Bomba: Raspberry Pi 4 se už dá koupit s 8GB pamětí RAM. ARM desktop jen za 75 $

Raspberry Pi se vždycky dalo použít na mnohem náročnější věci, než by se od "hračkového" počítače čekalo. Teď to půjde ještě líp, přichází verze s 8 GB RAM!

20

Když Raspberry Pi Foundation vydala novou verzi své populární minidesky či jednodeskového počítače Pi 4, přinesla nový procesor s out-of-order jádry Cortex-A72 a ač jde o už dost starou architekturu na dost nízkém taktu, hodně se tím vylepšil výkon. Současně začaly být dostupné verze se 4GB pamětí RAM, což naplno otevřelo cestu pro pokusy s využitím tohoto drobného hardwaru jako desktopového počítače s architekturou ARM.

Se 4GB pamětí to ale ještě bylo dost na hraně. Podobně zaměření uživatelé však teď můžou slavit, protože nadace nečekaně přišla s rovnou 8GB verzí, což je kapacita, kde už se opravdu bavíme o bezproblémově použitelném desktopu (po stránce RAM, teď zase začne jít o výkon CPU). Ovšem nejen pro tuto roli je takto velká RAM zajímavá, toto také umožní vývojářům na desce kompilovat větší softwarové projekty pro platformu ARM.

Tip: Raspberry Pi 4 léčí neduhy předchůdců. Má vyšší rychlost a je vhodný pro video

Raspberry Pi 4 s 8GB RAM: téměř historický milník

Nová revize Raspberry Pi 4 Model B s 8GB pamětí byla vydána včera. Používá 8GB paměť LPDD4 od Micronu (MT53E2G32D4NQ-046 WT:A), ostatní specifikace jako 1,5GHz frekvence CPU a konektivita či výbava jsou nezměněné. Paměť má nicméně údajně trošku vyšší nároky na špičkové proudy, což si vynutilo změnu napájení desky.

Cip s pameti LPDDR4 u 8GB Raspberry Pi 4 Model B
Čip s pamětí LPDDR4 u 8GB Raspberry Pi 4 Model B

Čip LPDDR4 má kapacitu 64 Gb (8 GB) a efektivně podporuje maximální takt 2133 MHz. Zapojení by mělo být jednokanálové, což u LPDDRx znamená šířku sběrnice 32 bitů (žádná změna proti předchozím modelům).

PCB tedy není identické, u konektoru USB-C jsou nyní nové napěťové regulátory. Toto by asi mohlo znamenat, že chladiče počítající i s chlazením napájecích komponent budou potřebovat úpravu.

Zmeny u 8GB Raspberry Pi 4 Model B Zdroj Toms Hardware
Změny u 8GB Raspberry Pi 4 Model B (Zdroj: Tom’s Hardware)

Cena nové verze je samozřejmě vyšší, a to oficiálně 75 dolarů (2200 Kč po připočtení DPH), což ovšem pořád není zas tak mnoho, 4GB model u nás stojí circa 1600 Kč. U nás se tato verze zatím neprodává, než se objeví i v českých distribučních kanálech, asi chvíli potrvá.

Tato 8GB deska je míněná hlavně pro uživatele, kteří používají Pi 4 jako (malý) server nebo na něm třeba chtějí spouštět virtualizaci. U uživatelů, kteří chtějí „desktop na bázi ARM“ záleží na tom, zda se 4GB deskou už naráželi na velikost RAM, nebo ne. Ale velikost RAM byla obecně dlouho jeden z hlavních limitů jednodeskových počítačů s čipy ARM, takže zde lze říct, že navýšení na 8 GB je téměř historický milník.

První testy a 64bitová distribuce Raspbian

Současný operační systém Raspbian je 32bitový s LPAE, takže OS celkově poskytuje 8 GB operační paměti, ale jeden proces může naráz použít maximálně 3 GB RAM. Prohlížeče – minimálně Chromium – jsou dnes naštěstí víceprocesové, takže toto omezení obcházejí. Nicméně v beta fázi je teď nativní 64bitová verze Raspbianu, která s 8GB verzí získává opodstatnění. Pokud ji chcete vyzkoušet, je dostupná zde.

Aktualizováno: Zdá se, že distribuce Raspbian byla zároveň oficiálně přejmenována na Raspberry Pi OS.

Zkušenosti prvních testovačů této nové verze můžete najít třeba na Tom’s Hardware (kde již redaktoři podnikly nějakými testy výkonu ověřující, že větší kapacita počítač nezpomalila) nebo na CNX-Software.

Galerie: Raspberry Pi 4 Model B s 8GB pamětí RAM, testy výkonu

Specifikace Raspberry Pi 4

 • Broadcom BCM2711 (4× 1,5 GHz Cortex-A72 + VideoCore VI 3D)
 • 1/2/4/8 GB LPDDR4 SDRAM (8GB verze od května 2020)
 • Čtečka microSD
 • Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5
 • Gigabit Ethernet
 • 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× microHDMI
 • další rozhraní: 40pinový GPIO, MIPI DSI pro displej, MIPI CSI pro foťák, hybridní jack pro
 • sluchátka a kompozitní video
 • napájení: přes USB-C, GPIO, PoE (vyžadován zvláštní PoE HAT)

Zdroj: Rasperry Pi Foundation

Ohodnoťte tento článek!

20 KOMENTÁŘE

 1. Na „malý server a virtualizaci“ chybí Malině SATA porty. Tohle přifukování původně malého a levného IoT řešení nedává smysl. Pro malý desktop/tenký klient stačí 4GB (stejně pak už pak člověk naráží na výkonové limity „6xALU“ platformy). Místo pofiderní SD karty měli raději přidat podporu pro připojení lepšího úložiště (podobně jako to má Hardkernel). Za tyhle prachy (no, o pětikilo více) je už APU1/APU2, a to je jiný dravec – a i tak je pro něj virtualizace kompletního desktopu poměrně náročná.

  • SATA porty nejsou nezbytné, záleží na zapojení. Já provozuju jedno diskový pole vč. HA a všechny servery mají jen malý SD karty v RAIDu na instalaci hypervisora. Vše ostatní jede z centrálního diskového pole (odpadá x RAID polí a tím pádem „ztráty“ kapacity disků).

   • Jasně, klasický SAN. Jenže tohle zase moc nekoresponduje s lacinou Malinou, resp. nevidím racionální důvod provozovat malinu za 2 litry s diskovým řešením minimálně za několik desítek tisíc.

    • Viděl jsem nabídku datacentra, co mají plnohodnotné zázemí (vč. diskových polí) a když měli volný prostor, tak ho narvali hromadou malin. Do 1U se jich vejde hromada, takže i pronájem „za pár korun“ se vyplatí a napíchnutím na diskové pole z toho udělali celkem slušné „servery“ pro hračičky, co nepotřebují celý server.

     Vždycky někdo najde smysluplné využití, i když já si žádné představít nedokážu 🙂

  • Asi před rokem a půl jsem měl rozeběhlou plnou verzi Windows 10 na RPi 3B+ a SD kartě. Cesta k tomu byla hromada BSOD a hodiny ladění. Boot z SD byl cca 3 minuty pokud si dobře pamatuju. Bylo to sice pomalé (hlavně kvůli SD a nedostatku RAM), ale fungovaly na tom i Win32 aplikace. Office 2003 co jsem tam nainstaloval z externí optické mechaniky fungoval velmi obstojně.
   Podpora W10 na RPi4 nicméně závisí dost na komunitě…
   Myslím, že pokud u RPi pořeší úložiště (protože SD je fakt děs) tak ta deska bude mít super využití i do produkce. Úplně v klidu se na tom dá provozovat třeba firemní PBX. Stačilo by M.2 nebo mSATA. A když už nic tak aspoň MMC. Zápis je zkrátka pro SD problém. Mám takhle jedno RPi 24/7 s SD a na zápis používám RAMdisk, takže zatím přes rok bez problému.

    • To sice ano, ale už nějaký čas, cirka od února, funguje pro RPí 4B (beta) PXE boot, takže při bootování z LAN se to obejde úplně bez microSD karty. A od minulého týdne už funguje (beta) pro RPí 4B i kompletní boot z USB připojeného disku, rovněž bez microSD karty. S USB3 a UASP podporou rychlých externích disků se lze dostat na cirka 300 MB/s, při použití SSD. Což je velmi pěkné, hlavně protože jakékoliv použití microSD karty v RPí 4B – i jenom read-only pro /boot v režimu bootu z LAN – nevydrží při nasazení a častých restartech moc dlouho, microSD karta odejde do křemíkového nebe. Důvodem je zkriplené napájení microSD karty v RPí 4B, které kartu při výpadku napájení vystavuje dlouhým „brown-outům“, což microSD kartu spolehlivě za čas zničí. Napájení microSD karty prostě vyřešili blbě, měli by tam mít ještě odpínací MOSFET, který by při vypnutí napájení 5V odepnul napájení microSD ihned bez poklesu, jako to mají profi udělané jednodeskové počítače pro průmyslové použití. Ani drahá „průmyslová microSD karta“ v tomhle nepomůže…, leda používat ten boot z PXE nebo USB (a použít SSD disk, který výpadky napájení snese, tj. „enterprise“ s kondenzátory).

 2. Jestli používat Raspberry jako desktop s Windows tak je to nesmysl.
  Původní myšlenka použití, a věřím že je platná dodnes, je úplně jiná.
  Nicméně Raspbbery se dá používat jako RDP klient proti terminálovému windows serveru (tzn. s celou funkcionalitou ERP, Office, tisky apod.), ale je zapotřebí zakoupit licenci Windows Pro, ale pak to právě nedává ekonomický smysl = je to drahé.
  Ale je fakt, že uložiště tam chybí. Dát tam 32GB eMMC, je mnohem lepší než 8GB RAM.

 3. Pěkné. Jenže…
  Cena je příliš vysoká – téměř 2300 Kč, když za stejné peníze je ITX deska s J4000 4-jádrovým out-of-order Atomem, s plnou podporou HEVC10 videa, pasivním chladičem, kupou USB2/3, 2x SATA, PCIe, … sice je to pak dražší o cca litr (8GB SO-DIMM DDR4), ale výkonově, expandibilitou atd. je to úplně jinde. V oblasti ARM je také mnoho lepších kousků…
  Druhý argument proti je zoufalá nedodělanost RPí 4B obecně – na straně softu. VideoCore VI je pod NDA, dokumentace nulová, support videoformátů a obrazových formátů nulový až zkriplený, GPU akcelerace „tajná“ – na rozdíl od staršího VideoCoreIV na RPí 1-3 s plnou dokumentací. OpenGL (ES) 3.1, ale díky soft chybám značně obskurní, plná verze OpenGL 3.x v nedohlednu, Vulkan coby „zářné zítřky“ (uzavřený vývoj v nějaké smluvní spřátelené firmě, jelikož GPU je „tajné“ – NDA)… Po roce od vydání RPí 4B s velkou slávou před pár dny upatlali konečně beta!!! verzi bootu z USB.
  Takže milá nadace RPí, strčte si ten předražený a zoufale nedodělaný 8GB bazmek do … kam chcete.

  • Ještě jsem chtěl dodat, že vyrábět RPí 4B s nadšeným výskáním o otevřenosti, kdy fšecko začíná openXYZ, a přitom uzavřenější platformu aby pohledal, se mi jeví poněkud zmatené. Komická je např. snaha na RPí fóru cenzurovat příspěvky o přibastlení mikro konektoru na Wi-Fi, aby se dala použít externí anténa, s dementním aktivismem a vyhrožováním o porušení všeho možného, jako ochranné známky nebo FCC pravidel vysílání – což mě vede k uštěpačné poznámce, zda se vůbec ještě v Britanistánu smí prodávat Wi-Fi USB bazmeky s oddělitelnou anténou, tam také hrozí to příšerné nebezpečí, že si nezodpovědný uživatel přidělá nějakou super ziskovou anténu… Prostě co je to ta RPí za podivnou organizaci? Nadace, aha, no tak tím to je fšecko jasný. Stačí dát vedle sebe RPí 4B+8GB RAM model a nějakou levnou desku s vícejádrovým x86-64 Atomem, a je jasno. Přičemž ty atomové desky se vyrábí rovněž ve formátu RPí, dokonce i s kompatibilním GPIO konektorem, sice poněkud dražší – 3-5 tisíc Kč – ale FŠECKO tam chodí, má to plný softwarový support.

   • Takže kdo chce mít malý linux na malé destičce, a nic zvláštního od toho nechcete, tak jděte do toho. Po xy letech existence 64-bitového RPí 3B/3B+ a roce existence 64-bitového 4B se konečně objevuje beta!!! 64-bitového Raspbianu, 3x hurá. Nebo si tam dejte ARMv8 64-bitové Ubuntu, to funguje v podstatě lépe. Můžete se radovat, že z YT pojede Bigs Bunny ve 4K (tak nějak) a během produkce spadne jenom parkrát nebo taky ne, když budete mít kliku, dobrý zdroj a za další peníze navíc si přibastlíte aktivní chladič. Jo, RDP nebo VNC si na tom pustíte taky, takže OK. Jako nenáročný desktop, s idle spotřebou 3W je to vážně docela hezké – jen od toho nesmíte chtít nic tak obvyklého na jiných platformách, jako třeba akceleraci přes GPU nebo videokodeky (spolehlivě).

    • Když vám Rpi nevyhovuje, používejte jiný výrobky a nebrečte tu. Pár rpi se mi dostalo do ruky s nainstalovaným jednoúčelovým programem, třeba přehrávání muziky na dálku, správa EET nebo aktualizace programů na dálku a vše funguje skvěle a bez problémů. Když budu chtít tahat klády z lesa tak si nekoupím fabii a pak budu akorát brečet jak les stojí za hovno.

     • RPí 1-3 jsou OK, protože po letech úsilí komunity a po uvolnění dokumentace od Broadcomu k OC4 GPU už vše funguje. Ovšem RPí 4B jsou nedodělky bez supportu, kde nefungují ani tak základní věci, po roce od vydání – což píši jako varování každému, protože z oslavných plků se to nedozví.
      Pokud byste umel cist a chápal delší rozvité věty, možná byste zjistil z mých minulých příspěvků, že varují přesně před tím, že RPí 4B se pro fatální nedodělanost ovladačů zatím ke spoustě věcí nehodí. Ale ke spoustě věcí se naopak hodí velmi dobře. Bohužel, pokud RPí nadaci trvalo realizovat takovou jednoduchou samozřejmost jako PXE a USB boot k RPí 4B celý rok po vydání, těžko jim věřit ohledně o mnoho řádů složitějších GPU, OpenGL, GPGPU, videokodeků, hw šifrovaciho supportu atd. Pokud někdo něco z toho potřebuje, buď mu stačí výkon RPí 1-3 nebo se v nejbližší době (letech) zatím musí obrátit jinam, anžto na na RPí 4B to NECHODÍ.