RapidShare vyhrál další spor a nemusí filtrovat obsah podle slov

0

Populární služba pro sdílení souborů vyhrála v Německu další důležitý soudní spor. RapidShare byl minulý rok žalován filmovým distributorem Capelight Pictures u vrchního zemského soudu v Düsseldorfu kvůli nedostatečnému zabezpečení vůči pirátským materiálům. Konkrétně se jednalo o snímky „Insomnia“ a „The Fall“. RapidShare měl údajně lépe nastavit filtrování obsahu podle klíčových slov. První stání tak dalo zapravdu filmového distributoru, konečný verdikt ale ale RapidShare v květnu vyhrál. Obě slova jsou v angličtině zcela běžná, proto není možné blokovat veškeré podezřelé soubory.

www.rapidshare.com

Capelight Pictures to zkusili znovu s filmem „Inside a Skinhead“ (někdy jakou The Believer, u nás Svatý boj). Právníci filehostingu ale měli silné trumfy: opět se jedná o běžná slova a i kdyby byl daný soubor prokazatelně uložen na jejich serverech, smazat jej jen tak nemohou. Podle německého zákona si totiž můžete uložit legální kopii stejně jako u nás. Dnešní soud proto RapidShare znovu vyhrál.

V květnu vyhrál obdobný spor také v Americe (a docela překvapivě). Mediální společnost Perfect 10, která produkuje především pornografické filmy, totiž okresnímu soudu v Kalifornii nepřinesla pořádné argumenty a verdikt nakonec zněl ve prospěch RapidShare. Služba totiž není zodpovědna za chování svých uživatelů.

Soudy jsou zatím na RapidShare krátké, ale přesto jakýsi vliv mají. Služba kompletně změnila pravidla a uživatelské účty. Nově už uploadeři nemohou na svých souborech vydělávat body, za které by prodlužovali svůj účet. Tím se pro ně stává RapidShare méně atraktivním a z „warezáckých“ fór už proslýchá, že je to vidět. Nových „upirátěných“ souborů zkrátka tolik není. A pokud na stahování uložených souborů nebudou vyplácet autorům body (Rapids), je to začátek konce slavné značky.

Zdroj: Forbes

Ohodnoťte tento článek!