Re-test Fujitsu P27T-6 IPS: další kus i nová revize

0

Proč další test

Co mě vlastně přimělo testovat jeden model monitoru z nemalé části v podstatě dvakrát? Nebyla to ani tak příležitost, jako spíše následující závažné důvody:

  1. Kdo četl první recenzi P27T-6 IPS, určitě ví, že jsem zmínil stojan nedržící v horní poloze a bzučení zdroje, jako (také podle Fujitsu) možné vady kusu a monitor zapůjčeny z e-shopu Alfa Computer přímo z redakce poslal na reklamaci.
  2. Nedávno jsem teprve zjistil, co dělám špatně při měření widegamutů a P27T-6 bude po Asusu PA246Q druhým monitorem, jemuž se profil AdobeRGB pokusím změřit alespoň tak správně, do jaké míry to umožňuje kolorimetrická sonda X-Rite i1 Display 2 a software Lacie Blue Eye Pro.


Fujitsu P27T-6 IPS. Zdroj: Alfa Computer

Stojan, polohování 

První část, která si zaslouží aktualizaci se týká polohování. V recenzi jsem možnosti stojanu sice pochválil, protože umožňuje naklápění i vertikální a horizontální otáčení, bohužel však nedržel ve zvednuté pozici a neustále sjížděl dolů. To bylo také hlavním předmětem reklamace, jelikož se zjevně jednalo o vadu výrobku. Naštěstí však zřejmě ojedinělou:

Někdo z čtenářů v diskuzi pod původním testem zalitoval, že Fujitsu (na rozdíl třeba od NECu, částečně ale také třeba Dellu) nemyslí na nějakou správu kabelů a ty nejdou skrýt třeba do nohy. Tato šikovná možnost monitoru opravdu chybí a stahovací suché zipy na některých kabelech jsou jen takovou slabou náplastí.

Odezva

Ačkoli jsem při recenzování naměřil spíše podprůměrně pomalou odezvu, upozornil jsem vás také na mnohem pozitivnější výsledky kupříkladu v recenzi téhož monitoru na Prad.de. Nový kus, nová revize, dobrá příležitost k přeměření.

Začneme přechodem 0-255-0, tedy mezi černou a bílou. Nejdříve rise:

25 ms by odpovídalo zhruba tomu, co jsem naměřil u prvního P27T-6. Také fall (14 ms) sedí:

Když jsem se ale podíval do tabulky vytvořené přímo softwarem k osciloskopu, viděl jsem hodnoty, které zhruba naměřili na Prad.de. Je tedy otázkou, zda se průběhem (tvarem vlny) nechal oklamat software, nebo já.

Zkusil jsem také přechod mezi černou a tmavší šedou (0-50-0)

Na závěr ještě často udávanou G2G (grey-to-grey), 75-180-75:

A opět rozdíl v tabulce generované osciloskopem:

Rozdíl je hlavně v tom, že já odečítám hodnoty až za vlnou způsobenou OverDrive, automatika před. Z 26+28 ms se pak snadno stane 6+6 ms.

Barevné podání, kalibrace, ICC, min. jas

Barevné podání, profily

sRGB

Přestože profil sRGB jsem neměřil špatně, využil jsem přležitosti a novou revizi odzkoušel i v tomto směru. Pokud se podíváte do původní recenzi, kapitoly s měřením barevného podání, uvidíte, že se jedná prakticky o to stejné. Maličko vyšší průměrné odchylky se asi vejdou do přesnosti takového měření. Na screenshotu neuvedený jas černého bodu činil 0,18 cd/m2.

Odchylky zelené a modré sice nejsou nijak alarmující, přesto jsem se pokusil vytvořit pomocí softwarové kalibrace ICC profil pro sRGB, který by měl tyto odchylky korigovány:

Jak vidíte, po kalibraci jsou odchylky v průměru menší a zelená s modrou už sedí, lehce však budou rozhozeny šedé odstíny. Tohle totiž musel Blue Eye Pro udělat s křivkami:

Jestli máte o tento mnou vytvořený ICC profil pro na monitoru předvolený režim sRGB, můžete jej stáhnout zde. Za výsledky pro váš konkrétní kus jako obvykle neručím.

AdobeRGB

Tentokrát už jsem si pohlídal, abych widegamutové režimy a profil AdobeRGB měřil proti AdobeRGB1998.icc, takže jdeme na to.

Profil monitoru nazvaný AdobeRGB svým gamutem poměrně přesně kopíruje barevný prostor vytyčený stejnojmenným standardem, nedosahuje jen trochu v oblasti červené a modré, mírně pak přesahuje v zelené. Trochu více ujetá zelená a modrá (odchylky menší než čtyři jsou mimo nějakou kriticky důležitou pre-press přípravu apod. považovány za dobré) je společná pro sRGB i AdobeRGB. Průměrná odchylka 2,0, trefená gama 2,2 i jen lehounce vyšší teplota barev jsou hodnoty, jež musím pochválit.

Při bílé 167 cd/m2 má černá 0,19 cd/m2, kontrast je tedy stále kolem 900:1. Při snížení jasu na 127,0 cd/m2 jsem naměřil černou dokonce 0,14 cd/m2:
kontrast je tedy velmi vysoký i při nižších hladinách jasu a dobrou
černou (v rámci CCFL IPS) jsem pochválil také už v recenzi.

I profil AdobeRGB jsem zkusil zkalibrovat, výsledek v Blue Eye Pro vypadal takto:

Pokud byste měli o ICC profil zájem, stáhnete jej opět přímo tady.

V režimech sRGB a AdobeRGB bohužel nefunguje příjemná funkce automatické úpravy jasu (na základě měření v monitoru zabudovaného senzoru), stejně tak některé další možnosti jsou v OSD zamčeny. Proto jsem změřil a následně si pohrál i s režimem Native. Ten je také widegamutový, takže jsem srovnával s AdobeRGB. Vyzkoušel jsem rovnou také minimální jas. Ten pro bílou činili 92,6 cd/m2 a pro černou krásných 0,10 cd/m2. Kontrast je tedy i zde více než 900:1.

Trochu horší už je to s gamou a barevnými odchylkami. To jsem se pokusil napravit softwarovou kalibrací:

Pro režim Native má softwarová kalibrace největší význam. Pomůže dokonce (okem) viditelně, výsledek je až na teplotu barev velice dobrý. Budete-li mít štěstí, vytvořený ICC profil sedne i na váš kus. Tohle udělal s křivkami:

Trochu jsem zkoumal také minimální jas. Tedy jednu z mála disciplín, kde dražší Dell U2711 monitor od Fujitsu předčil. Ještě po deseti minutách po zapnutí jsem byl schopen naměřit i ve středu monitoru velice příjemné hodnoty (bílé):

Po dvou hodinách už bohužel nebyl minimální jas úplně optimální, nejdříve režim Native:

Dále AdobeRGB:

A nakonec sRGB:

Softwarovou kalibrací (stažením křivek) dostane korekcí kvůli zelené a modré takovou hodnotu bílé pro min nastavení jasu:

Rovnoměrnost barev, gamy, černé, reklamace, aktualizovaný verdikt

Rovnoměrnost (homogenita)

Rovnoměrnost podsvícení (na bílé barvě) měříme pravidelně v každé recenzi. Fujitsu P27T-6 na tom byl docela dobře, lépe než U2711. Revize 01 a 03 se v tomto nijak zvlášť neliší, odchylky budou dány spíše kusem. Poprvé jsem ale zkusil změřit i další hodnoty včetně barevných odchylek mimo střed monitoru. Vybral jsem si pět bodů rozmístěných zhruba tak, jak vidíte na obrázku. Po jeho rozkliknutí byste měli vidět, že ref. barvy jsou všude velice podobné. Měřeným profilem je AdobeRGB.

Jelikož v reportech nevidíte například úroveň černé, zkusil jsem ještě rovnoměrnost v pěti různých místech vyjádřit tabulkou:

Gama Teplota barev (K)
2,2 2,2 6717 6581
2,2 6664
2,2 2,2 6724 6675
Bílá (cd/m2) Černá (cd/m2)
146,9 169,3 0,18 0,24
166,7 0,19
135,9 165,8 0,25 0,19
Průměrná barevná
odchylka (dE)
Maximální barevná odchylka (dE)
2 1,7 4,7 4,1
2 4,8
2,1 2 5,2 4,9

 

Jestli jsou to odchylky nad či podprůměrné, to se ukáže až po otestování vícero monitorů. Rozhodně však po této stránce není s monitorem nic v nepořádku.

Průběh reklamace

Díky tomu, že první P27T-6 měl vadný stojan, jsem měl také dobrou příležitost vyzkoušet, jak to v případě monitorů této značky funguje s reklamacemi.

  • 21. 3. jsem vyplnil reklamační formulář na www.ceskyservis.cz
  • 22. 3. mi byl poslán e-mail s potvrzením objednávky svozu, prý za 2-3 dny
  • 25. 3. kurýr Českého servisu monitor vyzvednul
  • 13. 4. mi dojde tentokrát už přímo ze servisu Fujitsu mail s odkazem na sledování průběhu opravy
  • 21. 4. mi dojde z Českého servisu e-mail, z něhož nejsem dvakrát moudrý:
    Dobry den, Vase oprava 1128393 je ukoncena. Pokud jste ji prinesli do servisniho strediska osobne, vyzvednete si ji na nasi pobocce Ceský servis a.s., Rípská 6, Brno – Slatina, 62700. Pokud jste ji zaslali do servisniho strediska prostrednictvim prepravce nebo byla vyzvednuta prepravni sluzbou, bude vam zaslana zpet. Pokud jste poslali FUJITSU SIEMENS  P27T-6 do servisniho strediska kuryrem, je pro Vas oprava pripravena k vyzvednuti v servisnim stredisku. Muzete si pro zarizeni poslat kuryra. Opravu provadel technik Tioka Tomás a ukoncil ji 21.4.2011 14:31:08. Cena je 0 Kc bez DPH.Cislo opravy je 1128393. S pozdravem Servisni oddeleni.
  • 22. 4. dopisuji tento článek a čekám, zda monitor nepřijde stejným kurýrem zase zpět

S tříletou NBD zárukou největšího konkurenta (Dell) nemám osobní zkušenost, ale věřím že už jen to „NBD“ musí zaručovat rychlejší průběh.

Aktualizace verdiktu

V první recenzi jsem zmínil také ještě jeden nešvar monitoru: slyšitelné bzučení zdroje a to na všech hladinách jasu. U testovaného kusu revize 03 už při jasu nad 85 % ani zblízka zdroj slyšet není, níže už ano, ale opravdu jen velice zblízka a ve velice tichém okolí. Jestliže u prvního kusu jsem viděl při pohledu na monitor zezadu shora docela podezřele hodně prosvítat zářivky, zaměřil jsem se na toto i u druhého kusu. A zřejmě to byla také vada první revize, nebo onoho kusu, jelikož zde už jsou zářivky zakrytovány pořádně.

Vše ostatní už bylo řečeno ve verdiktu původní recenze. Ocenění Smart buy tomuto monitoru opravdu patří. Chyby jsou vzhledem k ceně opravdu bohatě kompenzovány přednostmi.

Fujitsu P27T-6 IPS

+ v dané kategorii vynikající cena
+ vysoké rozlišení, jemný obraz 
+ H-IPS s pokrytím 96 % AdobeRGB
+ český návod, česká nabídka OSD
+ dobrý profil sRGB, ořez gamutu na sRGB funkční
+ dle x-Rite i1 Display 2 nízké barevné odchylky v režimu AdobeRGB
+ žádné prosvítání, celkově dobré chování v přítmí
+ automatické nastavení jasu
+ úplné vypnutí (příkon 0,0 W) v režimu standby 
+ spousta vstupů, 2× HDMI a podpora režimu 24p
+ překvapivě dobře hrající reproduktory (na monitor) 
+ USB hub se čtyřmi porty
+ možnosti interpolace a doostření písma
+ dobrá stabilita kontrastu, úroveň černé je na CCFL IPS nadprůměrně dobrá 
+ matný displej, bílé provedení někomu může naopak vyhovovat
– pomalá odezva
– jen v bílé barvě 
– mírné bzučení zdroje (od 85 % jasu výše se vytrácí)
– s jasem nelze jít tak dolů jako u Dell U2711 (a ani zdaleka tak jako u NEC PA271w)
– LED indikující zapnutí nelze vypnout
– rovnoměrnost není zdaleka tak dobrá jak u NEC PA271w

– silnější rámeček by mohl vadit při spojování více monitorů vedle sebe
– obecné slabiny IPS (nižší kontrast a horší černá než xVA)
hrubší antireflexní vrstva (jako u U2711)
pomalé vyřizování případné reklamace

Ohodnoťte tento článek!