Raijintek uvedl VGA chladič Morpheus. Využívá 12 heatpipe a uchladí až 360 W

0

U nás nepříliš známá společnost Raijintek, která byla založena teprve loni, připravila zajímavý chladič pro grafické karty. Nutno však podotknout, že s délkou necelých 160 mm a výškou 44 mm nebude vhodný do každé skříně. Především pokud jej osadíte běžnými ventilátory s výškou 25 mm, protože v takovém případě zabere chladič minimálně tři až čtyři sloty. Výhodou je však slušný chladící výkon. Při použití dvou 12cm ventilátorů, které nejsou součástí balení, je Morpheus schopen uchladit až 360 W odpadního tepla. Jedná se tedy o zajímavou alternativu k chladičům Accelero, či Thermalright.

Kompletně poniklovaný pasiv se 129 žebry, které jsou protkány dvanácti 6mm heatpipe, má hmotnost 515 g. A jestliže v balení nenalezneme ventilátory, což do jisté míry sráží zajímavost tohoto chladiče, rozhodně nechybí dostatek pasivů pro paměti. Těch naleznete v balení rovných čtyřiadvacet ve třech typech provedení a navíc ještě jeden velký pasiv na napájecí kaskádu. Dále nechybí teplovodivá pasta a ani nalepovací teplovodivé pásky. Jistě potěší také gumové podložky pod ventilátory a spony pro jejich uchycení. Pro montáž chladiče si můžete vybrat ze tří typů šroubků.

Chladič podporuje většinu nových karet od AMD i nVidie, jejichž kompletní výčet naleznete na stránkách výrobce (v seznamu není HD 7950/7970 a R9 280(X), tedy karty s jádrem Tahiti). U tohoto chladiče zamrzí absence ventilátorů v balení a výška. Plusem je naopak vysoký chladící výkon. Otázkou tedy zůstává cena chladiče, která zřejmě bude pro Morfea určující.

 

Pokud pomineme vodní bloky, bude Morpheus soupeřit s chladiči v cenové kategorii nad 1000 Kč. Pasiv pravděpodobně uchladí většinu karet bez přídavných ventilátorů, pokud bude osazen v dobře větrané skříni. Ale jestliže chcete opravdu využít jeho potenciál, musíte si ventilátory pořídit a jejich pořizovací náklady přičíst k ceně chladiče.

Zdroj: Raijintek

Ohodnoťte tento článek!