Rarita: Adobe svolilo, aby byl uvolněn zdrojový kód Photoshopu 1.0.1

0

Jestli patříte ke spokojeným uživatelům Photoshopu, následující zpráva kupodivu není určena primárně vám. Co se stalo? Adobe svolilo k tomu, aby Computer History Museum dále distribuovalo zdrojový kód veleúspěšného nástroje na úpravu snímků. Photoshop 1.0.1 vyšel v roce 1990 a jeho útroby nyní můžete zkoumat úplně zdarma. Samozřejmě, že pokud od podobné vykopávky čekáte modifikaci obrázků na úrovni, jste na špatné adrese. V takovém případě si raději zajděte koupit novou verzi Photoshopu, s nímž místo šťourání ve zdrojovém kódu odvedete kus skutečné práce.

Navíc se nebavíme o aplikaci pro Windows, nýbrž pro Mac OS. Původně aplikaci bratři Thomas a John Knoll vyvíjeli pro vlastní osobní potřeby ke konci osmdesátých let. Jednu z prvních verzí pojmenovali Display. Že se jedná o hloupý a nevhodný název, jim došlo a později jej přejmenovali na nám známý Photoshop. Skutečný průlom přišel v roce 1990, kdy se na trh dostal vylepšený nástroj, který již distribuovala společnost Adobe. Na dnešní poměry zní směšně fakt, že na úplně první verzi grafického editoru pracoval jeden člověk a na druhé jenom dva lidé.

 

Jenže zkraje devadesátých let byl jeden člověk schopen vytvořit zábavnou hru, která hráči vydržela desítky až stovky hodin. Srovnejte to s dnešní produkcí, která je neskutečně drahá. Na dojných krávách typu Call of Duty pracují řádově stovky lidí a vývoj spolyká miliony dolarů. Poměry se změnily také v odvětví vývoje užitkových softwarů. Zdrojový kód byl uvolněn pro akademické účely a k nekomerčnímu využití. Archiv obsahuje necelých 200 souborůa zhruba 128 000 řádků kódu. 75 % kódu je napsáno v jazyce Pascal. Stahovat můžete z webu www.computerhistory.org.

Velmi, velmi, velmi staré vydání Photoshopu
Velmi, velmi, velmi staré vydání Photoshopu | Foto: Computer History Museum

Zdroj: Computer History Museum via Neowin

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář