Rána pro stahovače anime. Tracker NyaaTorrents padl za oběť ochraně autorských práv

4

K dění v počítačovém světě už desítky let patří pirátství a zápasy nahrávacího průmyslu a držitelů autorských práv k různým dílům s ním. Zdá se, že začátkem tohoto měsíce v tomto boji opět padl významný úder na provozovatele torrentových trackerů a potažmo uživatele, kteří z nich bezplatně stahují. A to konkrétně na fanoušky anime.

 

Skončil jeden z největších zdrojů pirátského anime

Prvního května se totiž zřejmě odporoučel na věčnost web NyaaTorrents, patrně právě pod tlakem zákonů o ochraně autorských práv. Tento web, zkráceně také Nyaa, byl v mezinárodním měřítku zřejmě nejpoužívanějším kanálem pro torrenty šířící anime. Web provozoval jednak vlastní tracker, ale zejména index torrentů, jehož počet položek přesahoval 800 000. Tracker a index sloužily také k publikaci i většiny fansubů, tedy neoficiálně produkovaných překladů anime. Velká část fanoušků japonských animovaných seriálů a filmů (a také mangy) tedy asi NyaaTorrents zná, nebo s ním přišla do styku. Nicméně sdílena na něm byla i další japonská a východoasijská média včetně hraných filmů, her, hudby a „obsahu pro dospělé“.

Domény webu byly v pondělí deaktivovány (zdroj: TorrentFreak)
Domény webu byly v pondělí deaktivovány (zdroj: TorrentFreak)

Stránka přestala náhle být dostupná včera brzy ráno, a to bez jakékoli komunikace ze strany osob, které ji provozovaly. Zdá se, že bezprostředním důvodem byla deaktivace používaných domén (Nyaa.se, Nyaa.EU a Nyaatorrents.org). Podle webu TorrentFreak, který se podobnými událostmi zabývá, na deaktivaci často dochází u webů, jejichž doména byla používána k porušování autorských práv jako v tomto případě, a různé právní orgány se je snažily odstavit. Deaktivaci by pak pravděpodobně provedli na jejich pokyn (možná soudní příkaz) registrátoři, webu TorrentFreak se od nich ale nepovedlo zatím získat nějaké potvrzení takového kroku.

Jak NyaaTorrents web vypadal, už uvidíte jen na snímcích obrazovky porůznu roztroušených po internetech
Jak web NyaaTorrents vypadal, už uvidíte jen na snímcích obrazovky porůznu roztroušených po internetech

Existuje asi i možnost, že domény deaktivovali i přímo provozovatelé NyaaTorrents, vzhledem k velké popularitě webu by ale asi i dobrovolné ukončení jeho činnosti stále bylo vlivem tlaku, kterému jsou torrentové trackery vystaveny. K této variantě se přiklánějí některé informace šířící se na internetu (je ale nemožné ověřit). Vlastník webu podle nich prý Nyaa zrušil kvůli nedávnému rozsudku v nejmenovaném případu týkajícím se pirátství, jehož implikacemi se zřejmě cítil sám ohrožen.

Jak už bylo řečeno, NyaaTorrents (založený v roce 2006) byl už od minulé dekády pro stahovače anime velmi významným zdrojem materiálu (včetně fanouškovských překladů, u nichž je pirátská podstata smíchána s určitým tvořivým vkladem). Jeho odchod ze scény tedy bude mít poměrně velké dopady. Vzhledem k množství obsahu, které tímto zmizelo z internetu, by se situace dala srovnat se zrušením Megauploadu v roce 2012, byť tracker pro torrenty pochopitelně funguje na jiných principech.

Podoba webu NyaaTorrents ze vzdálenější minulosti
Podoba webu NyaaTorrents ze vzdálenější minulosti

Problémy dohnaly také tracker BakaBT

Nejde mimochodem o jediný torrentový tracker zaměřený na anime a asijská média, kterému v posledních týdnech přestalo přát štěstí. Odmlčel se i rovněž poměrně populární tracker BakaBT.me (založený původně jako BoxTorrents už v roce 2004). Ten během dubna prošel sérií výpadků. Právní tlak na provozovatele webu a poskytovatele jeho infrastuktury vedl k tomu, že byl také nucen opustit internet. V jeho případě ale ještě asi (nebo zatím) nejde o definitivní konec. Provozovatelé se ho údajně pokoušejí udržet při životě výměnou za to, že se stane plně privátním trackerem, po čemž by byl méně exponován před výzvami k odstranění obsahu na základě zákona DMCA a podobných tlaků.

Otázka je, zda tyto případy nesvědčí o zostřené snaze japonských subjektů pirátství spojené s anime zarazit, pak by asi ani privátní model nemusel stačit. Je možné, že konec NyaaTorrents by pak nebyl izolovanou událostí, ale spíše znamením, že to stahovači v budoucnu budou mít těžší.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE