Razer Edge Pro: našlapaný tablet pro PC hry

0

Letošní CES ukázal, že na tabletech budeme už brzy hrát i běžné tituly pro Windows. Nvidia na to s konzolí Shield šla chytře, přijímá pouze obraz z počítače a zároveň funguje jako bezdrátový gamepad. Společnost Razer, která vyrábí herní periferie, však na výstavě ukázala opravdu nekompromisní desetipalcový herní tablet. Výrobce totiž vsadil na platformu x86 a Windows 8, díky čemuž na něm spustíte cokoliv. Razer Edge (Pro) je přitom silnější než kdejaký notebook či desktop.

Základem jsou mobilní procesory Core i5/i7 od Intelu, které doplňuje grafika GeForce GT 640M LE. Na tabletu funguje i Optimus, takže systém poběží na integrované intelovské, ale při hraní nebo jiných náročných úkonech se aktivuje čip od Nvidie. Dle výkonu, dostupné paměti a kapacity SSD se rozlišují modely Razer Edge a Razer Edge Pro.

Ostatní části tabletu jsou jinak stejné. Desetipalcový displej (IPS) s rozlišením 1366 × 768 px je dotykový, rozpozná až deset prstů najednou. S okolím se tablet spojí bezdrátově skrz Wi-Fi (jen 2,4 GHz) a Bluetooth 4.0. V těle najdete webkameru, mikrofon i stereo reproduktory, ale zvuk můžete samozřejmě vyvést i do sluchátek, případně i s obrazem díky HDMI až do televizoru. Razer Edge ještě obsahuje jednu zdířku pro USB 3.0.

  Razer Edge Razer Edge Pro
procesor Intel Core i5 DC (1,7 GHz, Turbo 2,6 GHz) Intel Core i7 DC (1,9 GHz, Turbo 3,0 GHz)
grafika Intel HD4000 + GeForce GT 640M LE 1 GB Intel HD4000 + GeForce GT 640M LE 2 GB
RAM 4 GB DDR3 1600 MHz 8 GB DDR3 1600 MHz
displej 10,1″, IPS, 1366 × 768 px, dotykový (10 prstů současně)
SSD 64 GB 128/256 GB
síť Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
konektivita stereo repro, mikrofon, HDMI, HD webkamera, USB 3.0, 3,5mm jack
systém Windows 8
cena  999 USD 1299 USD 

Ceny nejsou zrovna lidové, základní model se začne prodávat za 1000 dolarů, což je hodně na tablet i herní konzoli, ale ve srovnání s podobně vybavenými ultrabooky musíme přimhouřit oči. A to ještě utrácení není u konce. Razer k tabletu dodává i příslušenství.

Gamepad Controller přidá tabletu po stranách herní ovladače. Každý má několik tlačítek a analogovou páčku. Rozhodně se s ním bude Edge lépe držet, ale připravte si dalších 250 dolarů. Keyboard Dock stojí 200 dolarů – z tabletu udělá notebook, avšak bez touchpadu. Podsvícenou klávesnici byste ale při hraní stejně doplnili myší. Za 100 dolarů pak můžete mít jen obyčejnou dockovací stanici, která funguje jako stojan a USB hub. Tablety Edge budou samozřejmě díky USB a Bluetooth fungovat i s jinými periferiemi.

Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro Razer Edge Pro

Mimo vysokou cenu jsou dalšími objektivními nevýhodami velikost (tloušťka) a hmotnost. Výrobce pro jistotu zatím parametry neuvádí, ale pokud se vám v ruce pronese iPad, hraní s Edge Pro bude fyzicky ještě náročnější zážitek. Nehledě na to, že kvůli žravému hardwaru je třeba tablet aktivně chladit. S tím souvisí i zvýšená spotřeba. Razer opět neuvádí, jak dlouho tablety vydrží při hraní na akumulátory. Při zapojení do docku už Edge běží ze sítě, ale pak už si rovnou můžete za stejné peníze pořídit mnohem výkonnější desktop, že jo.

 

Osobně si proto myslím, že Edge ani Edge Pro nebudou prodejním hitem. Jde o zařízení, které řeší potřeby jen pár nadšenců, kteří chtějí hrát náročnější tituly i na cestách. To jim ale dokáže zprostředkovat i herní notebook a nemusí přitom držet těžkou a rozpálenou konzoli v rukou.

Co na Edge (Pro) říkáte vy?

Ohodnoťte tento článek!