Realtek chystá hráčskou síťovku, konkurující Killeru E2200, jmenuje se Dragon

0

Pokud vám nejsou drátové síťové karty (tedy adaptéry Ethernet) integrované na základních deskách či v noteboocích již úplně jedno, pak patrně víte, že ne každý z používaných čipů je rovnocenný. Obecně lze říci, že mezi „fajnšmekry“ se největší popularitě těší značka Intel, která ale není moc častá, lepší pověst má také značka Killer E2200 (ta nemá takovou tradici, tlačí se ale přes zaměření na hráče). Naopak zdaleka nejrozšířenější čipy Realtek nijaké nadšení nevzbuzují a jsou považovány za spíše méně kvalitní levnou záležitost. Tato společnost to tak ale zdá se už nemíní dále nechat. Tento týden se objevily zprávy, že chystá vlastní „vyšší třídu“ integrovaných síťovek, taktéž specializovanou na herní desky.

První z této řady má být čip s označením RTL8118AS, ovšem nemá asi zůstat jen u něj. Aby se odlišila od svých tradičně lowendových čipů této značky, bude se tato herní síťovka oficiálně jmenovat Realtek Dragon. Jak už toto jméno naznačuje, měl by být určen hlavně pro hráčské desky, ne už asi tak na ty s profesionálními/pracovními ambicemi, což je zase parketa Intelu. Dragon tak bude konkurencí zejména pro Killery od Atherosu (respektive nyní už od Rivet Networks).

První model řady Dragon - Realtek RTL8118AS
První model řady Dragon – Realtek RTL8118AS

Veřejně toho o charakteristikách Dragonu zatím není moc známo, kromě toho, že je stále gigabitový (10Gb/s sítě v domácnostech jsou zdá se stále vzdálené). Podle webu AnandTech má Dragon mít optimalizace pro zrychlení práce s malými pakety protokolu UDP, cílem je zřejmě zlepšit odezvu při online hraní – tedy alespoň tu její složku, za kterou je zodpovědná síťová karta. Čip má mít podle Realteku přibližně stejný výkon jako Killer E2200, ovšem při nižší spotřebě. Nejsem si ale jistý, zda zrovna spotřeba je u herních desek to nejdůležitější, navíc tyto čipy obvykle ani nemají pasivní chladič.

Dragon bude mít také obslužný software pro nastavení, „tuning“ a další úlohy. Výrobci desek jej ale budou moci upravovat, takže se s ním asi obvykle setkáte v podobě nějaké utility specifické pro tu kterou značku.

Takto by zřejmě mohlo vypadat logo adaptéru Dragon (deska ECS Z170-Blade)
Takto by zřejmě mohlo vypadat logo adaptéru Dragon (deska ECS Z170-Blade)

S integrovanými síťovými kartami Dragon bychom se měli prvně setkat možná už letos, v blížící se první generaci desek platformy LGA 1151 pro procesory Skylake. Podle webu AnandTech se má poprvé objevit na deskách ECS, a to v modelech Z170-Claymore a Z170-Blade (ty byly k vidění na Computexu). Je možné, že na podobných hráčsky-orientovaných řadách desek eventuálně Dragony nasadí také další výrobci, zatím od nich ale zprávy nejsou.

Jako první zřejmě čipy Realtek Dragon použije ECS
Jako první zřejmě čipy Realtek Dragon použije ECS

Pokud ale nebude RTL8118AS příliš špatný nebo příliš drahý, má asi docela dobrou šanci. Společnost Realtek má s výrobci po letech dominance vybudové vztahy a navíc jí pomáhá i to, že spolu se síťovkami nabízí také integrované audio (Realtek ALC1150 je srdcem většiny „lepších“ integrovaných zvukovek na hráčských a highendových deskách). Řekl bych tudíž, že budoucnu se s tímto Ethernetem budeme potkávat docela často.

 

Zdroj: AnandTech

Ohodnoťte tento článek!