Řadič USB 3.0 Orico: je libo sedmičku portského?

0

Pokud jste svou základní desku nebo počítač kupovali v době nedávné a váš rozpočet nebyl zcela beznadějný, pravděpodobně jste již porty USB 3.0 vybaveni. Pokud ne, ale přesto by se vám hodila možnost přes novou verzi rozhraní něco připojit, nabízí se pořízení řadiče ve formě rozšiřující karty. Jeden takový představila čínská společnost Orico. Jak už asi tušíte z nadpisu, jeho specialitou je nadstandardní počet zprostředkovaných portů. Je jich totiž rovných sedm.

 ORICO 7-Port USB 3.0

Karta Orico 7-Port USB 3.0 není nijak velká, PCB je právě tak dlouhé, jak vyžaduje formát PCI Express ×1. Řadič skutečně využívá k připojení pouze jednu linku, ta je však alespoň standardu 2.0, a nabídne tedy propustnost 500 MB/s. Samotné porty řídí dvojice čipů z produkce VIA Labs (mělo by tedy jít buď o VL811 nebo VL812). Potenciální zájemce asi bude zajímat hodnota proudu, kterým dokáže karta zásobovat připojená zařízení. Ta je stanovena na 2 A (při 5 V). Za účelem napájení disponuje řadič vlastním konektorem molex. Vedle něj se na PCB také nachází dva ze sedmi portů. Na záslepku se jich totiž vedle sebe vejde pouze pět, zbývající tedy zůstávají takříkajíc k vnitřnímu užití.

Hned na první pohled je jasné, že připojení přes pouhopouhou jednu linku PCI Express neznamená pro výkon nic dobrého. Víceméně je tak nemožné najednou plně vytížit kapacitu více než jednoho portu. To jistě zamrzí, v praxi však nemusí jít o zas tak kritické omezení, ne všechna zařízení totiž takovou rychlost vyžadují. Za předpokladu efektivního využití kapacity by měl řadič být schopen uživit dva až tři externí disky (samozřejmě plotnové). Proti portům standardu USB 2.0 tedy rozhodně nastává pokrok. Řadič tak sice není pro maximalisty, ale běžným potřebám by měl bohatě vyhovovat. Obzvlášť pokud se potvrdí relativně rozumná cena, které má za oceánem údajně činit 30 USD.

 

Zdroje: Diskusní fórum, Softpedia

Řadič USB 3.0 Orico: je libo sedmičku portského?

Ohodnoťte tento článek!