Rapidshare: „Warezová fóra jsou problém, nikoliv úložiště (my).“

0

Daniel Raimer, šéf právního oddělení Rapidsharu, na konferenci v americkém Aspenu přednášel o svém byznysu, nástrahách a zapojení USA do protipirátských bojů. Jak už provozovatelé slavného úložiště několikrát zmíňovali, oni pouze poskytují službu, kterou piráti mohou zneužívat. Samotné úložiště splňuje právní normy a řídí se předpisy.

Co ale dosud nezaznělo, je, že podle Raimera jsou skutečnými škůdci stránky, na kterých se nacházejí odkazy ke stažení nelegálních souborů. Rapidshare samotný ke sdílení nikoho nenutí, chybí mu veřejný katalog uložených souborů nebo vyhledávač. To lidé sami musí vygenerovat linky ke stažení souborů a někde je zveřejnit.

K tomu obvykle slouží warezová fóra a blogy, třeba ddlspot.com, warez-bb.org či tuzemské warforum.cz a warcenter.cz. Jejich tvůrci prý sdílení jen přihlížejí, sami vydělávají na reklamách a ještě pošpiňují pověst úložišť. Na ně by se měla soustředit pozornost úřadů, tyto stránky by se měly zavírat. (Fóra se zase brání, že odkaz není zločin.)

 

Raimer dále Spojeným státům doporučuje, aby místo nových legislativ popohnaly zábavní průmysl, ať se o vymýcení pirátství postará sám a dobrovolně. To znamená, že vydavatelé by měli spolu s úložišti přijít na nějaké oboustranně výhodné řešení.

Zní to rozumně na jednoho z hlavních hybatelů warezové scény v historii. Rapidshare ale před lety otočil o 180 stupňů. Začal vyjednávat s vydavateli, přestal vyplácet odměny, změnil podmínky placených služeb tak, že už nejsou pro piráty atraktivní, a ještě k tomu sepisuje pravidla, jak by se mělo správné úložiště chovat

IPEC Comments

Ohodnoťte tento článek!