Rady pro prodloužení životnosti baterií do notebooků (seriál)

0

S ohledem na veškeré přístroje je důležité starat se o baterii hned od začátku. U starších baterií Ni-MH (nikl-metal hydridové) bylo nutné ještě před jejím prvním použitím baterii plně vybít a plně nabít a tento cyklus bylo dobré několikrát opakovat. V současné době však v noteboocích najdete pouze baterie typu Li-Ion (lithium-iontové) nebo méně často Li-Pol (lithium-polymerové), které díky specifickému složení není třeba takto ošetřovat. Netrpí totiž paměťovým efektem a kapacitu ztrácejí pomaleji. Používáte-li přístroj prakticky neustále, je dobré baterii nabíjet častěji a pravidelně. Jak bateriím typu Li-Ion, tak i typu Li-Pol neprospívá dlouhá prodleva mezi nabitím a vybitím.

Časté vybíjení baterii škodí

Samozřejmě má na životnost baterií vliv i četnost nabíjení a vybíjení. Příliš časté vybití bateriím škodí. Proto je dobré přizpůsobit používání přístrojů tak, aby spotřebovávaly minimum energie. Nainstalujte na svých noteboocích úsporné režimy a ztlumte jas a kontrast displeje. Nenechávejte je zbytečně zapnuté, ale pravidelně je vypínejte. Například mobilní telefony potřebují velké množství energie při vyhledávání signálu. Je tedy vhodné na cestách, kdy signál kolísá, mobil raději vypnout či přepnout do pasivního režimu („režim letadlo“). V notebooku zase nenechávejte zapojené příslušenství, které zrovna nevyužíváte, protože i nepoužívané přístroje energii odebírají.

56Wh Li-Ion baterie T6 Power pro některé notebooky Acer

Správné skladování

Na životnost baterií má negativní dopad i dlouhodobé skladování. Bateriím prospívá, když jsou neustále využívány. Máte-li tedy pro notebook pořízené náhradní baterie, používejte je střídavě a ideálně v pravidelných intervalech. Pokud přístroj nevyužíváte každý den, doporučujeme skladovat jej bez baterií. Ukládejte je vždy odděleně, aby se zbytečně nezkracovala jejich životnost.

 

Mějte také na paměti, že by se baterie neměly skladovat zcela vybité. Proto je před vyjmutím z přístroje nabijte na zhruba 40 % kapacity. Baterie ukládejte nejlépe na místě se stálou teplotou kolem 15 °C. Starší typy baterií, jako jsou Ni-MH, je vhodné zhruba jednou za čtvrt roku úplně vybít a znovu nabít.

Ochrana baterií před externími vlivy

Dále nezapomeňte, že bateriím, stejně jako všem elektrospotřebičům, škodí vlhko a extrémní teploty. Proto by neměly být baterie ponechávány na přímém slunci, ani vystaveny mrazu. Rozhodně by baterie neměly přijít do kontaktu s vodou a zvláštní opatrnost je na místě i při manipulaci ve vlhkém prostředí. Baterie jsou totiž náchylné ke korozi a navíc mohou být v důsledku proniknutí vlhkosti do jednotlivých součástí baterie trvale poškozeny. 

Dojde-li přesto ke styku s vodou, ale baterie nebyla vystavena vlhku příliš dlouho, je možné ji otřít do sucha, zvláště v místě s kontakty, a nechat 48 hodin vyschnout v pokojové teplotě. Poté by již měla být plně funkční. Nikdy však neotevírejte kryt baterie a nevysoušejte ji zevnitř, ani se nepokoušejte sušit baterii fénem (což ostatně platí pro jakoukoliv plastovou elektroniku). Pokud nebudete opatrní, můžete baterii nenávratně poničit.

Šetrná manipulace

Dalším z častých důvodů zkrácení životnosti baterie, nebo dokonce jejího úplného zničení, je nešetrná manipulace. Baterie se mohou snadno poškodit pádem na zem nebo jiným silným nárazem. Zároveň by se baterie neměly dostávat do blízkosti kovových předmětů, aby nedošlo ke zkratování. Pokud byla baterie mechanicky poškozena, neměla by být již znovu vkládána do notebooku. Všeobecně doporučujeme poškozené baterie vlastními silami neopravovat, jelikož při neodborném zacházení dochází většinou ještě k větším škodám, které se netýkají pouze baterie, ale i celého přístroje. Při jakémkoli poškození baterie vyhledejte servisního technika, který si s nápravou snadno poradí. V případě, že se rozhodnete poničenou baterií neopravovat, nikdy ji nevyhazujte do směsného odpadu a vyhledejte místo zpětného odběru akumulátorů. Budete tak mít jistotu, že jste nepoškodili životní prostředí a že z baterie neunikly žádné chemikálie.

Autor: Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz  

Ohodnoťte tento článek!