Razer chystá další herní myš pro leváky. Konkurenci už nemá

8

V lidské populaci je asi 10 % lidí levorukých. Pro výrobce počítačových periferií je to ale příliš málo na to, aby pro ně dělali ergonomické myši. Jednou z výjimek je americký Razer, který v minulosti připravil pro leváky speciální edice myší DeathAdder (2011) a Naga (2014). Druhá zmiňovaná se už oficiálně neprodává, ale firma v příští roce uvede modernizovanou variantu.

Pravděpodobně nabídne totožný design, ale modernější komponenty. Pět let starý předchůdce disponoval dnes už překonaným laserovým senzorem s rozlišením 8200 dpi a rychlostí 200 ips. Dnešní snímače zvládají 20 000 dpi a 650 ips. Původní myš měla jen zelené podsvícení, nová již pravděpodobně nabídne RGB ledky. Výrobce také nejspíš využije odolnější spínače, které už dnes vydrží až 70 milionů kliknutí (dříve 50 milionů).

Pro Razer představuje tato výroba finančně náročný risk, ale společnost investuje do každé prodané myši, aby vyhověla náruživým požadavkům leváků z herní komunity, a chce si tuto snahu udržet,“ uvádí Razer.

Poznávacím znamením Nagy je dvanáct programovatelných tlačítek na boku. Předloni firma uvedla nový model Naga Trinity (jen pro praváky), který má boční panel modulární. Základní obsahuje jen dvě tlačítka (typicky vpřed/vzad). Druhý kryt má sedm tlačítek rozmístěných v kruhu. A poslední pak dvanáct v mřížce 3 × 4.

Zdroj: Razer

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

 1. Zrovna včera jsem pařil Day of the Tentacle (remastered), kde jak pamětníci ví, je jedna z hádanek založena na levorukém kladivu 🙂. Tak proč ne levorukou myš.

  Znám několik praváků, co se naučili držet myš v levé ruce a říkají, že je to pro ně efektivnější, protože pravou rukou obsluhují více kláves (celý blok od konce pravého Enter – PgUp/Dn, šipky, numerický blok) než levou, takže nemusí tak často přehmatávat.

  • upřímně: jakožto levák mám třeba při hraní docela velký handicap, protože levou rukou ovládám myš a pravou mám na WSAD, takže dosah na jakékoli jiné klávesy je omezen na prsteník a malík ruky (a ještě musím ruku odsouvat, což je méně přesné, než přisouvání).

   Stejně tak herní/pracovní myši. Měl jsem, než mi umřela, M610 LH od Logitechu (a ta byla skvělá, ergonomická), nyní jediná, která mi vyhovuje, je M300, protože je přísně symetrická a přesto má dostatek programovatelných tlačítek.

 2. Jsem levák a naučil jsem se s myší pro praváky… Ono to hlavně vychází z toho, že jsem hrál hodně hry, kde bylo a je běžné rozložení WASD a levá ruka je na toto rozložení při psaní zvyklá a nemusí se přeorientovávat. Jako levák pak nemám problém psát na klávesnici jenom levou. Velkou výhodou je, že jako člověk od IT nemám problém, když řeším něco na cizích PC, protože většina má myš na pravé.

  Mimo jiné, taky některé nástroje jako např. nůžky, kleště,… ovládám pravačkou. Některé však levačkou jako např. kladivo, sekera, šroubovák nebo vrtačku… U některých jsem obouruký, třeba nůž a zvláště příbor (lžíce, vidlička, příborový nůž).

  • Ja som lavak a od zaciatku sompouzival mys v pravej ruke. Bolo nas malo a v dobe, ked som studoval/vyrastal sa extra ohlad na lavakov nebral. Od ked som zacal citit problemy s palcom na pravej ruke, tak mys pouzivam aj v lave aj v pravej ruke. Tvalo mi to par tyzdnov,kym sa lava ruka naucila ovladat mys na podobnej urovni ako prava.
   Pri hrach som pouzival uplne ine nastavaneie ako default. Pripsosobil som si ho aby mi, co najviac vyhovovalo Ked som to ukazoval a vyvetloval kolegom z teamu, tak ti nechapali.
   Takze ziadne WASD ale mysou som ovladal len pohyb a strielanie a ovladanie zbrani klavesnicou. Prislo mi nelogicke a nepresne pouzivat na dve uplne rozlicne cinnosti mys – na pohyb a strielanie. Presnost strelby a aj pohyb sa radiklane zlepsili.

   • Střílet na klávesnici si už dnes nedokážu představit. Některé hry vyžadují tolik tlačítek, že už i tak musí ruka na klávesnici přehmatávat. Naopak druhá ruka má na myši tolik zbytečně nevyužitých tlačítek, že je to plýtvání. Ostatně proto jich tam ta Razer Naga má pro palec rovnou 12. 🙂