Rakušan organizuje masovou žalobu proti Facebooku. Žádá odškodné 500 € na hlavu

0

Pamatujete Maxe Schremse? Rakouský student práv už od roku 2008 píše nespokojené dopisy Facebooku a založil aktivistický web Evropa vs. Facebook, kde popisuje všechny problémy, kterých se největší sociální síť světa dopouští v oblasti ochrany soukromí.

Na fbclaim.com teď Schrems rozjel hromadnou žalobu, kterou chce podat na irskou pobočku Facebooku, jež je zodpovědná za všechny regionální verze mimo USA a Kanadu. Schremsovi vadí těchto sedm bodů:

  • Nakládání s uživatelskými daty odporuje zákonům EU.
  • Uživatel nemůže rozhodnout o tom datech, se kterými může Facebook pracovat.
  • Facebook spolupracuje s NSA.
  • Sleduje uživatele i na externích stránkách pomoci minaplikací a tlačítka Like.
  • Monitoruje a sleduje uživatele v systémech pro správu „velkých dat“.
  • Nový vyhledávač Graph Search je protiprávní.
  • Facebook neoprávněně předává uživatelská data externím aplikacím.

K žalobě se může připojit každý plnoletý uživatel (mimo USA a Kanadu), ale musí mít ve službě účet s vyplněnými pravdivými údaji a zaslat kopii občanky. Nic ho to nebude stát, ani pokud Facebook vyhraje. Náklady uhradí konzultantská společnost Roland ProzessFinanz AG.

Každý naopak může získat až 500 eur, které Schrems požaduje za porušování práv. Rakušan už v minulosti stál za stížností proti automatickému rozpoznávání obličejů, od kterého pak Facebook ustoupil. Evidentně ví, jak na něj.

 

Proti Facebooku se již spolčilo 20 000 uživatelů z více než 100 zemí, stropem pro podání žaloby je 25 000, více jich Schrems nechce. Nejvíce stěžovatelů pochází z Německa (5287), Rakouska (3712), Nizozemska (2438), Finska (1179) a Chorvatska (1106)

Zdroj: Evropa vs. Facebook

Ohodnoťte tento článek!