Rady pro výběr nové baterie do notebooku (seriál)

1

Kapacita baterie

První, na co zpravidla při koupi nové baterie pomýšlíme, je její kapacita. Užíváte-li přístroj denně, jezdíte s ním na cesty a potřebujete ho prakticky neustále funkční při sobě, můžete využít jednoduchého pravidla – čím větší kapacitu baterie má, tím je pro vás vhodnější – i když samozřejmě záleží i na rozměrech a hmotnosti. Některé akumulátory například mohou nabízet vyšší kapacitu než ten běžně dodávaný, ale za cenu toho, že bude z notebooku vyčuhovat a tím zvyšovat jeho fyzické rozměry.

Pro notebooky se baterie dodávají v zásadě ve trojím kapacitním provedení, a to M (2600mAh), L (5200mAh) a XL (7800mAh). Baterii střední kapacity, tedy baterii velikosti L, můžete bez napájení ze sítě využívat 2 až 3 hodiny; záleží ale samozřejmě na spotřebě vašeho notebooku a také správném nastavení a vytížení.

Typ baterie

Co se týče typu baterií, jednoznačně vedou v současné době žebříčky využití i prodejností baterie Li-Ion. Setkat se však můžete i s modernějším typem Li-Pol či naopak starším Ni-MH. Baterie Ni-MH byly běžné pro starší typy přístrojů, v současné době se do notebooků nebo mobilních přístrojů nevyužívají. Jsou určeny spíše do aku nářadí. Tyto baterie jsou zastaralé, trpí paměťovým efektem a také zatěžují životní prostředí.

Lithium iontový (Li-Ion) akumulátor má hned několik předností. Netrpí na paměťový efekt, tudíž téměř nedochází ke snižování kapacity baterie, a to ani po opakovaném nabíjení. Výhodou je i nižší cena než u modernějších Li-Pol baterií. Jde proto o nejpoužívanější baterie do notebooků.

 

Prakticky stejné vlastnosti mají i baterie typu Li-Pol, které se od Li-Ion baterií liší chemickým složením. Li-Pol baterie mají vylepšenou technologii jádra a díky tomu mají při stejné kapacitě menší rozměry a nižší hmotnost než Li-Ion baterie. Proto jsou používány u hi-tech přístrojů. Zpravidla je můžeme nalézt ve všech noteboocích Apple. Jak baterie Li-Ion, tak Li-Pol jsou považovány za šetrné k životnímu prostředí.

Rozměry a hmotnost baterie

Když vybíráme nového mobilního pomocníka, zajímají nás takej jeho rozměry a váha. Stejnou věc bychom měli zohlednit i při výběru baterie. Hmotnost baterie je závislá na počtu článků, které baterii tvoří. Čím více článků se v baterii nachází, tím víc gramů baterie váží. Pro přístroje, které často nosíte u sebe, jsou vhodnější baterie nižší hmotnosti.

I z tohoto důvodu je pro mobilní telefony a notebooky doporučován typ Li-Pol, tyto baterie jsou totiž zpravidla o pár gramů lehčí. Přesné údaje je třeba porovnávat v rámci jednotlivých baterií. Při výběru ale mějte na paměti, že lehčí baterie stejného typu má zákonitě i nižší kapacitu.

Volba nabíječky

Poslední z důležitých faktorů při koupi nové baterie je typ nabíječky, kterou hodláte přístroje dobíjet. Při manipulaci s přístroji nezřídka dochází ze strany uživatele k záměně typu nabíječky. Často se totiž zapomíná na fakt, že jednotlivé nabíječky nabíjejí pouze jednotlivé typy baterií. Koupíte-li tedy jiný typ baterie a pokusíte-li se jej nabít starou nabíječkou, dojde k poškození baterie a v mnohých případech i k poškození nabíječky.

Zvýšená opatrnost je třeba u starších přístrojů, které využívaly baterie Ni-MH. Typ baterie i nabíječky tedy před novou koupí pečlivě zkontrolujte. Informace o vhodné baterii najdete buď v příbalovém letáku, nebo přímo na původní baterii přístroje. Je zde uvedeno i produktové číslo označené zkratkou p/n, které vám v případě zájmu o stejnou baterii stačí jako identifikátor baterie.

Autor: Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář