RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení

13
Paměťový modul od Samsungu (Zdroj: Samsung)
-
Zdroj: Samsung

Kdysi platilo o operační paměti totéž, co o ostatním hardware – když uplyne rok nebo dva, koupíte si za stejné peníze třeba dvakrát větší kapacitu. Pokrok se v této oblasti bohužel zastavil a místo toho, aby letos bylo možné koupit třeba 32 GB za cenu 8 GB v roce 2012, se proces obrátil. Nedostatek čipů na trhu naopak způsobil, že jsou ceny vyšší než před pěti lety. A zhoršování cen bohužel začalo postihovat i paměti NAND, jichž je na trhu letos taktéž příliš málo. Analytici z IC Insights nyní publikovali prognózu, dle které by se za celý letošní rok ceny DRAM mohly vyšplhat skoro o dvě třetiny (a to zdražovaly již loni) a k tomu také prognózu, jak by to mohlo vypadat v roce 2018.

IC Insights zvyšování cen pamětí DRAM i NAND sledoval po kvartálech, na grafu níže se můžete podívat, jak postupovalo. Proces začal v třetím čtvrtletí loňského roku a zdá se, že zatím nejhorší kvartál byl ten následující, Q4 2016. Od té doby se zdá se jednotlivá zdražení za kvartál snižují. To sice zní pozitivně, ale tyto změny jsou kumulativní, takže jakékoliv pozitivní hodnoty znamenají zhoršení situace. To stále výrazně probíhá na trhu s operačními pamětmi – v prvním kvartále letos zdražily o 21,5 %, v druhém o dalších 19 %. U NAND je to naštěstí o něco lepší – zdražení byla o 8,9 % a pak o 5,0 %, trend zde vypadá o něco lépe.

Vývoj cen DRAM a NAND dle IC Insights. Graf ukazuje kvartální zlevnění či zdražení, nikoliv stav absolutních cen
Vývoj cen DRAM a NAND dle IC Insights. Graf ukazuje kvartální zlevňování (negativní čísla) či zdražování, nikoliv stav absolutních cen

Podle IC Insights se nicméně růst cen operačních pamětí může už letos zastavit a příští rok by tedy mohly zůstat stejné, pokud už nezačnou mírně klesat (optimismem ale šetřete, jak ještě uvidíte, pro velký pokles impulsy chybí). Ještě nyní v třetím čtvrtletí by DRAM měla zdražovat, byť snad již menším tempem. V Q4 2017 už ale IC Insights očekává obrat trendu a vývoj cen by se mohl přehoupnout do mírného snížení. Mezi třetím a čtvrtým kvartálem by tak snad mohl ležet konec růstové fáze tohoto zlořečeného cenového cyklu operačních pamětí.

I tak ale za letošek cena DRAM vzroste o zhruba 63 %, bezmála o dvě třetiny. A jak již bylo řečeno, toto zdražení se kombinuje s výrazným růstem cen za druhou polovinu roku 2016. Paměť NAND pro SSD a další úložiště proti tomu zas tak dramaticky nezdražila, i zde je ale růst nepříjemný. Za letošní rok údajně v součtu dosáhne 33 %. Mělo by jít o nejhorší roční zdražení od roku 2000, kdy však byl trh s Flash hodně odlišný, tehdy šlo ještě o cenu NOR Flash pro embedded a podobná zařízení, nikoliv o NAND. Zdražení pamětí DRAM je naopak zcela rekordní, doposud nejhorší takováto událost nastala v roce 1997, kdy ceny za rok stouply o 57 %.

micron-pamet-cip

Čipů se vyrobilo stejně, prodávají se ale výrazně dráž

Na rozboru je zajímavá jedna věc. Ačkoliv výrobci pamětí NAND i DRAM budou letos mít výrazně nadprůměrné příjmy, jejich produkce prakticky nestoupla, růst tržeb je tedy čistě jen záležitostí vyšších cen, které omezená nabídka na trhu vytvořila. Dodávky pamětí NAND podle IC Insights letos stoupnou jen o 2 % celkově. Produkce DRAM naopak pravděpodobně mírně klesne, čipů se tedy z továren dostane méně. Zda je třeba u NAND do těchto čísel započítáno zvětšení kapacity vyráběných čipů díky více vrstvám u 3D technologií, není jasné – pak by se celková kapacita, která se dostane na trh, zlepšit mohla, byť vyrobený „objem křemíku“ by se nezvětšil.

Obnovení ostré konkurence v NAND?

Podle IC Insights firmy vyrábějící paměti Flash silně investovaly do výroby vrstvené 3D NAND (do planární NAND už jen málo). Hodně peněz utrácí Samsung, ale i ostatní hráči, včetně nových vyzyvatelů z Číny (XMC/Yantze River Storage Technology), plánují velký rozjezd vrstvených NAND. Podle IC Insights by zde mohla poměrně silně vzrůst konkurence, vysoké investice totiž mohou vést k tomu, že to firmy přepísknou a dojde naopak k převisu kapacity výroby a nabídky nad poptávkou. To by pak pro nás znamenalo naopak pozitivní snižování cen, neboť by si výrobci konkurovali ve snaze udat svou produkci na úkor ostatních. Podle IC Insights je šance na takový obrat vývoje a zlevnění pamětí Flash i SSD během několika příštích let relativně velká, ale samozřejmě těžko předvídat budoucnost.

V pamětech DRAM to bohužel na podobný zvrat nevypadá, jelikož jsou v současnosti tak trochu popelkou IT průmyslu a příliš k investicím nelákají. Podle IC Insights sice výrobci finance do zlepšení vkládají a objem těchto investic rostl, ale jdou spíš do změn výrobní technologie, nikoliv na zvýšení reálné výrobní kapacity přidáním nových výrobních linek. Přezásobení s pádem cen, které by silně ukrojilo ze za poslední rok a půl naakumulovaného zdražení (nebo ho dokonce vymazalo), tedy asi vyhlížíme marně. Asi největší šance je, pokud se do výroby pustí Čína, což je ale zatím nejisté.

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

   • Nevíte z jakých konkrétních průměrných cen vycházeli? Když se dívám na Heuréku (vím, asi úsměvné, ale alespoň něco), tak největší skok byl u DDR cca od 1.1.2016 do 1.1.2017, kdy se cena zdvojnásobila. Podle grafu nahoře mi vychází jen -12,7-1,2+3,7+22,8 = 12,6 %. Naopak, za 2017 se u nás ceny moc nepohnuly, ale podle grafu 21,5+19,0 = 40,5 %
    Jsou to sice jiné trhy a je otázka, zda co poměřovali moduly nebo surové chipy, ale když tak bych to čekal přesně opačně.

    • Myslím že by to mělo být na základě cen těch samotných paměťových čipů, ne SSD a modulů na volném trhu, tj. ceny těch surovin, ne finálních výrobků. (I když na modulech RAM moc jiného materiálu není, takže tam se to asi bude promítat dost přímo.)

     Jinak v Q2 2017 posílila koruna i euro k dolaru, takže to by taky mělo naše ceny ovlivnit.

    • Ptáte se na procenta nebo procentní body a pak sčítáte procenta jako by se nechumelilo. Pokud by něco stálo 1kč a zdražilo o 21,5 % tak to nově stojí 1,215kč a další zdražení o 19 % vyrobí novou cenu 1,45kč (zaokrouhleno) takže celkově zdražení o 45 % a ne o 40,5 %. To je trochu rozdíl. Schválně si spočítejte ten první případ, není to 12,6 % ale 9,8 %. Celkově od 1Q16 do 2Q17 došlo ke zdražení o 59 %. Takže cena DRAM letos zvládne dvojnásobnou cenu proti 1Q16. To je docela smutné. Jen by to chtělo zjistit jakou části se cena za ten DRAM modul (je to uz zapouzdřené?) podepisuje na celkové ceně jedné DIMM RAMky. Pokud by to byl minimální náklad, samotná RAM by tolik zdražit nemusela. To že zdraží část z pěti centů na deset, neznamená, že celek podraží z 50 dolarů na 100.

    • Myslíš že se u nás za 2017 ceny nepohnuly? Ono asi záleží na jaké ramky co koukáš.
     Když vemu ty moje CMK32GBX4M2B3000C15 tak první záznam na heurece je 27.9.2016 za 9300 (beru min.cenu, ne průměr), nejníže to bylo 24.7.2016 za 4700, já je kupovat začátkem ledna za 5600 a teď jsou na 7700.
     Myslím, že zde se to hejbalo docela slušně 🙂

 1. Ty ceny jsou fakt vtipný. Za měsíc to bude tři roky co jsem kupoval počítač za 37 000 Kč s monitorem. Už se z toho prodává jen procesor, bedna, ramky, HDD a monitor. Všechno je dražší nebo stojí cca stejně díky slevám na CZC. PC už začíná být pomaličku důchodce a na ceně ztratila nejvíc asi grafika, jinak nic moc 😀

  • Tak ony ty ceny už jsou obludné hezkých pár měsíců a lidi pravděpodobně zareagovali jak píšeš, „nákup/upgrade se odkládá“. Stalo se z toho zboží které „nejde“ a je třeba s tím něco dělat. Oni ti lidi fakt nejsou asi blbci a nejde je šponovat (rozuměj okrádat) donekonečna a tak zkusíme ještě poslední pokus než to prostě budeme muset zlevnit, abychom se toho vůbec zbavili. Pustíme do světa fámu, že došel křemík, že vyhořela fabrika, že je v číně nedostatek pracovních sil, nebo podobnou ptákovinu a pak už jen počkáme až se toho chytne bdělý novinář a postará se o zbytek. A protože ta pravděpodobnost že ani tohle nevyjde, je dost velká, tak se pro jistotu napíše, že příští rok „bude líp“. Celé to bude vypadat asi jako v supermarketu. Už tak drahé zboží se ještě více zdraží, asi tak o 30%, za 3 měsíce se o 10% slevní dá se k němu velká žlutá cedule „Brutální sleva“ … a je vymalováno. Pak už stačí jen počkat až ten humbuk ustane a pak si to zboží vklidu koupit za 50% dnešních cen. Kolikrát jsme to, konkrétně u RAM pamětí už zažili?

   • Třeba není. Nevíme totiž za jakým účelem ten upgrade chce. Nemusí být totiž jen prostý hráč, kterému stačí 8-16GB. Osobně taky jen nehraji. Docela dost zpracovávám fotky a videa. Nedávno jsem zjistil, že nákup 32GB RAM byl prozíravý, neboť jsem hranici 16GB už v několika případech překročil.
    kgardas může mít třeba mašinu na virtual PCs, kde se 128GB bez problémů uživí…nebo prostě jiný stroj. Určitě to ale nechce jen kvůli hrám 🙂