      1) sám ani nevíš jaký je rozdíl mezi psychiatrem a psychologem. O důvod víc si myslet že je s tebou něco v nepořádku.
      2) mé hlouposti a nebo jen okoukaná realita ? Nejsem mladej takže jsem toho zažil dost abych ti mohl vyprávět a ty by jsi měl poslouchat když máš mezery a nezažil jsi toho tolik co já. Takže mi věř že AMD je po uši v exkrementech a dál to ořou od desíti k pěti. To že vy to nevidíte je výsledek vašeho chorého mozku, který si není schopen připustit, že AMD vydává jeden nepovedený produkt za druhým a nedokáže jej ani chytlavě uvést na trh. (viz třeba moje neustále narážky na lunch produktů). Což vede k depresím, hysterii a nakonec krachu společnosti.
      3) Nazývejme věci pravými jmény, BTJ dostal BAN za vulgarity nebo za to že měl jinej názor? Že měl názor neslučitelnej s rétorikou kterou razí diit? Ono je pěkné říct že dostal BAN za vulgarity a proto jsem ti vysvětloval proč byl vulgární. Protože prostě červený web neustále prezentoval ty svoje fantasmagorie a kdokoliv nesouhlasil byl černou ovcí, nenáviděný hater, trol a nevím co ještě. Příjde ti to demokratické? Ano? Tak máš chorý mozek.
      4) Žádné DD a diit nemíchám dohromady. Oba dva to jsou červené tábory na obou jsou různí lidé, ale na kritiku AMD reagují stejně BANem ale spojujícím článek je červenáčství. Takže falešně obviňujete mě že já můžu za to že se na těch webech shlukují červení? Máte chorý mozek.
      5) Domnívám se že právě nenormální jedinci se soustřeďují na tyhle weby kde se jim dostane útěchy. Normální jedinci totiž jdou za svým cílem a něco pro něj udělají, mají peníze a pořídí si drahou nVidii, aby měli kartu na kterou budou hrát nesekaně a úsporně. To jen nenormální jedinci si kupují kartu aby zachránili potápějící se firmu. Nevím s koncentrací problém nemám. Pokud vy nevidíte ten AMD fanatismus až za hrob tak máte chorý mozek. Ano mohl bych Vám vysypat minimálně pět lidí co dostalo BAN a né za vulgarity, ale proč bych to dělal, když máte chorý mozek a zase by jste to otočil proti mě, nVidii a intelu.
      6) na PCT chodí malé děti, pokud je pro Vás hodnota plus a mínus veškerou modlou a alfou a omegou celého vesmíru, máte chorý mozek. Pokud se někde objeví příspěvek: “tombomino vyskoč z okna” a bude u něj 90 plusů a 1mínus, půjdete a vyskočíte z okna? To je jen taková filosofická otázka pro zamyšlení nad tím, že mi nějaká mínuska dětí jsou u zadele.
      7) existují weby věnující se počítačovým komponentám okrajově, ale ty tady také nebudu prezentovat abych jim nedělal reklamu a nebo je nějak nepoškodil a každej vám tam řekne AMD? Co to je? Kašli na to pořiď si něco co opravdu funguje, intel+nVidia. To asi tak k těm různým komunitám které tady vznikly.
      8) jsem rád že mi teorii o tynýtovi nevyvracíš.
      9) nebudu kopat, ale jen tak zakopávat o diit, protože mě nedemokratické weby štvou.

     • Jarousi, cim vice se snazis, tim vic ti to nejde. Jinak je skvely, jak mas ve vsem jasno. Kolik je ti let je mi uprimne jedno, protoze se tak podle toho nechovas. Je hezke jak nas potrebu si cely ten svuj emocni hnuj projektovat na nekom, kdo ti udajne ublizil. Jinak ja mam myslim docela dobry pojem o tom, jaky je rozdil mezi psychologem a psychiatrem, proto jsem ti taky psal o psychologovi.
      Vic nema cenu asi stejne psat. Uzivej si svuj sziravy a kopaci pohled na vsechny, kterym sam nerozumis, misto toho aby si se od nich neco naucil, dokud te to neprestane bavit..Ostatne nejsi ani prvni, ani posledni.
      Mej se Jarousi

   • AMD potřebuje vyměnit manažery a to zcela zásadně a změnit svou politiku. To co předvádí je podvod na podvod. Refresh polarisu hovoří za vše. Měli to vydat podle jejich rétoriky jako RX 485 a sami to změnili na 580! To není podvod? Navíc ten kdo si koupí RX580 není ojebanej když mu stačí koupit si RX480 ve slevě a flashnout BIOS? Není podovod road mapa kdy Vega tady měla být kolem Vánoc až v lednu 2017 ??? A pořád budete tu firmu obhajovat? Díky takovým jako jste vy ty manažery AMD nevymění. Kdyby AMD dostalo pořádnou facku od svých fanoušků, tak pak by vedení zasedlo a manažery, kteří ženou AMD do krachu vyházelo. Všechno to začíná už u prezentace nové architektury v riflích s kytičkou, hele tad ymáme polaris řekni WOW a konec a bežte dom a počkejte si.

    • Apropo podvod:
     Podvod bol spraveny na zakaznikoch kupujucich Titan X “Pascal” za 1200 dolarov aby s nimi potom Nvidia vyje… a o par mesiacov vydala 1080Ti za 700 dolarov s tym istym poctom cuda cores akurat 1GB pamati menej a na to este za 1200 dolarov novy plne odomknuty Titan Xp. To mohli rovno vydat ten Titan X s plnym poctom cuda cores aj taktami. Toto mi od Nvidie prislo ako velky prostrednicek uzivatelom ktory kupovali Titan X Pascal.

     • Marketing. Intel, Nvidia, AMD, Asus, … ne, to bych tu byl do večera. Já to jako podvod neberu, je to prostě nabídka na trhu a pokud já, jakožto spotřebitel takový produkt chci či potřebuji a jsem ochoten za něj utratit peníze a udělám to, protože ten produkt splnil moje očekávání v souladu s cenou, tak z jakého důvodu bych měl vinit společnost z toho, že vydala další produkt? Mohu vinit jedině sebe, že jsem kupil něco, co jsem vlastně nechtěl.

    • Pane Crho, zřejmě jste opomenul fakt, že AMD vydalo oficiální prohlášení ve smyslu “RX 5xy nepřináší výkonový benefit pro upgrade z řady RX 4xy”. Pokud vím, tak Nvidia naopak vydala 1080Ti jako “upgrade výkonu” oproti 1080, cena je také výrazně odlišná. Nechte si prosím svoje trololo pro sebe, nebo třeba na jiný web, děkuji.

     Btw: Já jsem osobně také poněkud zklamán RX 5xy, chtěl jsem opustit Nvidii z osobních důvodů, ale když se podívám na provozní nevýhody RX {4,5}80 oproti 1060, tak jsem z toho až smutný, ale to už je jiná pohádka.

     • nemají co vyčítat? Zdá se ti že už dva roky posloucháme, že gtx 1080 bude ve 4K dávat všechno na 40fps, počkejte si? NE já tu kartu mám doma, co má AMD jen plky! Mě je u zadele kolik výkonu přináší RX 480 -580 protože pořád to je low-stream s výkonem co tu už byl, bavím se o tom že ji přeznačili v rozporu s firemní politkou. Měla se jmenovat 485 tečka. Nejmenuje. Podvod tečka. Vega tady měla být už tři měsíce. Podvod. nVidia řekne, někdy bude Volta a pak čtu že ji uvede ještě dřív než něž někdy. WTF? Zalzete zpátky na diit a DD a nechoďte sem, děkuji.

     • Dekuji Ti Jarousi za velmi odborny vyklad nesmyslu. Vychazi jeste dikobraz? Pokud ano, zkus to tam, mohloby to zabrat. Nebo se zkus aspon naucit odpovidat na predchozi prispevek. Vadi Ti moje prispevky? Tak na ne neopdovidej, to je jednoduche.

     • Crha: Proč by se měla jmenovat 485? Není toto snad věc výrobce, jak si svůj výrobek pojmenuje?
      Dejte mi “správné” jméno jakéhokoliv výrobku a já vám dokaži, že z nějakého pohledu je vždy nesprávné – jinými slovy z jednoho pohledu správné jméno neexistuje a z druhého jsou všechna správná.
      Co se týká přeznačování, dělají to všichni, jaký smysl má nad tím plakat? Copak jméno karty ovlivňuje její provozní vlastnosti? Je přeci úplně jedno jak se karta jmenuje, důležité je, jestli je v souladu s mým očekáváním a potřebami a cenou, kterou jsem ochoten zaplatit.

 1. Obe firmy jak AMD tak NV to delaji bezne. Staci se podivat na preznacovane karty obou vyrobcu treba v noteboocich. U Nvidie napr. 2 okate pripady.. 850->950, 860->960 Podvodem bych to nenazyval. Muzeme se prit, jak takove karty oznacovat a jestli je uvadet tak nebo onak.
  Nekde jsem cetl ze ta nova revize dokaze pri mensim proudu drzet takty 480ky a spotrebou dorovnava snad 1060. Takze asi nejaky posun tam je.

  • Výrobci těch notesů a OEM desktopů prostě chtějí nový modelový číslo každej rok. Dělat každýho segmentu každej rok novej čip je nereálné, takže tyhle refreshe budou, to je realita.
   Jinak to, že se to dá přeflashovat, je mírné pozitivum. Kdyby tomu bylo uměle bráněno, ačkoliv křemík je stejný a schopný s novým firmwarem fungovat, tak by na tom byl zákazník hůř ()i když v tomhle případě je asi ve hře jenom ta funkce zlepšené spotřeby v 2D/videu.

 2. Omlouvám se redakci za OT v diskuzi, ale byl jsem vyprovokován a cítil jsem potřebu uvést věci na pravou míru. Už se to nebude opakovat a na lidi z AMD fanklubů reagovat nebudu nebo jen minimalně. Děkuji za pochopení a přeji pěkný den.