Radost pro červený tábor: Duální Radeon HD 7990 ještě tento měsíc?

0

Schválně – kdo z vás si ještě pamatuje, co mělo AMD skrývat pod kódovým označením New Zealand? Nemělo jít o nic jiného, než o půl roku očekávaný i zapomínaný duální Radeon HD 7990, sestávající z dvojice 28nm čipů Tahiti. Ten se po mnoha peripetiích snad konečně blíží vydání. Dle informací serveru VR-Zone se tak má stát ještě tento měsíc. AMD ale údajně stále váhá, jakou cenovku má své dvouhlavé sani nasadit.

Zpráva ze zdrojů, jež nebyly jmenovány (takže nezbývá než redakci slepě věřit), toho moc nového nepřináší. Vedle vcelku očividných informací, jako je 6 GB (výjimečně 12) grafické paměti, se zmiňuje ještě o tom, že Radeon HD 7990 bude podobně jako nedávný „facelift“ modelu HD 7970 dynamicky měnit frekvenci. Jinými slovy, bude podporovat cosi jako turbo, a to pod názvem PowerTune Boost. Stěžejní částí zprávy je však informace, že vydání karty je plánováno na druhou polovinu července (júla), tedy tohoto měsíce. Nejde-li o kachnu, dělí nás od uvedení doba v řádu dní.

 

S duálním Radeonem generace HD 7000 to bylo od začátku zajímavé. Na vánoce jsme vám „nadělili“ informace, které uvedení dvojčipové karty kladly do prvního čtvrtletí, nejpravděpodobněji na březen. Snad šlo tehdy o čiré spekulace webu Donanim Haber, snad měla karta skutečně vyjít, ale výkon konkurenčního Keplera AMD přinutil počkat, až budou čipy dosahovat vyšších frekvencí…

Mezitím přešla zima a začínalo to vypadat, že duální Radeon tentokrát vůbec nebude realizován. V květnu se ale opět karta obrátila. Aby to však nebylo tak jednoduché, začalo se místo původně uvažovaného HD 7990 hovořit o HD 7970 X2. Grafiky totiž měly být čistě nereferenční, výrobci karet je měli navrhnout a vydat na vlastní pěst. Tou dobou se již objevily i fotografie, ba i přímo fyzicky existující karty (k vidění byly na Computexu).

V současnosti to ovšem zase vypadá, že samolepky ponesou spíš nápis Radeon HD 7990. Aby to však nebylo tak jednoduché, prosákly zvěsti o další ráně osudu. Masová výroba karet měla totiž narazit na nedostatek můstků PCI Express. Duální grafiky, interně konstruované jako dvě GPU v režimu CrossFire, se totiž bez těchto čipů neobejdou. Snad ovšem AMD i tyto nesnáze zažehnalo, ostatně nikdo nečeká, že by se Radeon HD 7990 prodával v nějakých závratných počtech. Nicméně zda už je celá sága u konce, nebo zda se ještě dočkáme dalšího zvratu, to teprve uvidíme.

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!