RapidShare opět mění pravidla a redesignoval web

0

Web ve znamení HTML5, CSS3 a Flashe

V létě se nejpopulárnější file server dočkal velkých změn. Byl úplně překopán systém placených účtů i cen, a to hned dvakrát v jednom týdnu. Předevčírem přišel druhý velký balík novinek. Kompletně se změnily webové stránky služby, ale aby toho nebylo málo, RapidShare opět sáhnul také na pravidla.

Web ve znamení HTML5, CSS3 a Flashe

Co se týče designu, nezůstal kámen na kameni. Hodnotit vzhled stránek je čistě subjektivní záležitostí, ale ve svém okolí jej moji známí hodnotí kladně. I mně se líbí. V předchozí administraci jsem bojoval s nepřehledností, teď je vše intuitivnější a vím, kde co hledat, aniž bych zbytečně klepal na špatné odkazy. Přispěla tomu grafika a přehlednější layout.

Provozovatelé se dokonce chlubí, že využívají některých možností nového HTML5 a CSS3. Že se tyhle buzzwordy dostanou i do služby takového charakteru, bych opravdu nečekal.

Po přihlášení ke svému účtu vás RapidShare pošle na stránku, kde upozorňuje na nový systém a jeho výhody. Vpravo si můžete pustit i video, které všechny novinky odhalí. Když už nic, aspoň se pobavíte nad pěkným německým přízvukem.

Na všech obrazovkách se vyskytují dva důležité prvky. Uploadovat lze odkudkoliv, v modrém pruhu se všude objevuje ikona pro nahrání souborů (bohužel jen po jednom). Dole na stránce je pak lišta ukazující průběh nahrávání a poslední uploadované soubory. Lištu lze schovat, nebo mít stále na očích, jak je libo.

První kroky ale budou směřovat na odkaz „My RapidShare“. Tím se dostanete do svého účtu, ve kterém si můžete pořádně zablbnout. Dělí se do pěti hlavních obrazovek.

  • Overview – údaje a správa účtu, nakupování/prodlužování služeb za Rapids
  • File Manager – správce uložených souborů
  • Recharge Rapids – nakupování Rapids
  • Rapid Contact – jakási komunikační služba s přáteli, zatím v testovací fázi
  • Settings – nastavení účtu (konečně vše na jednom místě a přehledně)

Nejčastěji se asi budete vyskytovat na stránce „Overview“, je také nastavená jako výchozí. Na jedné obrazovce můžete vidět, kdy jste si RapidShare aktivovali, za jak dlouho vyprší RapidPro, kolik máte volného trafficu, Rapids a kolik místa zabírají vaše soubory.

Spodní lišta s nahráváním je užitečná, škoda, že nepodporuje drag&drop souborů přímo z plochy. Odkazy se jednoduše kopírují pro vložení do e-mailu apod.

Správce souborů už drag&drop (táhni a pusť) podporuje, byť jen v rámci souborů na serveru. Adresáře nebo LinkListy (veřejné seznamy souborů) jsou řazeny ve stromové struktuře jako v operačním systému, soubory lze vybírat po jenom nebo hromadně a tažením je jednoduše přesunout. V tabulce je i sloupec zobrazující počet stažení jednotlivých položek.

Odkazy lze rovnou sdílet přes e-mail, Twitter, Buzz nebo MeinVZ (ryze německá sociální síť). Pod ikonkou ozubeného kolečka se skrývají další možnosti: přejmenování souboru, mazání, běžné stažení, stažení přes Trafficshare (takto mohou přes váš účet stahovat vaši známí), zabezpečená verze Trafficshare, záznam Trafficshare a přesun do LinkListu.

Co mě překvapilo nejvíce, je přítomná flashová hra Cosmic Defender (klon Space Invaders). Spustí se okamžitě, ovládání je jednoduché, ale co tam sakra dělá? Heslem nového RapidShare je „The anti-waiting company“, volně přeloženo: čekání na stažení nebo nahrání souboru už nemusí být taková nuda, ale můžete si ukrátit chvíli jednoduchou hříčkou.

Cosmic Defender je pouze první, ale slibovány jsou další. Ke hře se dostanete ze všech obrazovek přes červený odkaz pod logem firmy. Jsem rád, že RapidShare takto pečuje o pohodlí uživatelé, ale tento úsměvný pokus byl možná zbytečný.

Nudu můžete zabít i integrovaným přehrávačem hudby. Ten není úplnou novinkou, na webu se objevil už v květnu, ale až nyní se dostal na výraznější místo. Pokud mezi uloženými soubory na serveru máte také empétrojky, můžete si je přesunout do playlistu a na pozadí nechat přehrát. Přehrávač se nachází v horním pravém rohu stránky vedle názvu účtu. Funkce jsou prosté, tři tlačítka přeskakují a pouštějí/zastavují skladby, ikonka s notou vás přesune do správy playlistu.

Přehrávání ale není úplně „beztrestné“. Každé přehrání se odpočítává z trafficu podle velikosti souboru.

HAPPYMONDAYS.CZ KÓD: „EXTRA-READER“

Co nás ještě čeká a jak se změnily ceny

Co ještě přijde

V následujících týdnech chce RapidShare rozjet zmiňovanou funkci Rapid Contact. Přesné informace neznáme, ale prozatím to vypadá na jakousi sociální síť pro sdíleče souborů. Zní to šílené, ale co jiného si pod termíny „poznávání ostatních a komunikace s nimi“ představovat. Možná bude funkce propojená s dalšími hrami kampaně Anti-waiting. Zatím si ji můžou vyzkoušet pouze uživatelé VIP účtů (ten získáte při objednání ročního předplatného).

Druhou funkcí má být verifikace účtu. Pokud byste nad platformou RapidShare chtěli rozjet vlastní byznys a nabízet tak vlastní hudbu, filmy, programy (pokud se jedná o vaše dílo), s ověřeným účtem jsou data nedotknutelná. I když je někdo nahlásí jako nelegální, RapidShare je nesmaže. Funkce se zatím připravuje, samotná podstata bude vyžadovat spoustu papírování a schvalování, aby se tímto kanálem opravdu nešířil warez.

Někde během prohlížení webu jsem si všiml zmínky o flashovém přehrávači multimédií. Ten by mohl fungovat stejně jako ten hudební, ale z účtu by zvládl přehrát třeba i video. Konkurenční Megaupload už to umí.

Už zase nový tarif

Poslední pravidla jsme kvitovali s povděkem, protože ve výsledku bylo stahování levnější než kdy dřív. Jedinou chybou bylo zrušení bonusů pro uploadery, kteří na svém obsahu mohli „vydělávat“. To sice ne každý využije, ale přidá to serveru na atraktivitě. Systém placených účtů RapidPro byl jednoduchý, uživatel si koupil balíček Rapids, za který pak utrácel další služby. Zkrátka kreditový systém, jako známe z předplacenek našich mobilních operátorů.

Každý uživatel si mohl pořídit účet na jeden měsíc za 99 Rapids, za který získal 30GB traffic (tolik mohl stáhnout) a 10GB úložný prostor. Kdo chtěl více, musel si připlatit: 5 GB trafficu za 14 Rapids, 1 GB úložného prostoru na měsíc za 2 Rapids. Výhodou je, že traffic se akumuluje, takže nepropadne v dalším měsíci. Pokud jste ale data ukládali a účet RapidPro na nějakou dobu zrušili, soubory už nebyly chráněny a po 90 dnech od posledního stáhnutí jej mohli provozovatelé serveru smazat.

  měsíční paušál traffic úložný prostor dodatečný traffic dodatečný prostor
RapidPro (starý) 99 Rapids 30 GB 10 GB 5 GB / 14 Rapids 1 GB / 2 Rapids
RapidPro (nový) 495 Rapids 150 GB 50 GB 100 GB / 280 Rapids 1 GB / 2 Rapids

 

V úterý se zase mnohé změnilo a RapidShare si to velmi chválí a dělá z toho kdovíjakou výhodu. Během jednoho měsíce totiž můžete stáhnout až 150 GB a mít uloženo 50 GB, tedy pětinásobné hodnoty oproti dřívějšku. To vypadá lákavě, jenže i cena za měsíc je pětkrát taková, konkrétně 495 Rapids (místo 99). Dokupování dat je také trochu jiné, úložný prostor stojí stále 2 Rapids za 1 GB, ale traffic si už musíte kupovat v balíčcích po stovkách gigabajtů v rozsahu 100–1000 GB (280–2800 Rapids) místo 5GB balíčků. Cenově to vychází stejně.

To není výhodné pro občasné stahovače, ani ty, kteří mají uloženo pár gigabajtů v chráněném prostoru. Platí totiž plnou pětinásobnou cenu, za kterou by dřív vyžili pět měsíců místo jednoho. A ti, kteří ukládají hodně, ale zároveň málo stahují, také zapláčou. Dříve by za 50GB prostor zaplatili 99 Rapids (měsíční paušál s 10 GB) plus 40 GB (40 × 2 Rapids), dohromady 179 Rapids na měsíc. Nový systém tak ocení jen ti, kteří zároveň hodně stahují i uploadují. Ale kdo ví, možná je takových uživatelů nejvíce, přesné statistiky zná jen RapidShare.

Nároční stahovači a uploadeři opravdu trochu ušetří. Kdyby při minulém systému chtěli měsíčně také 150GB traffic a 50GB chráněný prostor, zaplatili by 515 Rapids místo 495. To je ale sakra malý rozdíl. Snad jsou mé výpočty správné 99 Rapids stál základní balíček s 30GB trafficem a 10GB prostorem. Potřebujete tedy 120 GB trafficu ((120 ÷ 5) × 14 Rapids = 336 Rapids) a 40 GB prostoru (40 × 2 Rapids = 80 Rapids). Takže 99 + 336 + 80 = 515.

Trochu se změnil také ceník Rapids. Vypadly balíčky s 400 a 5000 Rapids, nahradily je pětistovkový a šestitisícový. Tuhle změnu ale už vůbec nechápu, protože s cenou to nijak nezamávalo (pětistovkový balíček je stále nejméně výhodný).

Balíček Rapids Cena
500 5,99 eura
1 000 9,95 eura
2 000 19,90 eura
6 000 59,70 eura
20 000 199,00 eura

Potěšující je, že traffic se stále akumuluje, takže když jeden měsíc koupíte 150 GB, můžete s ním žít navěky. Časem je omezen pouze úložný prostor (ten chráněný), který vyžaduje každý měsíc prodlužování. Pokud byste chtěli ušetřit pár eur, můžete využít nabídky prodloužení účtu o celý rok. Přijde vás to na 5499 Rapids místo 5940 (12 × 495), které byste jinak platili každý měsíc. Zároveň získáte účet VIP s dalšími výhodami.

V diskuzi jsem byl upozorněn na jednu závažnou informaci. Volný traffic pro stahování mužete využít pouze při aktivovaném účtu RapidPro. V mém případě (192 GB ke stáhnutí) musím traffic „propálit“ do 4. listopadu. Až předplatné skončí, stahování se přepne do free módu, takže z trafficu se sice nic nevyčerpá, ale zároveň přijdete o všechny výhody (více souborů najednou, vyšší rychlost, bez čekání, navazování na stahování apod.). Tohle je opravdu rána oproti předchozímu tarifu. Podmínky byly sice stejné, ale mohli jste se stejným počtem Rapids vydržet pět měsíců místo jednoho.

A ještě drobnost, Rapids můžete stále posílat svým známým. V novém FAQ se nic nepíše o HappyHour (mezi 2.00 a 10.00 se při stahování započítává jen desetina trafficu). To mě trochu děsí, ale věřím, že toto zůstalo beze změn.

A ještě dodatek k ukládání dat. Úložný prostor 50 GB se týká chráněné schránky (lze ji zapnout v „Settings“, položka „Keep files forever“), tyto soubory nebudou automaticky mazány, když je nikdo nebude stahovat (ale mohou je smazat po nahlášení potenciální majitele autorských práv). Jinak můžete ukládat takřka neomezené množství souborů, ale pokud jej během 90 dní nikdo nestáhne, RapidShare je smaže.

Kupředu, zpátky jen krok

Hodnocení novinek se táhne celým článkem, takže pouze ve stručnosti:

  • Nový web je přehlednější, krásnější a s více funkcemi.
  • Některé nové funkce jsou ale možná zbytečné (sociální síť, hry).
  • Stahování je zdánlivě výhodnější. Hodí se však pouze pro ty, kteří stahují i nahrávají tak, aby využili/překročili měsíční limit. I ti však ušetří jen 20 Rapids (pár korun). Všichni ostatní zapláčou.
  • Změnily se dva balíčky s Rapids.
  • Sada nových funkcí nás ještě čeká.

Zdroj: RapidShare

Ohodnoťte tento článek!