Rájknih.cz – jak vypadá česko-slovenský obchod s e-knihami à la Amazon?

0

Rájknih.cz

Včera jsme psali o Palmknihách, které po měsících slibů rozjely nabídku i komerčních titulů. Dnes odstartoval možná ještě zajímavější projekt. Rájknih.cz a rájknih.sk totiž kromě podobných služeb nabízí i propracovanou platformu Wooky – čtečka e-knih pro všechny možné systémy. A co víc, tituly jsou pro masy čtenářů nejspíš atraktivnější.

V nabídce nechybí knížky Michala Viewegha ani Báry Nesvadbové, takže si na své přijdou obě pohlaví. Teenagery možná zaujme série Mládí v hajzlu od C. D. Payna a ostatní mohou zkusit i jinou literaturu mimo prózu a poezii. I když je pravdou, že právě tato oblast je v katalogu nejbohatší.

Rájknih.cz

Nabídka je rozdělena do devíti hlavních kategorií:

  • děti a mládež
  • ekonomie a právo
  • historie a literatura faktu
  • medicína
  • obrazové publikace
  • próza a poezie
  • společenské vědy
  • vzdělávání a kariéra
  • zdarma

Hrubým odhadem čítá asi 200 knih v češtině i slovenštině, přibližně stejný počet je i těch bezplatných (35 stránek po 5 knihách). Najdete tam klasiku: Čapka, Erbena apod. Kromě toho nechybí žebříčky nejnovějších, nejprodávanějších a doporučených knih.

Registrace

Abyste si mohli knihy kupovat nebo stahovat, potřebujete účet. Ten není na rozdíl od Palmknihy.cz vázán na korespondenční validaci, ale během registrace stačí napsat číslo mobilního telefonu. Na ten pak přijde aktivační kód, který účet plně zprovozní. Adresu můžete zadat nepovinně, to kvůli různým soutěžím a vystavení faktury. Nebo při ověření sociálního DRM, viz dále.

Po přihlášení na webu můžete ještě ukládat záložky (bookmarky) svých oblíbených knih ještě, než je koupíte. Pomocí „wishlistu“ si zase můžete vyžádat knihu, která v katalogu chybí. Ne vždy to bude možné a Rowlingovou, Browna nebo Tolkiena asi jen tak nedostaneme.


WookyWooky bude téměř všude

Wooky

Wooky je název univerzální čtečky (stahujte zde), která bude blízké době dostupná pro většinu platforem. V tuto chvíli můžete stahovat aplikaci pro Windows a androidí smartphony či tablety. Rájknih.cz už brzy slibuje verzi pro Windows Mobile a až si oběhne kolečko validace Applem, tak i pro iOS (iPhone, iPod Touch a hlavně iPad). Poté by měla následovat varianta pro Symbian, telefony s Javou, BlackBerry a Mac. O Linuxu se zatím nepíše, vzhledem k javové verzi pro hloupé telefony to snad v budoucnu nebude problém.

WookySpráva synchronizovaných zařízení

Každý uživatel může mít až 6 čteček (to abyste nerozdávali účty pro celou vesnici), jejich správa se provádí na této adrese.

Placení

V tuto chvíli můžete knihy platit pouze mobilem, buď odečtením kreditu z předplacenky, nebo v měsíčním zúčtování u tarifu. Provozovatelé slibují, že za pár dní zavedou placení kartou (v Česku i Slovensku). Naopak bankovním převodem nebo dobírkou nikoliv. Prioritní je rychlost.

A také cena. Rájknih.cz prodává s 30–50% slevou oproti doporučené ceně. Zlevněné tištěné edice koupíte i na internetu, s poštovným nemusí být cena o tolik vyšší než u elektronické verze. Nelze ale očekávat, že e-kniha bude výrazně levnější. Distribuce a tisk má možná výrazný podíl z ceny u bestsellerů, ale u menších titulů určitě ne. Z něčeho musí žít autor, nakladatelství, sazba, editor, korekce, překlad, ilustrace atd. A pokud se nepletu, klasická kniha spadá do výhodnější daňové kategorie.

Jak vypadá Wooky?

Mobilní i desktopová verze funguje s vlastním formátem a ePubem. Druhý formát můžete prohlížet i v jiných zařízeních (především čtečkách s e-inkem, např. Amazon Kindle), ale záleží pouze na vydavateli, jestli tuto možnost povolí. Kompletní nabídku tedy můžete přečíst pouze s klientem Wooky.

ePub s DRM je ale chráněn tzv. sociálním DRM, kniha je identifikovaná vašim jménem i adresou (zde už obchod vyžaduje korespondenční ověření). Když ji budete nelegálně sdílet na internetu, už vás mají.

Wooky pro Android vypadá jednoduše. Pohybujete se ve čtyřech různých záložkách: rozečtené knihy, knihovna, obchod a nastavení. U jednotlivých titulů nechybí grafický ukazatel, jak jste už daleko. Protože je čtečka synchronizovaná přes internet, záložky i poslední přečtená stránka se aktualizuje i v ostatních spárovaných zařízeních.

Při čtení si můžete zvolit, jestli stránka bude plynule rolovat směrem dolů, nebo táhnutím prstem do stran listovat (zvuk jsem musel ihned vypnout). Nastavit lze pět velikostí písma, barevný podklad (černé písmo na bílém pozadí, sépiový nádech a inverzní), vkládat můžete záložky a rovnou přeskakovat mezi kapitolami.

Funguje i vyhledávání v textu, bohužel nemůžete označit výraz a vyhledat jej na webu.

Čtečka pro Windows funguje obdobně, asi k ní není co dodat.

Kdo si rozdělí trh?

Český trh má smůlu, protože do mezinárodní nabídky Amazonu, AppStore nebo Barnes and Noble se naše knihy nedostanou. Tuzemská nakladatelství mají zatím strach a postupují opatrně. Kromě Palmknih se už dlouho mluví o novém Gutenbergu od Ringieru. Ale jen mluví.

Nejodvážněji vstupuje do hry Rájknih, který přináší možná nejzajímavější nabídku a hlavně kompletní ekosystém. Sice chybí vlastní hardwarová čtečka, ale to od tak malého trhu ani nelze očekávat. O to více překvapí, že softwarová verze Wooky pokryje téměř všechny platfomy a funkčnosti nelze téměř nic vytýkat.

Pokud vás zajímají další zákulisní drby, přečtěte si blogpost menšího nakladatelství Jan Melvil Publishing. Má odvahu vstoupit do elektronického kolotoče a nakonec s vybralo právě Rájknih.cz. Sice mají v katalogu pouze jediný titul (o to však populárnější novinku Jak sbalit ženu 2.0 od Tomáše Baránka), ale další knihy z oblasti marketingu a GTD se právě připravují. V příspěvku se také dočtete, proč se někteří tak bojí přejít z tisku na e-knihy.

Ne všechno se povedlo

Rájknih zatím běží v beta stádiu, takže se v některých chvílích chová nestandardně. Ruší nedokonalý překlad do češtiny. Je na první pohled znát, že stránky i aplikace byly nejdříve tvořeny ve slovenštině a až pak přeloženy. A na některé výrazy se bohužel zapomnělo. „Bookmarky a wishlist“ působí v česko-slovenském obchodě s knihami (nositelé krásného jazyka) také jako pěst na oko.

Mnohem více mi vadí systém přihlašování. V aplikaci pro Android i Windows nestačí pouze login do samotného programu, ale při stahování knih jej musíte zopakovat. Co je ještě horší, když se mezitím připojíte na jiném zařízení, stránky Rájknih.cz vás v ostatních čtečkách zase odpojí.

Další nedostatky jsem při testování nezjistil. Zatím samozřejmě zamrzí chybějící čtečky pro další platformy a hlavně placení kartou nebo jiným platebním systémem kromě mobilu. Ale to vše by mělo přijít už brzy. Tedy kromě podpory většiny e-čteček s elektronickým papírem. Pokud vydání ePubu neschválí vydavatel, máte smůlu.

Ohodnoťte tento článek!