Razer Linda: Notebook je jen mrtvá schránka, duši mu dodá smartphone

1
Razer Project Linda
Razer Project Linda

Známý výrobce herních počítačů a periferií v Las Vegas představil nový koncept nazvaný Project Linda. Ukazuje hybridní řešení notebooku, který se neobejde bez smartphonu. Mobil, konkrétně špičkový Razer Phone, se vloží do schránky, kde normálně bývá touchpad. Sám potom jako touchpad funguje. Co je však hlavní, mobil je také jedinou logickou jednotkou, notebook slouží jen jako chytrá dokovací stanice.

Počítač tak poběží na Androidu v desktopovém režimu, o provoz se postará Snapdragon 835 s 8 GB paměti a 128GB úložištěm. Hliníkový notebook s tloušťkou 15 mm má 13,3″ displej s rozlišením 2560 × 1440 px, je dotykový a podporuje 120Hz obnovování. Notebook dále obsahuje vlastní 53,6Wh akumulátor, 200GB úložiště, stereo reproduktory, duální mikrofon, 720p webkameru a trojici konektorů – sluchátkový jack, USB-A a USB-C (slouží i pro nabíjení).

Systém počítá i s hybridním provozem aplikací či her, které budou využívat velký displej i obrazovku mobilu současně. V každém případě je Linda pouhý prototyp a není jasné, jestli se kdy objeví v prodeji.

Má však pro to vhodnou příležitost. ARMové procesory už mají dostatek výkonu, takže na nich vznikají i „běžné“ počítače s Windows 10. Samsung u loňských telefonů přidal novou funkci DeX, která z mobilu udělá desktopový počítač s Androidem. Totéž by fungovalo u Razeru s tím, že už nebudeme muset zvlášť řešit monitor a klávesnici.

Rozhodně nejde o nový princip. K HP Elite X3 s Windows 10 Mobile se prodával laptop dock. Asus už před čtyřmi lety představil Transformer Book s Androidem, kde se telefon rovněž zasunoval do těla notebooku. A před sedmi lety Motorola na CESu ukazovala telefon Atrix 4G, který rovněž sloužil jako mozek laptop docku. Žádný z těchto projektů se ale nijak výrazně neprosadil.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář