Radioo: Vlastní internetové rádio snadno a rychle

0

Webový portál www.radioo.cz poskytuje 100 bezplatných serverů pro vysílání rádia. Než však začnete jeden z nich používat, musíte si své rádio zaregistrovat. Otevřete tuto stránku ve webovém prohlížeči a klepněte na Registrace. Následně vyplňte Název rádia, jeho Popis a žánr, na základě toho, co budete vysílat a hlavně E-mail. Chcete-li, vyplňte i další dodatečné údaje a klepněte na Odeslat. E-mailem by vám nyní mělo přijít heslo, jež použijete při připojení k vysílacímu serveru.

Příprava k vysílání

Nyní potřebujete připravit aplikaci Winamp, jejímž prostřednictvím bude vysílání probíhat. Nemáte-li jej v počítači nainstalován, instalační soubor naleznete zde. Samotný hudební přehrávač ovšem možností vysílat internetové rádio nedisponuje, potřebujete k tomu také doplněk SHOUTCast DSP. I ten najdete zdarma ke stažení, konkrétně zde. Nainstalujte jej také a spusťte Winamp.

Zahájení vysílání

Ve Winampu zvolte Options | Preferences (popřípadě stiskněte Ctrl+P) a v dialogu v levém sloupci poté klepněte na DSP/Effect. Pokud jste doplněk správně nainstalovali, měl by být zobrazen v seznamu: klepněte na Nullsoft SHOUTcast Source DSP, čímž se automaticky otevře okno s nastavením. Nejprve musíte nastavit server, přes který bude vysílání probíhat. Přepněte se opět do webového prohlížeče na stránku www.radioo.cz a zaměřte pozornost na box Servery v pravém sloupci. Radioo.cz nabízí celkem 100 bezplatných serverů, přičemž v boxu uvidíte počet volných. Jestliže jsou všechny zabrané, budete muset počkat, až se nějaký uvolní (aktualizujte stránku stiskem F5). Je-li k dispozici volný server, klepněte na ikonku Winampu v tomto boxu, což zobrazí dialog s údaji pro připojení.

Přepněte se zpátky do Winampu a v okně SHOUTcast Source klepněte na záložku Encoder. V nabídce Encoder Type vyberte MP3 Encoder. V nabídce Encoder Settings lze přizpůsobit kvalita vysílání – čím větší datový tok, tím kvalitnější zvuk, ale také větší požadavky na rychlost připojení k internetu. Hodnoty kolem 48 – 80 kbps by měly být dostatečné. Nyní se přepněte na záložku Output a do políček Address a Port vyplňte údaje z webové stránky, do pole Password pak pečlivě přepište heslo, jež jste dříve získali registrací na e-mail. Vhodné je ještě vyplnit informace o rádiu, ty se zobrazí případným posluchačům. Klepněte na Yellowpages a vyplňte dodatečné informace, zejména název stanice do Description a žánr do Genre.

Nyní můžete zahájit samotné vysílání: klepněte na Connect. Cokoliv nyní přehrajete ve Winampu, uslyší i posluchači vašeho rádia. Aby jej mohli začít poslouchat, pošlete jim odkaz uvedený v dialogu s informacemi pro nastavení serveru. Mezi tím, co slyší posluchač, a co se aktuálně přehrává v programu, však obyčejně bývá i minutová prodleva, a pokud stanici naladí téměř okamžitě po spuštění vysílání, mohou uslyšet jiné rádio. Během několika sekund by však zvuk měl přeskočit na to vaše. Pro ukončení vysílání klepněte na Disconnect.

Moderování vaší stanice

Máte-li k počítači připojen mikrofon, můžete do vysílání i mluvit. V okně SHOUTcast Source se (i během vysílání) přepněte na Input a u Input Device zvolte Soundcart Input. Nyní klepněte na Open Mixer | Možnosti | Vlastnosti, zaškrtněte Záznam a poté Stereo Mix a potvrďte tlačítkem OK. U položky Stereo Mix zaškrtněte Vybrat a táhlem nastavte hlasitost. Běžně ale musíte zvolit velice malé hodnoty – maximálně po první dílek, jinak bude zvuk příliš hlasitý a zkreslený.

Opět zvolte Možnosti | Vlastnosti, zaškrtněte Přehrávání, Mikrofon a klepněte na OK. U Mikrofon odškrtněte Ztlumit a potáhněte táhlo nahoru – když nyní budete do mikrofonu mluvit, měli byste se slyšet z reproduktorů. Nyní vaše rádio obsahuje veškeré zvuky přehrávané v systému i v ostatních programech a vstup z mikrofonu. Kdykoliv chcete do vysílání něco říct, klepněte a podržte Push to Talk, čímž se hudba automaticky ztiší, aby váš hlas nepřehlušovala. Pokud hudba nehraje, není třeba toto tlačítko mačkat.

Pozor na autorská práva

Správně byste neměli vysílat jakýkoliv obsah, jenž podléhá autorskému zákonu. U takových je třeba zaplatit autorský poplatek a to i v případě, že máte hudební album zakoupeno. V opačném případě se porušením autorského zákona dopouštíte trestného činu. V pořádku je ovšem vysílání vlastní, či volně dostupné tvorby a vlastního mluveného slova. Před spuštěním hudební skladby se proto přesvědčte, zda její autor takového užití umožňuje.

Radioo: Vlastní internetové rádio snadno a rychle
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 4 hlasů